Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nem temetik el a katolik...

Miért nem temetik el a katolikus papok az öngyilkosokat?

Figyelt kérdés
Egyszer régen hallottam ezt, hogy a katolikus papoknak nem szabad eltemetniük az öngyilkosokat. Mi az az ok, ami miatt nem temethetik el őket?

2020. jan. 5. 19:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%

Eltemetik


Ez csak régen volt, a II. Vatikáni zsinat (1962-65) elött, hogy nem temették el az öngyilkosokat.

2020. jan. 5. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
92%
A 10 parancsolatban szerepel a ne ölj. Ebbe beletartozik az öngyilkosság is. Régen a temető árokba temették, kerítésen kívül. Ma már eltemetik úgy, mint bárki mást.
2020. jan. 5. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
84%
A katolikus egyházat lejárató mendemonda az egész. Nem 1, nem 2 anyakönyvet átlapozgattam már (családfakutatás), egyetlen protestáns! esettel találkoztam, ahol a halottat egyházi szertartás nélkül temették, őt sem öngyilkosság miatt.
2020. jan. 5. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Régen valóban nem szabadott eltemetni őket a temetőben, ez valószínűleg Júdásra vezethető vissza, akit öngyilkossága miatt az Írás "kárhozat fiának" nevez. Sokáig úgy tartották, hogy az öngyilkosoknak nincs reménye az üdvösségre és nem akarták úgymond "beszennyezni" a megszentelt földet, ahová a halottakat temették.


Ma már tudjuk, hogy nem minden öngyilkos beszámítható tette elkövetésekor és egyedül Isten ismeri az ember lelkét kellően, hogy helyesen megítélje. Szóval már el lehet temetni őket, bár talán kicsit más a szertartás. Ez utóbbian nem vagyok biztos.

2020. jan. 5. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az előbbi hsz írja, már a 19. sz-ban azt jegyezték be az anyakv-ekben az öngyilkos mellé, hogy nem volt beszámítható. Ezért mehetett is a temetés.
2020. jan. 5. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
100%

20:02 mellé.

A szertartáskönyv nem hoz semmi kiegészítést öngyilkos temetésére. Nyilván a plébános beszéde más lesz, továbbá a kántor nem fogja énekelni a "Jézusomnak szívén megnyugodni jó" éneket. Amúgy minden úgy zajlik mint természetes úton elhunyt embernél.


Még annyit tennék hozzá, hogy a jelen álláspont szerint: mindenkiben megvan az életösztön, ezért is a legveszélyesebb hely az "anyósülés" ha tudja irányítani a járművet a vezető, akkor ösztönösen úgy rántja a kormányt, hogy a mellette ülőt éri az ütés becsapódáskor.

Így a jelen állás szerint nincs teljesen tudatánál az öngyilkosság pillanatában, másként az agy blokkolná a cselekedetét.


Ha tévedek javítsatok ki.

2020. jan. 5. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
73%
Sokszor van az ember egy beszűkült tudatállapotban öngyilkosságnál, de közel sem mindig. Könnyen tudunk teljesen tudatosan az ösztöneinkkel szemben cselekedni.
2020. jan. 5. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem sokkal jellemzőbb, hogy meggondolja magát valaki, amikor más késő. Vagy nem azt kapja, amit elképzelt.

Akinek beszűkűlt a tudata az nem tervezetten öli meg magát.

2020. jan. 5. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
94%

#7

Elképzelhető, hogy akkor csak régen volt más az öngyilkosok temetése, ma már pedig ugyanazt a szertartást kapják ők is. De ezt én is csak úgy hallottam.


A példával kapcsolatban, ösztön valóban működik, de az nem egy akaratlagos tett, sőt sokszor az akarattal megy szembe. Vannak öngyilkosok, akik utolsó pillanataikban megbánják tettüket, de már nem lehet visszafordítani. S lehetnek olyanok, akik nem bánják meg, sőt ösztöneiket leküzdve akarnak meghalni. Viszont mindezt, hogy mi zajlik le az ember tudatában, egyedül Isten tudja. Ezért is helyes, hogy mind megkapja a méltó végtisztességet, nem a mi dolgunk megítélni, hogy melyik vált a "kárhozat fiává".

2020. jan. 5. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
67%

10

" Viszont mindezt, hogy mi zajlik le az ember tudatában, egyedül Isten tudja. Ezért is helyes, hogy mind megkapja a méltó végtisztességet, nem a mi dolgunk megítélni, hogy melyik vált a "kárhozat fiává"."


Teljesen egyetértek.

2020. jan. 5. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!