Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha vonaton/autóbuszon utazunk...

Ha vonaton/autóbuszon utazunk miért illik megkérdezni, hogy szabad-e a hely, pedig van jegyünk, és miért lehet szó nélkül enni?

Figyelt kérdés
2015. jan. 8. 23:39
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Általában azért, mert lehet, hogy foglalt már a hely. Ha te felszállsz egy vonatra, szépen elhelyezkedsz, de menet közben ki kell menned a mellékhelyiségbe, vagy felálltál kicsit megmozgatni a tagjaidat, szeretnél ugyanoda visszaülni.
2015. jan. 8. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Vonaton valóban előfordulhat, hogy már elfoglalta valaki a helyet. Egyébként meg szimpla udvariasság, kedves gesztus az emberek között. Azért kérdezik úgy is pl., hogy "leülhetek?" Persze mindig igent mondunk, és nem is lehet másnak helyet foglalni, vagy megtiltani, hogy valaki mellénk üljön (kivéve, ha büdös csöves alkesz) meg az ül le, aki akar, persze, de akkor is kellemesebb, ha megesik az a két szép szó, mintha csak úgy lezuttyanna valaki mellénk. Ha két ember egymás mellett ül 10-20-30 percig, vagy órákig akár, akkor elég kellemetlen, ha végig totál feszkóban, összehúzva bámulod a padlót, mert rá se mersz nézni a melletted ülőre. Ezt a feszültséget simán feloldja egy "szia, ideülhetek?" "szia, persze". Enni meg miért ne lehetne? :D
2015. jan. 9. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Napi szinten járok vonattal munkába ,25 perces az út .

A szabad ? egy udvariassági gesztus ,úgy vettem észre sokaknak nehezére esik kimondani.Nekik jobb lenne,ha nem kellene verbálisan kommunikálni,hanem valahogy elektronikusan ,telefonon,bárhogy szívesebben megtennék ezt,csak ne kelljen szólni.Az az igazság,hogy elszoktak egyesek ettól,hogy egy idegen embert holyan kell megszólítani,egyáltalán megszólítani.Amit én észrevettem ,hogy ha valaki ül egy kétszemélyes ülésen ,az Atya Úristennek nem ülne melléd ,inkább áll végig.Én simán leülök bárki mellé,mégha a másik ülésre pakolta ki a cuccait,akkor is ,bár mindig megkérdezem,hogy szabad-e? Általában attól nem kérdezem meg,akivel napi szinten utazom,de nem feltétlen beszélgetünk,csak megismerjük egymást ,látásból.

A kajálás az már más kérdés.Elvileg miért kellene bejelenteni a mellettem ülőnek,viszont olyan módon kell elvégezni,hogy ne zavarjak vele senkit.Nyilván nem fogok kipakolni marhapörköltet nokedlival úgy ,hogy néha ráfröccsenne a szomszédom ruhájára.

2015. jan. 9. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
83%
Nos, szerintem azért, mert bár mindenki leülhet oda elvileg, lehet, hogy egy barátját várja, vagy kiment a párja WC-re. Neked végül is mindegy, hogy ki ül melletted, de lehet, hogy neki nem. Nem?
2015. jan. 9. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Én mindig megkérdezem, kivéve, ha épp előttem foglalta el a helyét/ épp akkor szállt fel az illető a vonatra, mint én, csak egy kicsit előbb. Persze udvariasságból. A furcsa, hogy egyesek nem is reagálnak rá. És főleg az idősebbek vagy középkorúak.

Enni pedig csak akkor szoktam, ha nem ül mellettem senki.

2015. jan. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindegyikőtöknek a választ! Én is meg szoktam kérdezni, hogy szabad-e ez a hely. Azért hoztam fel az evést, mert már találkoztam olyannal is, aki hamburgert evett, vagy egy másik eset, amikor az egyterű első osztalyú kocsi kolbászszagú volt :D . Engem emiatt kevésbé zavar, ha valaki szó nélkül leül mellém, mintha valami szagos etélt kezdene el majszolni.

Jah, és volt, aki konkrétan tényleg valami pörköltféleséget fogyasztott ételhordóból :).

2015. jan. 9. 17:34
 7/8 anonim válasza:
Épp ezt olvastam miközben egy hulladék minden szó nélkül lehuppant velem szembe (kicsit sréhen) a vonaton, persze zenét hallgatva fülesről, hogy véletlen se keljen megmukkannia. Egyenesen felfordul a gyomrom az ilyenektől, és ha épp egy barátomnak/barátnőmnek foglalnám a helyet, aki a következő megállóban készül felszállni? Minden esetben illik megkérdezni, hogy szabad-e, ha pedig nemet mondok, akkor azt tiszteletben kell tartani.
2020. febr. 7. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó, olvasgassad a volán buszok elején matricázott írást: más utasokat nem zavarhatsz meg abban, hogy leüljenek. Ennyi.
2021. jún. 2. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!