Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A római katolikus pápa valóban...

A római katolikus pápa valóban tévedhetetlen hit kérdésében (ex chatedra) és kijelenthet Biblián kívüli tanokat? A pápa valóban megkapta ezt a jogot istentől?

Figyelt kérdés
Én római katolikus vagyok de számomra ez amit legnehezebben tudok elfogadni...hogy vajon egy gyarló embernek (tudjuk voltak rossz pápák) Isten ekkora hatalmat adott volna
2020. okt. 15. 07:44
 1/6 anonim ***** válasza:
8%

Ezt nem csak a pápa, hanem minden ember is megkapta Istentől!


Ha tehát amit gondolsz és kijelentesz, az szinkronban van Jézussal, akkor az amit kijelentettél, abban nincs és nem lehet tévedés! :)


A probléma nem is ebben a tévedhetetlenség dogmájában van, hanem abban, hogy a keresztények többsége nem is ismerik jól magát Jézust! Nem értik mit jelent ez pld. hogy "szeressétek ellenségeiteket". Azt hiszik, hogy van jogos önvédelem. Ha valaki bántja őket, akkor joguk van megvédeni önmagukat, és ezért van az, pld., hogy keresztények ölnek keresztényeket.

Mind a két ellentétes oldalon megáldják a gyilkolni készülő katonákat, mert egyszerűen nem ismerik Jézust!


A mai keresztényekre ezért nem lehet azt mondani, hogy Jézust követőek!

2020. okt. 15. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
39%

Nem egy személynek adott Isten ekkora hatalmat, hanem a pápai hivatalnak. Biblián és a szent hagyományon kívüli tanokat nem jelenthet ki a pápa ex cathedra. Tehát ha egy pápa eretnekséget mond és teszem azt megpróbálja ezt az ex cathedrának megfelelő formulával, ünnepélyesen kijelenteni, akkor az a kijelentés nem lesz tévedhetetlen, mert eleve nem felel meg a tévedhetetlenség kritériumainak. A pápa csak akkor tévedhetetlen, ha mint az Egyház feje teljes hatalommal nyilatkozik, vagyis amikor az egyetemes Egyházat képviseli, illetve személyesíti meg. Csak olyan tételek kerülnek ex cathedra megfogalmazásra, amelyeket már az egész Egyház a hitében hordoz, és ezzel indokolja kinyilatkoztatott voltukat.


Kicsit bővebben erről: [link]

2020. okt. 15. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 szp72 ***** válasza:
52%

A pápa természetesen nem tévedhetetlen, Szent Péter sem volt az. A pápa akkor és csak is akkor tévedhetetlen, amikor hit és erkölcs kérdésében a tévedhetetlenség igényével kihirdet egy tételt, aminek harmóniában kell állnia a korábbi dogmákkal és az Egyház hitével. Tehát például egy pápa sem állíthatja, hogy nincs Szentháromság, ha mégis megteszi akkor eretnekké válik.


Egy dogma kihirdetése nagyon alapos felkészülést igényel. Ezért a pápák a tévedhetetlenségüket legtöbbször úgy gyakorolták, hogy összehívták az egyetemes zsinatot, a világ püspökeinek tanácsát, ahol megvitatták a kérdést, és a döntésüket a pápa jóváhagyta és megerősítette. A pápa megerősítése nélkül nem lehet dogmát hirdetni.


A pápák sokat tévedtek már, mert tévedni emberi dolog.

2020. okt. 15. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Kései Sirató ***** válasza:
Én eddig úgy tudtam, hogy tévedhetetlen, más szóval csalatkozhatatlan, de most már nem vagyok benne biztos.
2020. okt. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy így van, de erről Isten semmit nem tud ;-)


Ha Bibliát veszem alapul, pápa sincs. Voltak apostolok, ami küldöttet jelent, majd kineveztek véneket és felvigyázókat (episzkoposz, püspök ugyanis olyan mint ma a pénztáros, köznapi szó) a városokban levő közösségekben, pápa mint olyan csak város, Róma püspöke, semmilyen kiváltsága nem volt a bibliai korban (1. század), erről a Biblia mit sem tud.

2020. okt. 16. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Jégszív ***** válasza:

Ajánlott olvasmány - bár nemigen reklámozza a katolikus egyház:

[link]

Elméletileg(!) az az igaz hívő, aki ezekkel maradéktalanul egyetért.

Szerintem pedig AZ NEM NORMÁLIS...

2023. okt. 7. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!