Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ti észreveszitek, ha valaki...

Ti észreveszitek, ha valaki eredetileg budapesti?

Figyelt kérdés

ha igen, akkor miről? Úgy értem, hogy anélkül, hogy elmondaná, első benyomásból például?

Jöhet itt minden: beszéd, viselkedés, stb? Volt már ilyen tapasztalatotok? Olyat írjatok inkább, ami máshol történt és nem Budapesten.



2015. ápr. 19. 11:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Vidéki vagyok, de sok rokonom és barátom él Pesten. Sokszor van rá példa, hogy jönnek hozzánk látogatóba vagy valami buliba, olyanokkal, akikkel én akkor találkozom először.


Majdnem 100% pontossággal már az első találkozáskor meg tudom tippelni, hogy ki az, aki tősgyökeres pesti, és ki az, aki vidékről költözött Pestre.


Egyszer tévedtem, az egyik pesti születésű srácra azt hittem hogy vidéki, de róla ki is derült, hogy Pesten született, ott is lakik, de hétfőtől péntekig vidéken melózik. :)


Én is már gondolkodtam rajta, hogy mitől van ez, de nem tudom. Nem a viselkedés miatt, nem a beszéd miatt, de valami miatt mégis látszik.


Gondolom ahányszor Pesten járok, rajtam is látszik hogy vidéki vagyok, bármennyire is otthonosan mozgok Pesten.

2015. ápr. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

ez a válasz nem tűnik rossznak, csak a lényeget nem tudtam meg belőle, de azért kaptál egy zöld kezet. Írtad is h nem tudod mitől van. Megérzés?

Esetleg nem tudnál kicsit gondolkodni és példákat felhozni erre? Írtad h beszéd alapján? ezt ki tudod fejteni?

2015. ápr. 19. 17:50
 3/12 anonim ***** válasza:
87%
Én pl. pesti vagyok, és nem tudom megállapítani a legtöbb esetben, ki pesti, ki vidéki születésű... hát kb. tényleg olyanokból tudom megállapítani, hogy vki esetleg vidéki, hogy tájszólással beszél, olyan szavakat használ, amit nem ismerek :).
2015. ápr. 20. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Én egy csoporttársamról fedeztem fel, hogy tősgyökeres budapesti. Nem is tudom, valahogy annyira otthonosan és lazán mozgott a városban, mindent tudott, hogy mi, hol van, beleértve iskolákat, kórházakat, mozikat, színházakat is.

Egy másik ismerősömnél is feltűnt, hogy nagyon képben van Budapesttel kapcsolatban, de azért valahogy mégsem mondtam volna rá, hogy tősgyökeres... Nem vagyok biztos benne, de szerintem az intonációján, a hangsúlyozásán lehet észrevenni – vagyis összességében a kiejtése pesties :D


Szokták is mondani egyébként, hogy a vidékiek fülének a pestiek „affektálva” beszélnek, ami persze kissé túlzás, én azt mondom, ezek alapján mégis van benne valami. Hiszen egy kétmilliós városnak kell, hogy legyen egyfajta saját nyelvváltozata, amiben eltér az ország többi részétől.

Plusz szerintem valami olyasmi is jön ehhez, hogy ha valaki Budapesten született és nőtt fel, teljesen másképp tekint a városra, mint az, aki beköltözött; főleg akkor, ha szülei, nagyszülei, további felmenői is itt laktak, mélyen gyökerező emlékek és érzések kötődnek egyes helyekhez. És szerintem ez látszik a budapestiek arcán, amikor a városról beszélnek, valahogy átitatja őket ez a kapcsolat a fővárossal. Mint mikor véletlenül szóba kerül valahol a saját szülővárosunk, mind felkapjuk a fejünket kicsit :P még akkor is, ha én például imádom Budapestet, és 5 évesen kijelentettem, hogy én itt fogok lakni, a szülővárossal való kapcsolat eltörölhetetlen :D

2016. jan. 31. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.

Bocsi, az lemaradt, hogy annál a másik ismerősömnél ki is derült, hogy szülei vidékről költöztek fel Pestre, és ő pedig már itt született. :)


A tősgyökeres csoporttársamat pedig a kiejtése buktatta le, plusz a pontos városismerete

2016. jan. 31. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Másképp beszélnek. Nekem nem nagyon tetszik ez a nyelvjárás.
2016. máj. 19. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
30%

Általában igen. És most megpróbálom összeszedni, hogy mégis miért, de ha feltűnik, hogy valaki pesti, azt nem mindig tudom, hogy mitől jövök rá.

Az egyik: ha lenéznek. Igaz, hogy azt írtad, hogy olyan eseteket írjunk, amik nem Pesten történtek, de ezt mégis meg kell említenem. Szóval voltam egy versenyen, ahol a résztvevők 70%-a volt pesti. Szünetben a szervezővel beszélgettem, majd odajött egy pesti srác is. Nem hogy nem köszönt nekem (a szervezőnek, aki mellettem állt viszont igen), de olyan stílusban méregetett, hogy nem is értettem. Aztán konkrétan kiröhögött amiért vidékről jöttem, és arra célozgatott, hogy ezt a versenyt csakis pesti nyerheti meg. Hozzátenném, nem én nyertem, de nem is ő, hanem egy másik vidéki gyerek.


A második: a pestiek, mikor vidékre utaznak, orosz turistáknak képzelik magukat, akik valami egzotikus helyre látogatnak. Nem rossz szándékból mondom, de tényleg így van. :D Ilyenkor mindent túljátszanak. Példának vegyünk mondjuk egy adott vidékre jellegzetes húsos ételt. Úgy reagálnak rá a pestiek, mintha sosem ettek volna húst. Eljátsszák, hogy mekkora újdonság, és hogy milyen érdekes ez a dolog. Ami azért nevetséges, mert ez egy kicsi ország, nincsenek is nagy különbségek, de aki a fővárosból jön, az úgy viselkedik, mintha a 3. világba látogatott volna.


A fővárosiak gyakran sznobok a vidékiekkel szemben, és felsőbbrendűnek képzelik magukat. Bár ezt talán csak mi, vidékiek érezzük így, amiért ők kevésbé barátkozósak. Így a beszélgetés során egyből leszűrődik nekem, ha valaki pesti. Ha a metrón utazom (megint bp-i dolog, bocsi) hiába mosolygok bárkire, nem mosolyognak vissza. Ha mégis, akkor tuti, hogy az illető is vidéki.


A beszédben semmi különbség nincs szerintem. Biztos van egy pici, de én is városban nőttem fel, és nem veszem észre. Az viszont nagyon idegesítő, ha fennakadnak azon, hogy te más szót használsz ugyanarra a jelentésre. Ha így is érti, akkor minek megjegyezni? Na mindegy.


Ja és még egy. A pestiek mindig allergiásak valamire. Ált. a porra, vagy valamilyen élelmiszerre, de ahány eredetileg budapesti embert ismerek, mind allergiás valamire.

2016. máj. 19. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

#7-es vagyok

Annyi még lemaradt, hogy egy csomószor észrevettem, hogy az idegen szavakat, rövidítéseket a pestiek "elmagyarosítják", míg a vidékiek nem.

Pl. KFC Pesten: ká ef cé, vidéken pedig: kéj ef szí.

2016. máj. 19. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

ez mennyire hülyeség, én is vidéki vagyok és nem szoktam rámosolyogni az idegenekre, meg én is allergiás vagyok. A többire inkább nem mondok semmit. Na jó a versenyesre annyi, hogy nem mindenki olyan, kb pár ember, ha ilyen, tehát felesleges általánositani, meg az utazásra is.

Meg egy vidéki ugyanúgy lenézhet. Tehát ha valakin érzed hogy lenéznek, akkor biztos vagy benne hogy pesti az illető? aztán kiderül hogy mégsem

2016. máj. 24. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
egyébként melyik megyében laksz?
2016. máj. 24. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!