Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Valaki elmagyarázná nekem a...

Valaki elmagyarázná nekem a szabad akarat fogalmát?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy ha én imádkozom egy másik emberért, akkor Isten meghallgat e engem vagy a mérvadó az adott személy döntése? Tehát a bűnös viselkedéséért a lelke fog megfizetni. Esetleg a Jó Isten valamilyen módon megpróbál a földi életben rávilágítani a hibáira, így megúszhatja a lelke a kárhozatot?
2019. szept. 27. 17:28
 1/10 anonim ***** válasza:

A szabad akarat nem erről szól. Hanem arról szól, hogy a te döntésed és akaratod az, hogy imádkozol másért vagy sem.

Tehát nem Isten írta meg hogy te most imádkozni fogsz vagy megnyúzni egy gyereket. Nem Isten a felőlős a tetteidért. Nem egy báb vagy, aki léél egy kitalált történetet. Nincs elrendelve a sorsod. A döntéseket te hozod és te felelsz értük.

2019. szept. 27. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ebből adódóan imádkozhatsz másért, de a bűneit nem törölheted el. Miért pont a te imád mentené meg?
2019. szept. 27. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A kereszténységben az üdvösséget Isten adja kegyelemből. Te ugyanis nem vagy elég tökéletes ahhoz hogy elnyerd, hiszen vétkeztél (ahogy mindenki más). Tehát a szabad akaratról folyó vita lényege, hogy az én döntésem, hogy Istent követem, vagy Isten adja a hitet, ő választott ki engem arra, hogy üdvözítsen.


Mivel első hallásra az emberek szinte 100%-a a szabad akarat mellett foglal állást, mondok pár érvet az eleve elrendelés mellett. (Nekem amúgy nincs álláspontom, szerintem nem létezik Isten se.)


-A Bibliában Isten választotta Ábrahámot (és szólította meg), hogy őt kövesse, és hogy a zsidók atyjává tegye. Ugyanígy a zsidókat is Isten választotta (nem fordítva). Ugyanígy mondjuk Jézus a tanítványait. Vagy Pál Apostolt. stb...


-Szoktak egyes igeszakaszokra hivatkozni. Például:


"Senki sem jöhet énhozzám, ha nem vonzza őt az Atya, aki elküldött engem. Én pedig feltámasztom azt az utolsó napon."

János 6:44


"Mert őbenne kiválasztott minket magának már a világ teremtése előtt, hogy szentek és feddhetetlenek legyünk előtte szeretetben."

Efézus 1:4


"Amikor ugyanis még meg sem születtek gyermekei [Rebekának], és nem tettek semmi jót vagy rosszat, de hogy Istennek az ő kiválasztáson alapuló elhatározása érvényesüljön, nem a cselekedetek alapján, hanem az elhívó akarata szerint, már akkor megmondatott Rebekának, hogy „a nagyobbik fog szolgálni a kisebbiknek”, amint meg van írva: „Jákóbot szerettem, Ézsaut pedig gyűlöltem. Mit mondjunk tehát? Igazságtalan az Isten? Szó sincs róla! 15 Hiszen így szól Mózeshez: „Könyörülök, akin könyörülök, és irgalmazok, akinek irgalmazok.” Ezért tehát nem azé, aki akarja, sem nem azé, aki fut, hanem a könyörülő Istené. Mert így szól az Írás a fáraóhoz: „Éppen azért emeltelek trónra, hogy megmutassam rajtad hatalmamat, és hogy hirdessék nevemet az egész földön.” Ezért tehát akin akar, megkönyörül, akit pedig akar, megkeményít. Azt mondod erre nekem: „Akkor miért hibáztat mégis? Hiszen ki állhat ellene akaratának?” Ugyan ki vagy te, ember, hogy perbe szállsz az Istennel? Mondhatja-e alkotójának az alkotás: „Miért formáltál engem ilyenre?” Nincs-e hatalma a fazekasnak az agyagon, hogy ugyanabból az agyagból az egyik edényt nemes célra, a másikat pedig közönségesre formálja? ”"


Róma 9:11-21

2019. szept. 27. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Előző válaszomhoz: Tehát ha a kereszténységben előjön a szabad akarat fogalma, akkor az konkrétan csak arra vonatkozik, hogy az Istent szabad akaratomból követem-e, vagy pedig Isten választott ki, "eleve elrendelt" engem a követésére és az üdvösségre.
2019. szept. 27. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Lényegében egyik sem az imádon múlik.
2019. szept. 27. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
50%

A szabad akarat mindenre kiterjed, kivéve az Isten által felállitott erkölcsi törvényeket elveket, és az imádat módját. Ezeket Isten állitotta fel, és az alapján kell élni ezekkel kapcsolatban. Minden egyéb döntést szabadon hozhatsz. Azt is, hogy alkalmazod-e az életedben Isten erkölcsi törvényeit, azonban annak áthágása, nem marad büntetlen.

Az ima tisztelet teljes beszélgetés Istennel, amivel elmondhatsz neki bármit, örömet, bánatot, kérést, hálát mondhatsz. Imádkozhatsz másokért, nincs megtiltva. Sőt ez egy nemes gesztus, hogy érdekel mások élete, jóléte.

Mivel Ő felülről mindent jobban átlát, és több minden tényezőt is tud emberekkel kapcsolatban, ezért figyelembe vesz dolgokat, és annak megfelelően válaszol, vagy tesz. Isten senkinek nem felelőse semmilyen rossz döntésért.

2019. szept. 27. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Akkor én rosszul gondoltam. Szeretem az illetőt, еzért imádkozom érte. Hogy visszatérjen a helyes útra, ha az nem is a legkönnyebb.
2019. szept. 27. 21:31
 8/10 anonim ***** válasza:
2019. szept. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 KZitus ***** válasza:

Szia

Már leírták neked mi az összefüggés a szabad akarat és az ima között. Nem csak lehet imádkozni másokért, de kell is. Jakab tanítvány ezt írta: „Imádkozzatok egymásért!” Jakab 5:16.

Az Írások arra buzdítják Jehova népét, hogy imádkozzanak egymásért. A mások érdekében mondott imák Pál apostol Istenhez intézett kérései között is szerepeltek, pl.Kolossé 1:3 "Mindig hálát adunk Istennek, Jézus Krisztus, a mi Urunk Atyjának, amikor imádkozunk értetek.."

2Thessalonika 1:11 "Éppen ezért mindig imádkozunk értetek, hogy Istenünk méltónak tartson titeket az elhívására, és hogy a hatalmával megvalósítson minden jót, valamint véghez vigye azt, amire a hitetek indít titeket."

2019. szept. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönök minden választ. A videót nem értem, nem vagyok jó angolból. Meglátjuk hogy alakul. Az a baj, hogy megint beleavatkoztam az életébe. Ha jó hívő lennék, hagynám, hogy a Jó Isten vezessen és alakítsa a dolgokat én pedig imádkoznék. De én nem tudom kivárni, és ha valami kezd rosszabbul alakulni, akkor a kezembe veszem az irányítást. Nem hagyom az Istenre a dolgot. És ki tudja? Lehet, hogy így sokkal több rosszat követek el.
2019. szept. 28. 14:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!