Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Eszembe jutott egy érdekes és...

Eszembe jutott egy érdekes és nehéz dilemma. Szerintetek melyik az etikusabb vagy igazságosabb döntés/hozzáállás?

Figyelt kérdés

Adott egy zenekar, ami feloszlott. A frontember volt a dalszövegíró is egyben. Hosszú évekre börtönbe került. A bíróság kimondta, hogy az elkövetett bűncselekményeknek nincs köze a zenekari munkásságához, és az ebből származó jogdíjakra továbbra is jogosult. Csak a letartóztatásáról szóló híradásokban bejátszott zeneszámok után is több tízmillió forintnak megfelelő jogdíjat kapott, fel is háborodott miatta a közvélemény. A nagyobb online zeneboltokban és néhány lemezboltban még mindig meg lehet vásárolni a lemezeiket. Az ezekből származó jogdíjak egy részére viszont a már nem létező zenekar többi tagja is jogosult. Mi az etikusabb döntés szerintetek?


1. Megvenni online zeneboltból, rendes lemezboltban CD-n, stb. így tiszta és legális a vásárlás, viszont a jogdíjjal egy bűnözőt gazdagítasz, támogatsz.


2. Letölteni illegális forrásból, ami - bár Magyarországon, saját célra nem jogsértő, de mondjuk Németországban komoly büntetést kaphatsz érte -, így anélkül hallgathatod, hogy a frontembert (vagyis egy bűnözőt) támogatnál vele, viszont a zenekar többi tagját megfosztod a nekik járó jogdíjtól ezáltal.


És akkor ott van még benne az a csavar is, hogy hiába akarnál szolidáris lenni a tagokkal, és támogatni őket úgy, hogy megveszed az albumot, a nagyobb rész akkor is a bűnösé, aki a csapatot is tönkretette. És amint említettem, ha Németországban élsz és letöltöd illegálisan, te járhatsz pórul, és kaphatsz büntetést, mert nem akarsz egy bűnözőt támogatni, így ha mindenképp el akarod kerülni a többszáz eurós büntetést, 1-2 euróval is, de támogatnod kell egy bűnözőt, ha nyugodtan akarod hallgatni a zenét.


És persze ott van a harmadik lehetőség: a teljes bojkottálás: nem veszed meg, nem töltöd le, és a neten sem hallgatod, így viszont hozzájárulsz ahhoz, hogy a feledés homályába vesszenek olyan nagyszerű dalok, amelyekért százezrek (ha nem milliók) rajongtak, többezer embernek segítettek kimászni a depresszióból, erőt adtak a mindennapokhoz és bizonyára rengeteg szép emlék kötődik hozzájuk. Külön lehet-e választani az embert a művészettől? Etikus-e a történtek után felhasználni a dalokat a jövőben egy készülő filmhez vagy játékhoz? Tovább vetíteni a klipeket zenecsatornákon? Árulni a lemezeket? Idézeteket felhasználni a dalszövegekből? A történtek tönkretehetik-e a dalok üzenetét, a hozzájuk kötődő szép emlékeket, érzéseket azáltal, hogy kiderült, milyen ember volt, aki megalkotta őket?


És - ha tegyük fel -, letölti a büntetését és kiszabadul, változtat-e valamit a kérdések megítélésén?


Szerintetek?


2016. aug. 22. 00:32
 1/4 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem alapvetően téves hozzáállás, hogy ebben a témában morálisan állást akarsz foglalni.

A te kiállásod valamelyik megoldás mentén nem több, mint szellemi onanizálás, tetszelgés.

Zenehallgatóként és vásárlóként nem tartom relevánsnak, hogy a művész mit csinált még azon kívül, amiért kedvelem őt.

Ha azt gondolod, hogy az elköltendő pénzeddel hitet teszel valamiféle erkölcsi értékek mellett, akkor tévúton jársz.

Persze az ahhoz való jogodat nem vitatom el. Csupán elmondtam a véleményem a kérdés hatására.

2016. aug. 22. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt a szellemi tetszelgést nem nagyon értem, mit akarsz vele. Feltettem egy kérdést, mert kíváncsi vagyok, mások mit gondolnak erről, mert szerintem ez egy olyan helyzet, ahol nincs igazán helyes döntés és az ismerőseim is elég ellentétesen vélekednek a kérdésről. Ha választani kell, én a letöltést választom. Viszont ha nem lenne rá lehetőségem, és sehonnan sem tudnám megszerezni akkor valószínűleg megvenném a lemezt.
2016. aug. 22. 03:58
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor próbáljuk a másik oldaláról megfogni a kérdést:

egy bűnözőnek SEM tűnik el azonnal minden joga. Ha valamit csinált, azért megilleti a jogos pénz.

Ha szükséged van a munkájára, vagy szeretnéd, ha fennmaradna a műve, akkor pedig fizesd ki érte ezt a pénzt.

2016. aug. 22. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Mit követett el? Nem mindegy, hogy gyilkos vagy csak adócsaló.

Ha ekkora erkölcsi gond neked, hogy bűnözőt támogatsz, akkor letöltöd Németországban is, és vállalod, hogy kifizeted a büntetést, ha lebuksz. Az ember nem csak addig áll ki az elvei mellett, amíg nem kerülnek több száz euróba.

Egyébként millió dal van, ami segített az embereknek kimászni a depresszióból meg erőt adni a mindennapokhoz, szóval ha ezé a zenekaré elvész, az emberiség attól még nem jut a pokolra, de azt is megértem, aki külön tudja választani a dalt a művésztől.

2016. aug. 22. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!