Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Kölcsönös a tegezés? (orvos-be...

Kölcsönös a tegezés? (orvos-beteg kapcsolat)

Figyelt kérdés

Kicsit több mint fél éve járok kezelésre a szóban forgó orvoshoz, eddig természetesen magázódtunk. Legutóbb megkérdezte, hogy tegeződhetünk-e, mondtam, hogy persze. Ezután tegeződve beszélt hozzám, én is így köszöntem el, mert a kérdése alapján úgy értelmeztem, hogy kölcsönösen tegeződünk. Utóbb viszont elbizonytalanodtam (nem szeretnék tiszteletlen lenni), nem túl gyakori az orvos-beteg viszonyban a tegeződés, és ahogy észrevettem a többi páciensével magázódik, csodálkoztam is, mikor megkérdezte. Egyébként férfi, én nő vagyok (tudom elvileg a nőnek illik felajánlani, de ebben a helyzetben szerintem inkább az orvosnak), a korkülönbség kicsi, 3-4 év lehet.


Ha valaki tud hasznos tanáccsal szolgálni, nagyon köszönöm!



2014. máj. 22. 12:22
 1/9 anonim ***** válasza:
73%
Háááát... Nincs ötleted, miért kezd tegeződni ilyen korkülönbséggel egy férfi? Egyébként az orvos ugyanolyan ember, mint a beteg. Hacsak a beteg nem érzi alá-fölérendeltségi viszonyban magát (ha az orvos érzi, és ezt észreveszem, oda többé nem megyek).
2014. máj. 22. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
76%

Persze, tegezd csak vissza.

Nem értem, miért van az, hogy egyesek szinte "hasra esnek", ha orvost, ügyvédet, vagy valamilyen közszereplőt látnak. Ők is emberek, meg te is.

2014. máj. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
74%

Kölcsönös igen, főleg így, hogy ő kérdezte meg.

Bár te van a nő, akkor is hülyén jött volna ki, ha te kezdeményezed a tegezést az orvos-beteg kapcsolat miatt.

De ha ő felajánlotta, akkor persze, hogy tegezd te is.

Nekem is volt ilyen fiatal orvosokkal. És nem azért, mert rám akartak mászni :)

Maximum akkor tudnám elképzelni, hogy csak az orvos tegez, ha nagyon idős és én a koromnál fogva nem tudnám visszategezni. De akkor nyilván nem úgy zajlik, hogy megkérdezi, hogy tegeződhetünk-e, hanem csak úgy letegez, mert annyira fiatalnak néz.

2014. máj. 22. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
93%
Ilyenkor tegeződhetsz,de ne úgy mint egy barátnőddel. Szóval gondolok itt arra,hogy ilyeneket,hogy "szia dokikám"...stb. azért ne,de mondjuk "Szervusz" és "Viszlát" ilyeneket lehet. Azért adjuk meg neki a tiszteletet. :)
2014. máj. 22. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
84%
És a 2. válaszolónak üzenném,hogy ha megtudná az orvos mit bír el a tanulmányai,illetve a munkája során,nem mondana ilyeneket. Nem kell hasra esni előttük,de az orvosok azért tanulnak,hogy életeket mentsenek. Mert igen,egy fogfájásba is bele lehet halni. Minden orvos életet ment,közvetetten vagy közvetlenül. Így a tisztelet megjár nekik,mert ők azok,akik segítenek az embereken,pedig valaki meg sem érdemli.
2014. máj. 22. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat! :)

Egyetértek az utolsóval. Nyilván nem bálványozom istenként, de mivel meggyógyít és tőle függ az állapotom, valamilyen szinten "felettem áll", megérdemli a tiszteletet, ezért eszembe se jutott felajánlani a tegeződést, engem így neveltek. Nem tudom milyen indíttatásból kezdeményezte, valószínűleg így könnyebb kommunikálnia, mivel egy korosztály vagyunk. Nem feltételezek róla semmi rosszat, mindig nagyon kedves és udvarias, ráadásul rendkívül jó szakember (szemész), szóval teljesen meg vagyok elégedve vele. Valószínűleg csak én csinálok ebből ekkora ügyet, de járni fogok még hozzá jó pár alkalommal, így nem szeretném ha tiszteletlennek gondolna. :)

2014. máj. 22. 14:08
 7/9 anonim válasza:
80%
Az utolsó vagyok (és egyben az utolsó előtti is). Orvostan-hallgató vagyok. És azért az orvosi szociológiában rendesen megtanítják a leendő orvosokat a kommunikációra. A tegeződés felajánlása az azonos (szinte azonos) korosztály miatt lehet. Amúgy ebből nem érdemes ekkora ügyet csinálni szerintem. :)
2014. máj. 22. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon fiatalon, első munkahelyemen történt, hogy egy idősebb (általam nagyon tisztelt) férfi kolléga tegezve szólt hozzám, én meg nem mertem visszategezni. Erre megkérdezte: "Nőből vagy? Elmúltál tizennyolc éves? Mert ha igen, és egy férfi letegez, a legkevesebb, hogy visszategezed!" Azóta is ehhez tartom magam! :)


N35

2014. máj. 28. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Természetesen kölcsönös a tegeződés. Gondolj már bele, milyen gáz lenne, ha ő tegezne téged, te meg visszamagáznád. Meg is sértődne.


Én annyiból vagyok hasonló helyzetben, hogy mostanában többször voltam egy fiatal orvosnőnél, aki kb. velem egykorú (29/N vagyok). Nyilván magáztam, ő is magáz. Kicsit viccesnek tartom, könnyedebb lenne tegeződni, de itt neki kellene felajánlania, én nyilván nem fogom. De ő nem ajánlja fel (ez is érthető végül is, gondolom, megvan erre is a protokoll az orvosoknál), így marad a magázódás.


Ugyanakkor régi háziorvosom simán tegezett és a keresztnevemen szólított (becézve!). Úgy, hogy én akkor voltam húszas éveim elején, ő meg kb. harmincöt körül.


És teljesen igazad van, Kérdező, orvos-beteg kapcsolatnál az orvosnak kell felajánlania, hiába vagy te a nő.

2014. júl. 16. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!