Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az elme és mi a tudat a...

Mi az elme és mi a tudat a keleti filozófiák vagy vallások szerint?

Figyelt kérdés

2019. dec. 22. 18:30
 1/9 anonim ***** válasza:
56%
Elme emlékek reflexek ösztönök tárhelye . A tudatosság öntudat emberi tulajdonság ami fejleszhető .
2019. dec. 22. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
72%
Néhányezer oldalt kellene csupán hozzá összefoglalni. Az simán megy bárkinek. Megvárom én is.
2019. dec. 22. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
50%

#2 jah, Kerdezo

csak ha a ismertebb nagyobbakat soroljuk azoknak is jopar foaga (iranyzata) van:

buddhizmus, hinduizmus, taoizmus (kinai univerzalizmus), (sintoizmus)

kevesbe ismertebb hasonlok is vannak mint pl. dzsainizmus


elme es tudat magyar szo, fogalom

tudni kellene te most epp mivel is azonositottad oket hogy az osszes tobbinel be lehessen


(inkabb a nyugati modern bulvar okkult/ezoteria hasznalja a tudat fogalmat)


WikiPediarol az alapokrol boven tudsz tajekozodni van filozifiak, vallasok cimszo is

2019. dec. 24. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Aki nem tudja a választ, vajon miért ír bárhova is?


Nyilván magyarul kérdezek egy magyar nyelvű oldalon, de kérdezhettem volna szanszkritul is, nem volt itt akkora tolongás a válaszokkal.


Tisztában vagyok azzal, hogy melyek a főbb keleti vallások és bölcseletek.


Szándékosan átfogó kérdést tettem fel, például, ha írna egy Buddha tanait követő valaki, ő leírhatná az általa képviselt nézőpontot, egy másik rendszer követője akár a másik rendszer fogalmait fejthetné ki.


Nem tudom, hogy mit értesz okkult, bulvár fogalmak alatt, a tudat szó jóval régebbi, mint a bulvár téma - szerintem.


Akár Dr. Baktay Ervint olvasom, akár Patandzsálit, akár a Szatipatthánát, mindben szerepel a "tudat" kifejezés, ha ezen iratok számodra a bulvár kategóriába tartoznak, akkor azt beszéld meg magaddal.


Olyan emberek VÁLASZÁT várom, akik a Wiki ajánlgatása helyett tudnak valóban választ adni.

2019. dec. 24. 22:01
 5/9 A kérdező kommentje:
Az első hozzászólónak nagyon köszi!
2019. dec. 24. 22:02
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a két szó jelenthet ugyanazt is, szövegtől függ.


De a tudat bizonyos értelemben mindent átfog. Nincs más csak egy áradó tudatfolyam, aminek fodrodózásai az egyéni lelkek/elmék/tudatok. Legalábbis ha jól sejtem a buddhizmus ilyesmi, nincs egyéni lélek mint létező. Viszont a hinduizmusban mintha lenne. de ezeken belül is sok fajta vallás van.


szerintem a tudattal kapcsolatban a lényeg ugyanaz mint a nyugati filozófiában is. Hogy a tudat az a felület amin adódik bármi ami hozzáférhető. Ebbe belwtartozik minden. Érzések, gondolatok, de az érzékelés és az abban adódó tárgyak és más emberek is. Erre mutatnak rá. És akkor innen kezdódnek a kérdések. Hogy van e ettől függetlenül létező világ, vagy lelkek, vagy isten. És mik ezeknek a jelentései.


De túl tiszta dolgot nem nagyon fogsz találni. Ezeknolyan dolgok, amibe beletörnek a bicskák.

2019. dec. 24. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen értelek Kedves Kérdező!

Ha az általad felsorolt szent iratokat tanulmányozod, milyen magyarázatot vársz itt?

Ha egyelőre nem érted, az ne tántorítson el. Folytasd tanulmányaid, gyakorolj, gyakorlatban járd a jóga útját, fedezd fel a hétköznapokban az elméletet. Hagyd változni látásmódod.

Vess össze különböző forrásokat. Abból áll össze majd a való világ megtapasztalása.

Ehhez adalék kósák:

[link]

2019. dec. 25. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Adalék az adalékhoz:

B. K. S Ilyengar pl úgy fogalmaz, hogy a kósák/sarirák nem egymáson belül vannak, hanem összefonódnak...

azaz oda vissza hatnak egymásra.

Szerinzem csak igy van értelme felfogni: működő rendszerben látva, nem szétválasztott elemeket nézve.

2019. dec. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#6, #7, #8: Köszönöm!


#7: Néha itt is hasznos dolgokat tudnak írni. Lehet, hogy ez ritka, mint a fehér holló, de ha ritka is, megragadom az alkalmat.

2019. dec. 25. 11:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!