Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Istent hogyan nevezik a...

Istent hogyan nevezik a Biblia eredeti szövegeiben?

Figyelt kérdés

Tehát eredeti nyelv(ek)en hogyan szerepel az, amit a mai fordításokban Isten és Úr szavakkal adnak vissza?


(Válaszadásnál írd le kérlek, milyen alapon válaszolsz. Pl. katolikus, Jehova tanúja, református, stb.)



2020. jún. 15. 16:07
 1/7 A kérdező kommentje:
Ezt az Éli könyve kulcsszót önkényesen tette oda az oldal rendszere, én nem ezt írtam...
2020. jún. 15. 16:07
 2/7 anonim ***** válasza:
83%

Ennek a kérdésnek nem sok köze van a felekezetekhez, mert minden felekezet csak egyazon ókori kódexekből tud dolgozni.


A héber szövegekben JHVH (Jahve), Éli, Elohím, illetve ezekhez társított szavakkal, pl Jahve szabaoth (seregek Ura), El-Saddáj, stb...

A görög szövegekben Küriosz, Theosz szerepel.

2020. jún. 15. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!


"Ennek a kérdésnek nem sok köze van a felekezetekhez"

Ezt elsősorban azért tettem hozzá, mert - tudtommal - a Jehova tanúi például minden igehelyen "Jehova" szót használják a fordításukban. Ha tévedek elnézést, és korrekciót kérek.

2020. jún. 15. 17:42
 4/7 A kérdező kommentje:
Illetve azt még megkérdezném, mi az oka a héber szövegekben az eltérő megnevezéseknek?
2020. jún. 15. 17:42
 5/7 anonim ***** válasza:
62%

Nem tévedsz, de itt ugye az eredeti szövegekről volt szó, nem pedig fordításról. Ez pedig teljesen felekezetfüggetlen.


Ezek a nevek mind Isten egy-egy leginkább jellemző tulajdonságára világítanak rá, ezért a több elnevezés. Például a Jahve nevet a zsidók Örökkévalónak fordítják, hiszen olyasmit jelent magyarul, hogy "Aki van". Az El-Saddáj valami olyasmit jelenthet, hogy hatalmas (mindenható) Isten. Illetve írókként, forrásunkként is lehetnek eltérő nevek. Ezeknek a neveknek akár érdemes egyenként is utána olvasni.

2020. jún. 15. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
70%
Ahogy már előttem is írták, a héberben YHWH, Elohim, El Shaddai de ott van még az Adonai, HaShem, Ehyeh asher ehyeh ("Vagyok aki vagyok"), Ein Sof ("Végtelen"), arámiul pedig Elah, ógörögül Kýrios (Úr), arabul Allah ("Az Isten), jóval az iszlám vallás megjelenése előtt az arab zsidók, keresztények és mandeusok így nevezték Istent.
2020. jún. 15. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Molnár Sándorné ***** válasza:

Szervusz!

A Bibliában többféleképpen is irnak Isten nevéről. De az általad felsoroltak nem személyes nevek. Az eredeti héber iratokban a JHWH tetragramm jelentette Isten személyes nevét. A héberben irás közben nem tették be a magánhangzókat a mássalhangzók közé, ezeket csak beszéd közben pótolták. Igy ma valóban nem tudjuk teljes pontossággal, hogyan ejtették ki Isten nevét. De a legvalószinübb magánhangzókat tették a mássalhangzók közé, igy lett Isten neve 'Jehova, Jahve, Jah, Gehova, minden ország a maga nyelve szerint ejti ki ezt a nevet. Hogy miért hagyták el a tekercsmásolók Isten nevének a leirását másoláskor? A tekercsekben még több mint 7000-szer volt leirva a tetragramm. De szigoru előirás volt a másolók részére, hogy ha a szövegben odaértek hogy le kellett irniuk ezt a négy betüt, először rituálisan meg kellett fürdeniük, majd tiszta ruhát ölteni, és csak igy irhatták le a tetragrammot. Egy idő után ez nagyon terhes lett számukra, és kezdték behelyettesiteni az Adonáj - Ur - szóval, és az Elohim szóval ami - Istent - jelent. Nem másrészt babonásan féltek kiejteni Isten személyes nevét.

Amiket itt felsoroltál, azok nem a személyes nevei Istennek, hanem a rangját cimét jelentették. Különben a régebbi Károli Bibliákban megtalálod Isten nevét. Igy a Mózes II.6:3, Mózes I. 32:9, a Mózes II. 15:3 és a Zsoltár 83:16-19-ig, és az Ésaiás 26:4 versekben. Hát remélem tudtam segiteni? Ha van kérdésed, irjál nyugodtan, privátba. Üdv: Judit!

2020. jún. 29. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!