Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Egy "úri" (vagy úribb, iskoláz...

Egy "úri" (vagy úribb, iskolázottabb) emberi kör befogad e igaz társnak, barátnak egy szakmunkást?

Figyelt kérdés

Kicsit érdekes a kérdésem,de sajnos családon belül(is)azt veszem észre,hogy egy szakmunkás akármennyire kulturált,tiszta,rendes munkát végző,jó megjelenésű,jó modorú,mégsem fogadja el a fent írt úribb réteg a saját körében(környezetében)egyenrangú társnak.Valahogy mindig azt érzem,hogy egy kétkezi munkásembert addig viselnek el,és addig "tisztelnek",amíg a munkavégzés folyik,utána mintha szertefolyna ezen rétegek emberi kapcsolata.

Csak azért tettem fel ezt a kérdést,mert kíváncsi vagyok,hogy valaki érez e így,volt e már ilyen szituban,érdemes e ilyen erőltetett kapcsolatot fenntartani?Én lennék persze a szakmunkás,és sajnos több esetben ezt veszem észre.

Nem a pénzről van szó,hanem az emberi tiszteletről,kapcsolatokról.

Üdv.



2017. aug. 14. 13:13
 1/7 anonim ***** válasza:
18%

Helló!


Azért az úri, meg iskolátoztt réteg nem egy és ugyanaz. Nyilván nemfog egy arisztrokra felmenőkkel rendeklező, gazdag vállalkozó leállni beszélgetni egy szakmunkással, és ennek nem az az oka hogy kerüli a társaságukat, hanem egyszerűen nincsen "ütközőzóna" a két ember között. Mondok egy példát, aki ilyen úribb réteghez tartozik, nyilván nemfog moziba, vagy valami közönségesebb étterembe/szórakozóhelyre menne, míg a szakmunkás nyilván nem fog olyan étterembe, bárba menni, ahol egy koktél 5000 HUF.


Viszont egy iskolázotabb (értsd főiskola/egyetem) lazán beszélgethet egy szakmunkással pl egy kisebb szórakozóhelyen, vagy lehet közös hobbijuk, stb.

2017. aug. 14. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ez emberfüggő és nem iskolázottság függő. Nekem Diplomám van, felsőfokú angol nyelvvizsgám és mégis kamion/busz vezetéssel foglalkozok mert azt élvezem. Éppen ezért főként szakiskolát végzettekkel vagyok kapcsolatban, de nem nézem le őket. Főleg azért, mert azért ez is olyan, hogy nem mindenki teheti meg, hogy felsőfokú végzettsége legyen. Én éppen azért azt nézem, hogy ki menyire próbálja magát odatenni és mennyire viselkedik velem normálisan.
2017. aug. 14. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az úribb réteg egyes közösségeiben bizony akadnak sznob emberek, na nekik kínos lesz egy szakmunkással ismerkedni. De az úri réteg meg a sznobizmus nem az iskolázottsággal egyenlő. Én pl. iskolázott vagyok, mégis remekül elvagyok egy nem diplomás emberrel is, amennyiben az jó beszélgetőtársaságnak bizonyul (művelt, olvasott, nem a Való Világ meg az Édes élet az egyetlen téma, amiről beszél... kulturált, jó modorú, humoros).
2017. aug. 14. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
69%

Ebben a kérdésben több minden keveredik, és amíg ebben rendet nem teszünk, nincs jó válasz.


Úri társaság nem létezik. Régen is csak annak hívták, és jól meghatározott társadalmi rangot értettek alatta (ma ilyen rang nem létezik).

Van művelt, tanult, okos társaság. Ilyen emberekből áll, de két ember sose egyforma. Továbbá nehéz megmondani, mit értünk ez alatt. Ha az integrálszámítást ismerem tanult vagyok? És ha a sejtek működését? És mi van, ha az egyiket igen, a másikat nem, a csoporttárs meg fordítva? Ki művelt? Aki ismeri Ady verseit, vagy aki szereti Sosztakovicsot? És mi van, ha valaki szereti a klasszikus zenét, a modernt meg nem? Mi van, ha valaki ismeri az etikát, másik meg nem, érti a filozófiát, másik meg nem? Mi a választóval?


Ez egy problémakör, nézzük a másikat. Adott egy orvos és egy történész. Miről beszélgessenek? Feltehetően a zenéről fognak. Na és miről beszélgessen egy atomtudós egy filozófussal? Meglepő, de a filozófiáról. Nem minden részéről, de mégis. Mégpedig azért mert az atomtudomány egy bizonyos szint felett annyira bonyolult, hogy filozófia nélkül nem megy. Ez lesz a közös pont. Egy gépész és esztergályos tud közös témát találni. Egy kertész (nem mérnök!) és egy biológus is. De egy kovács és egy immunológus? Azon múlik a dolog, hogy ki ismer még mást is a saját szakmáján kívül. Két kutató sok egyebet is csinál, ott lesz a közös pont. Egy szakmunkás és egy mérnök nehezebben talál közös témát, de ez nem lehetetlen. Minden az akaráson múlik.


Most már talán lehet válaszolni. Igaz barátság nem ismerkedéstől van. Az egy folyamat, amelyben egyre több közös dolgot, munkát, szórakozást, érdeklődést fedeznek fel egymásban. Két szakbarbár nem fog igaz barát lenni, mert mindegyik csak a saját szakmájáról tud és akar beszélni, amit viszont a másik utál.

Két ember barátságához kell a többé kevésbé hasonló érdeklődés, továbbá a nyitottság. Azonos élethelyzet (diploma, vagy szakmunkásság) ezt csak könnyíti. A döntő a nyitottság és igényesség.


Az iskolázottabb társaság azért nem fogad be általában (ez aláhúzva) szakmunkást, mert kevéssé reméli a közös témát, tehát kellemetlen üresjáratokra számít, amit szeretne elkerülni. Egy szakmunkás társaság ugyanezért nem fogad be egy diplomást.

Azonban ez csak az általános séma. Az iskolázottságnak nem feltétele az általános emberi érték megléte. Rengeteg iszonyatosan buta ember szaladgál, aki egyetlen dologban, a szakmájában briliáns. Ők kizárnak minden "mással" való kapcsolatot. Ha egy ilyen van a csoportban és erőszakos is, a meglévő csoport békéje kedvéért a csoport elutasít más embert. Nem feltétlenül örömmel.

Sok olyan társaság is van, ahol egyik, vagy másik emberfajta van túlsúlyban, de az ellenkezőből is vannak , ugyanakkor igen jó társaság. Ez nyitottságon, empátián, érdeklődésen múlik, ha ilyenek találkoznak, a "végzettség" szinte lényegtelen. Az ilyenek szeretnek tanulni, kíváncsiak egy kevéssé ismert élethelyzetre, ha pedig valaki érdeklődést észlel a személye iránt, hasonlóan reagál ösztönösen. Tessék kipróbálni egy boltban egy morcos eladóval: kedvesen, mosolygósan, érdeklődőn és megértőn fordulni oda. Orvosi eset, ahol rosszul reagálnak.

2017. aug. 14. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
4-es,jókat írsz :))
2017. aug. 14. 17:31
 6/7 anonim ***** válasza:
Már a kérdésedből is ráérezni, hogy milyen választ vársz... Megy a sok saláta-válasz, mellébeszélés, de ki foglak ábrándítani: az általad leírt "úri" kör eddig sem fogadta be a szakmunkást és a jövőben sem fogja befogadni... Így van a világ megalkotva.
2017. aug. 14. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem ismerek ilyen személyeket. Barátom pedig max. ha három van.
2018. márc. 3. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!