Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért kell még mindig magázódni?

Miért kell még mindig magázódni?

Figyelt kérdés

Ez annyira égő... Mindenki, mindenkit magáz, holott a tegezés sokkal könnyebb, és nem kell válogatni, hogy most őt tegezem őt meg magázom, stb. Angoloknál csak tegezés van. Nem sokkal egyszerűbb?


És persze ezt a valós életben értem, a neten ez már oké :)


2010. márc. 27. 11:19
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
84%
Kölcsönös tisztelet, meg ahogy mondani szokták " nem egy homokozóba játszottunk" :)
2010. márc. 27. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
75%

írásban az angol nyelvben is van magázás, akkor nagy betűvel írják a You-t. egyébként én sem szeretem, ha valami jöttment letegez. nem őríztünk együtt libát. főleg, ha hivatalos dologról van szó, hát nehogy már a nyúl vigye a puskát. így adják meg az emberek a tiszteletet mint nőnek, vagy mint magasabb beosztásúnak. én sem tegezem le az államtitkárt, amíg nem ajánlja fel (egyébként ritkán szokták, mert a "bratyizás" hatását kelti, és ezt érthető okoból kerülik).


28/n

2010. márc. 27. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
77%

volt egy tanárunk, aki afféle csendőrpertuban volt a diákokkal.

persze nem mondhattuk meg neki, h tanár úr vagy legyen szíves magázni, vagy akkor mi is Szia-t fogunk köszönni a folyosón...


azért néhol jó dolog a magázódás.

2010. márc. 27. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
61%

Az angoloknál nem tegezés van, ők mindenkit magáznak. Régen volt külön tegező forma, csak náluk a magázás maradt meg.

A magyarban meg régen csak tegezés volt, csak aztán lett magázás is.


Amúgy igazad van, sokkal egyszerűbb lenne, ha csak tegezés lenne, de ez nem pár év alatt változik meg. Ha megváltozik egyáltalán. Bár szerintem meg fog változni, ma már sokkal többen tegezik egymást, mint régen. 30-40-50 éve még ha egy fiatalember udvarolt egy hölgynek, akkor alap volt, hogy magázzák egymást, mert úgy illett. Ma már ez nincs, legalább is a tizen-huszon évesek körében, de ma már sok harmincas is jobban örül neki, ha tegezik. Sőt, régen sok olyan házaspár volt, akik magázták egymást, vagy legalább is a nő a férfit magázta, de sok helyen a férfi is magázta a nőt. Manapság már nem látsz ilyet. Szóval változik ez a dolog, csak igen lassan.

2010. márc. 27. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
79%
A tegezés-magázás kettőssége a nyelvet gazdagítja, sőt a kultúrát is. Két ember viszonyát lehet ezzel kifejezni. Milyen furcsa lenne, ha mondjuk letegeznéd az orvost. Két ember között közelíthet is a viszony, és akkor a magázás átmegy tegezésbe. Engem kifejezetten irritál, ha a MacDonaldsban letegeznek, mikor az anyja lehetnék. Az iskolás válaszolót nem értem: iskolában teljesen általános, hogy a tanár tegezi a diákot, és a diákok nem is szeretik, ha magázzák őket, hiszen még gyerekek. Mire 18 lesz, addigra már felnő, de nem lehet menet közben váltani.
2010. márc. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
De akkor is. Mi ez, hogy LEtegez? Miért, olyan gáz a tegezés? Szerintem sokkal jobb, mint magázódni. Oké, suliban tanároknak, meg a hivatalokban magázódás ok, de minden más esetben lehetne tegezni a másikat. Most attól függetlenül, hogy ismered-e vagy sem.
2010. márc. 27. 13:35
 7/21 anonim ***** válasza:
94%
Magázva is el lehet küldeni valakit a fenébe. De nem ezt akartam mondani. Van nálunk a suliban egy ruhatáros, aki mindenkit letegez, kivéve, ha az illetőnek kopog a cipője. Nekem a csizmám volt olyan, hogy kopogott a sarka, egyből magázódott. Másnap, sportcipő, már tegeződött.
2010. márc. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
lol?
2010. márc. 27. 14:12
 9/21 anonim ***** válasza:
96%

"Nem sokkal egyszerűbb?"


Egyszerűbb. De nem az egyszerűség az egyetlen szempont.


Én nem mindig szeretem a tegeződést. A munkahelyemen mindenki mindenkit tegez, ami engem eléggé feszélyez. A magázódás azt jelenti, hogy akivel magázódsz, azzal félig személytelen viszonyban vagy. Pl. tárgyalsz egy másik üzletemberrel. Akkor te nem Pista vagy, aki éppen Jancsival tárgyal, hanem az X Rt. képviselője tárgyal az Y Rt. képviselőjével. Magázódnak, mert két funkció tárgyal egymással, nem két ember beszélget. Ez a "személytelen" légkör egy fiatal számára ijesztően hangozhat, de később rájössz, hogy nyugodt, objektív légkört teremt.


Az ember nem akar mindenben a teljes személyiségével részt venni, hanem van, amikor egy bizonyos SZEREPben jelenik meg és egy bizonyos FUNKCIÓt tölt be. Tehát hivatalos minőségben jelenik meg valahol. Ekkor magázódik, ezzel kicsit el is határolja magát és tiszteli a többiek magánszféráját, akik szintén tisztelik az övét. Ez egyáltalán nem kellemetlen dolog.


Különben most tegeződöm, de a számomra fontos internetes fórumokon az interneten is magázódom, ahogy ott a többiek is. Ebben mondjuk lehet, hogy van egy kis "lázadás" is, mert az interneten a tegeződés a divat.


Egyetemista koromban egy barátnőmmel gyakran magázódtam. Ugyanis az egyetemen mindenki mindenkit tegezett, és az már baromi elkoptatottnak tűnt, úgyhogy amikor magáztuk egymást, az szinte intimebbnek hatott, mert csak egymással beszéltünk így...


Szóval sok mindenre jó egy ilyen nyelvi eszköz, kár lenne kihajítani.

2010. márc. 29. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

Sok esetben én is mesterkéltnek tartom. De ne feledjük, sokszor csak a hatalmi viszonyok elleplezése céljából ajánlja fel valaki a tegezést! Pl. egy főnök, akinek kényelmesebb tegezve letolni a beosztottat, mert úgy kevésbé kell tisztelni. (Volt ilyen tapasztalatom :S )

Vagy egy egyetemi oktató, aki vagányságból tegeződik a hallgatókkal, aztán meg félévkor szivatja őket, talán jobban,mint az idős,magázódó tanár.

2010. ápr. 11. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!