Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért nem szüntetik végre már...

Miért nem szüntetik végre már be ezt a tegezés-magázás dolgot?

Figyelt kérdés
Csak a baj van vele, értelme meg nincs! Azt is hülyeségnek tartom ebben, hogy ez kortól függ, holott senki sem tehet arról, hogy mikor született és hány éves!

2014. máj. 2. 17:53
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
92%
Miért kéne beszüntetni? Ez a magyar nyelv egyik jellegzetessége. Meg kell tanulni használni mindkét formát. Gyanítom hogy gyakran okoz neked nehézséget hogy eldöntsd hogyan szólíts meg idegen embereket vagy nálad idősebbeket. Hát ehhez kell némi önbizalom és tapasztalat. Egyébként nem kortól függ hogy tegezünk e valakit vagy magázunk, hanem inkább az ismeretség milyenségétől. Tegezni lehet nálunk jóval idősebb embert is, feltéve hogy ő ezt kifejezetten megengedte és nem lépjük át az illemhatárokat. Ugyanakkor magázva is földig lehet alázni valakit. Ezért szép ez a nyelv. Aki egyszerűsíteni akarja az nem elég érett ahhoz hogy megfelelően használja. Az angolban például nincsen kategórizált tegeződés vagy magázódás, mindenki lehet "you", még a királynő is, DE, a mondatok árnyaltságával ki lehet fejezni a méltó tiszteletet.
2014. máj. 2. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
92%
Minden nyelvnek megvannak a sajátos jellegzetességei, semmi köze ennek az értelemhez. A magyar nyelvben ez is csodálatos, mert nemcsak tegezés és magázás van, de van tessék-elés, sőt van elkerülő nyelvi fordulat is. Nem kortól függ egyébként, hanem inkább korkülönbségtől, tisztelettől, általában valami távolságtartást fejez ki (akár csak az ismeretlenség okán is), udvariassági szabály stb. Ugyanakkor az ember magázhatja az ágyban a szeretőjét is !
2014. máj. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

Azért kéne beszüntetni, mert nekem (meg gondolom, még nem csak nekem) rossz emlékeim vannak erről. Az iskolában elsős koromban először mindig tegeztem a tanárt, ő meg mindig hisztizett, hogy nem "voltál", hanem "tetszett lenni", és ez az értelmetlen és bonyolító javítgatás mindig rosszul esett nekem!

Dehogy nem a kortól függ! Ha idősebb emberekről vagy korkülönbségről van szó, már is a kortól függ! Ebben viszont az is zavaró, hogy senki sem tehet arról, hogy ki mikor született és hogy hány éves, mégis úgy fogják fel az idősebbek, mintha a fiatalabbak tehetnének erről (legalább is nekem ez jött le). Hát akkor gondolkozzanak el az idősebbek is azon, hogy ők vajon tehetnek-e arról, hogy mikor születtek! A méltó tisztelet az pedig már magától jön le, hisz ki mennyire érdemli meg.

A távolságtartásról meg annyit, hogy én tartanám az idősebbektől a távolságot, de ők nem tartják sokszor, ha mondjuk ők szólítják meg a fiatalabbakat (még csak nem is magázva és nem is ismerik). Na itt jön elő az értelem: akkor mi értelme van a fiatalabbnak távolságot tartania, ha az adott esetben az idősebb nem tartja?

Az ágyas szeretős részről meg annyit, hogy ha a szerelmespár mindkettő vagy csak az egyik tagja magázza a másikat, akkor nincs is a kettőjük között szerelem, mert akkor tartják a távolságot egymástól.

Amúgy nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

2014. máj. 2. 18:46
 4/24 anonim ***** válasza:
68%
És most akkor mire vársz? Hogy hoznak egy törvényt, aminek a hatályba lépése után csak tegezni lehet mindenkit? Senki nem tartaná be, és nem is tudnák betartatni. Ha úgy tetszik, akkor tegezz mindenkit, vagy ne járj olyan helyekre, ahol felmerülhet a gyanú, hogy esetleg jónapottal kell köszönni szia helyett... Mellesleg elég szorongó lehetsz, ha ilyen apróságokon fennakadsz, ezt nem ártana kezeltetni.
2014. máj. 2. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
69%
Személy szerint engem is zavar. Mindig összekavarodok, és sokszor rosszul használom, pl. véletlenül letegezek valakit, vagy olyat magázok le, aki velem egyidős, de olyan is előfordult már, hogy a néhány évvel idősebb eladót tetszikeltem....ilyenkor el tudnék süllyedni szégyenemben. Sokkal jobb lenne nélküle... Már csak azért is, mert mint fentebb mondták, a tiszteletet meg lehet adni tegezve is és el lehet hordani valakit a sárga földig magázva, szóval már nincs is meg az eredeti célja sem. És nem elég, hogy itt összezavar, az angolban is összezavar....mert ott elvileg mindegy lenne, mégis mindig kiver a veríték, amikor azt kérdezem egy időstől, hogy "how r u"
2014. máj. 2. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
86%

A tanárodtól ez egy nagyon rossz pedagógiai módszer volt. Ha egy kisgyerek őszinte szeretettel jön oda hozzám és beszélget velem, függetlenül attól, hogy nem ismeri még a magázódást, kimutatja a tiszteletet. Ha ezt a tiszteletet egy tanár nem veszi észre, az nem tanár. Amikor örülve oda jön hozzám, akkor nem rögtön a nyelvtani hibáival kezdem az üdvözlést.


Amúgy egy régi tanárnőm mondta nekem, hogy a gyereknek nem kell mondani, hogy magázódjon, egy idő után MAGÁTÓL megteszi, mert a szüleitől azt hallja, hogy magázzák a tanárnénit, magázzák a boltost, egy idő után össze áll a fejében a kép és önszántából magázódni fog. Nem hülye a gyerek, csak nem kéne annak nézni.


Ezen a sérelmen lépj túl. Utána egész más szemmel fogod nézni ezt a nyelvi sajátosságot.

2014. máj. 2. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

21:20: "ne járj olyan helyekre, ahol felmerülhet a gyanú, hogy esetleg jónapottal kell köszönni szia helyett..."

Akkor iskolába se menjek? -oda amúgy sem mennék mindig, de hát sajnos kötelező.

21:52: Mélyen együtt érzek veled teljes egészében!

23:14: Teljes mértékben egyet értek!

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

2014. máj. 3. 01:52
 8/24 anonim ***** válasza:
8%

Ha osszekevered, nem tudod hol kell magazni es tegezodni, akkor sajnos nem vagy tisztaban a magyar nyelvvel, szuleid nem tanitottak meg ra.

Ilyet meg nem hallottam, hogy egy tini ne tudna magazodni.

Neked tobb bajod van, mint a megszolitasok. Fordulj szakemberhez.

2014. máj. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
42%
Nem, gyerekek, Ti a tegezéssel is összegabalyodnátok. Ez nem a nyelv baja, hanem a Tiétek. Lehet valakit úgy is tegezni hogy "Hát Te, Robi bakker, jófej vagy..." vagy "Nahát, Robi bácsi, én nagyra értékellek". Ugye érzitek miről szól a vaker?!...
2014. máj. 3. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 mustafa33 ***** válasza:
29%
No para. Kinövöd. Minden kamasz kinövi.
2014. máj. 3. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!