Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az oka annak hogy az 1....

Mi az oka annak hogy az 1. teljes magyar Biblia forditas kb.2400 oldal /Vizsolyi Biblia 1590/ az 1627 koruli Karoli Biblia kb.1200 oldal es a modern Biblia kb. par szaz oldal?

Figyelt kérdés
2019. szept. 23. 16:04
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A könyv mérete és a betűk típusa/nagysága az oka.

Bár az én Bibliám is több mint 1000 oldal, viszont jóval kisebb alakú, mint pl. a Vizsolyi.

2019. szept. 23. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%
Betűméret? Hm? Betűk közti távolság? Sortávolság? Hm?
2019. szept. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
A Vizsolyi Biblia joval nagyobb oldalakkal van mint egy modern konyv es osszesen kb. 6kg a sulya. Az oldalain pedig kicsit tobb szoveg van mint a modern Bibliaknak az oldalain. Ezt az 1. valaszolonak irtam. A 2. valaszolora nem reagalok mert egy tipikus askalodo arrogans /valaszolo/. 1-es nezz kepeket az 1590 es Vizsolyi Bibliarol. Szerintem a Vizsolyi Biblianak az oldalain tobb iras elfer. A regi Bibliak /1627 koruli es az egyeb regi Bibliak/ nagyobb oldaluak mint a modern Bibliak. A modern Bibliak kis oldalnagysaggal vannak es keves oldallal es konnyuek.
2019. szept. 23. 17:03
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A Bibliában minden egyes fejezet és vers (gyakran 1 mondatot jelöl) számozva van, tehát tartalmi mennyiségben nem lehet eltérés. Ha pedig van, akkor az gyorsan látható is. Az első nyomtatott változatoknál az sem volt mindegy, hogy milyen technikát alkalmaztak, nagy eltéréseket eredményezhettek.

Továbbá kérdés, hogy van-e benne széljegyzet vagy lábjegyzet, stb...

2019. szept. 23. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
3: messze nem érdekel minek tartod a válaszom, nekem már az elég volt, hogy az alapvető dolgokkal (amit a négyes válaszban leírtak)nem vagy tisztában, de azért arrogáns vagy. A nagy büdös semmire.
2019. szept. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A Vizsolyi Biblia oldalain kevesebb, nem több a szöveg, mint a 1626-os Káldi félén vagy amennyi a mostaniakon szokott lenni. Én nem tudom te hol láttál pár száz oldalas teljes Bibliát, de olyan 1100 oldal körül szoktak mozogni az átlagos méretűek, 800+ az Ószövetség és 200+ az Újszövetség. Leheletvékony papírra vannak nyomtatva és jóval kisebbek a Vizsolyihoz képest, ezért könnyűek az újak.

Egyébként mire akarsz kilyukadni? Hogy hiányzik 1000 oldal szöveg az újakból? Ahogy már írták, nem ez a helyzet mivel a Biblia sorai számozva vannak.

2019. szept. 24. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Pedig a magyar Biblia társulat által ellenõrzött Bibliák pontosan ugyanolyanok tartalmilag kiadótól függetlenül is, esetleg a fordításban lehet eltérés.

2 könyvet kivettek a reformáció után, ami csak pár oldallal kevesebb Bibliát eredményezhet.

2019. szept. 24. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Kedve Kérdező!

Én voltam az 1. hozzászóló. Köszönöm szépen a kedves ajánlást, láttam a Vizsolyi Bibliát, élőben is. :))

Ahogy leírtuk, más a sorköz, más a betűméret, más a tördelés is. Ez simán eredményez ekkora különbségeket.

Illetve megerősíteném az egyik előző hozzászólót: pár száz oldalas teljes Biblia kizárt, hogy lenne ma. 1390 oldal az itthon saját Bibliám. Nyilván nagyon vékony papírra van nyomtatva, ezért nem 16 kilós... :))

2019. szept. 24. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Pedig a magyar Biblia társulat által ellenõrzött Bibliák pontosan ugyanolyanok tartalmilag kiadótól függetlenül is, esetleg a fordításban lehet eltérés."


Eleg durva alaasasok vannak az uj forditasokban par szavasak de nagyon eltorzitjak az eredeti jelentest.


"2 könyvet kivettek a reformáció után, ami csak pár oldallal kevesebb Bibliát eredményezhet."


2 konyv az atlagban 50-60 oldal a Bibliaban. Az Oo testamentum konyvei hosszabbak az Uj testamentum konyveinel szoval lehet kb. 70 oldal is.

2019. szept. 24. 22:46
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

#9

A két könyv az kicsit mondjuk több, mert összesen hét. De ezek például szerepeltek Károlyi-féle eredeti Bibliában, csak jóval később kerültek ki belőle. Ahogy szerepeltek a szintén nagyon korai Káldi-féle Szentírásban is. Sőt szerepelnek a mostani katolikus és ortodox fordításokban is. Tehát nem gondolom, hogy ez az oka az oldalak csökkenésének.


Bizony csupán az, amit írtunk, betűméret, sorközök, margók, szél- és lábjegyzetek.


"Eleg durva alaasasok vannak az uj forditasokban par szavasak de nagyon eltorzitjak az eredeti jelentest."

Ez részben igaz lehet, de olyan kevés helyen, hogy nem befolyásolja a fordítás terjedelmét.


Például az egyik ilyen rész Izajás 7,14


Károli Gáspár revideált:

"Ezért ád jelt néktek az Úr maga: Ímé, a szűz fogan méhében, és szül fiat, s nevezi azt Immánuelnek"


Káldi-Neovilgáta:

"Ezért az Úr maga ad majd nektek jelet. Íme, a szűz fogan, és fiút szül, s nevét Emmánuelnek fogja hívni"


Szent István Társulat:

"Ezért az Úr maga ad nektek jelet: Íme, a szűz fogan, fiút szül, és Immánuelnek nevezi el."


Most jön a csavar.


Magyar Bibliatársulat újfordítású Bibliája (2014):

"Ezért maga az ÚR fog jelet adni nektek: Íme, egy fiatal nő, aki most várandós, fiút fog szülni, és Immánuélnak nevezi majd el."


De ettől azért nem változik több száz oldalt a terjedelem.

2019. szept. 24. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!