Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus vallást összegzi...

Katolikus vallást összegzi nekem valaki?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekel az utóbbi időben ez az egyház, és gondolkodom az áttérést, viszont úgy érzem nem tudok mindent róla. Jelenleg baptista jellegű egyházba járok és ebben is nevelkedtem fel, ahol be is lettem merítve.Bűn lenne az áttérés?

2021. jan. 21. 19:21
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem lenne bűn az áttérés, viszont nem tudom összegezni a katolikus vallást. Bocsi!
2021. jan. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
És mi keltette fel az érdeklődésedet az egyház felé?
2021. jan. 21. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Hogy a vallást ilyen formában közelítik meg. Nekem tetszik ez a komoly rend ami ott van, és mégis szabadnak érzi magát az ember. Tetszik, hogy az Istent többször és többféle formában szólítják meg. Gyerekkorom óta ebben az egyházban élek amiben vagyok, es úgy érzem felnőttem ahhoz hogy válasszak egy olyat, ami a szívemhez közel áll. Csak félek, hogy hátha bűn, ha elhagyom az előzőt.
2021. jan. 21. 20:16
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem bűn, nem értem miért volna az.. majd 1500 évig Katolikus Egyház volt, a reformáció csak utána jött.


Itt találod meg a a Katolikus Egyház Katekizmusának a Kompendiumát (tömörített változat), tehát igen száraz lesz maga a dolog ha tényleg érdekel.

De azért olvasgasd egy picit, ezek azok amiben hisznek a katolikusok és amit gyakorlunk kicsit leáltalánosítva, egy gyerek vagy felnőtt hittan órán is ezek a témák vannak érintve.:


"...Tömören tartalmazza az Egyház hitének minden lényeges és alapvető elemét, s így, elődöm akaratának megfelelően egyfajta vademecum, mely lehetővé teszi az olvasónak, hívőnek és nemhívőnek egyaránt, hogy egy tekintettel átfogja a katolikus hit egész panorámáját.

Hűségesen tükrözi a Katolikus Egyház Katekizmusának szerkezetét, tartalmát és nyelvezetét, s remélhető, hogy e szintézis segítséget és ösztönzést ad magának a Katekizmusnak jobb és mélyebb megismeréséhez..." :


[link]


A szentmisét illetően meg szerintem a Fábry Kornél atya által készített Misevlog sorozat a legjobb, nekem is rengeteget segített a hitben, nagyon sok kérdésre válasz ad és a videók is igen ötletesek:


"Minden, amit tudni akarsz a szentmiséről, de soha nem merted megkérdezni.."

https://www.youtube.com/channel/UC1zuucvh8x0XxGmPEF_KNUg


Valamint az olyan blog-ok, mint a

[link]

is segíthet. Ez utóbbi mondjuk pont ökumené is.

Valamint ha bármilyen kérdésed van, akkor a legegyszerűbb ha megbeszélsz egy pappal egy időpontot és beszélgettek egy picit, ott bármilyen kérdést feltudsz tenni neki. Illetve interneten, emailben is sok pap elérhető. Pl. a ferencesek sok helyen ott vannak az országban és a városokban is.


Itt van egy jó videó még pl. az evangelizációról, nagyon szép példázatok és történetek is vannak benne:

https://www.youtube.com/watch?v=LJZZlCv7UHc


Vagy ott van Böjte Csaba atya, ő gyermekotthon vezet és neki is sok jó videója van fent pl:

https://www.youtube.com/watch?v=Y6sQJui0IVY


Katolikus fiatalok, pl. előadás a Forráspontról, és az idei Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus videói, sok témában:

https://www.youtube.com/watch?v=zIlRD8sSrs4

https://www.youtube.com/c/52ndInternationalEucharisticCongre..


Remélem segít, Isten áldjon meg!

2021. jan. 21. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nagy feladat összegezni, de szükség van rá.

1. A katolikus, a Biblia egyetemes értelmezésében hisz, és következtetésekkel jutott el általános igazságokhoz, amiket dodmatikus szövegekben fogalmazott meg és hitigazságoknak nevez.

2. A katolikus nem akar bűnösen meghalni ezért gyónás utáni papi feloldozással és áldozossal mossa tiszt@ra lelkét.

3. A katolikus szentek - azaz tiszta életük adják a példát az egyháznak és bennük feltárul Isten, a Szentlélek általi különböző ajándékai. (profétálás, multbalátás, romolhatalan szentek stb.)

4. A mindennapokra nemcsak a Szent mise ad választ, hanem az a hatalmas terjedelmű írások is rendelkezésre állnak amelyeket a mindenkori pápa írt a család, a missziós tevékenységről, a környezet tudatosságról, Krisztus követésről, Mária szerepéről stb. különféle társadalmi kérdésekre ad alapos körültekintő keresztény válaszokat, melyeket enciklikáknak nevezünk.

5. Bár van egy hierarchia, de felülről lefelé a kedves meggyőzés szavaival történik a végrehajtás.

6. Hogy ahány templom papjai egy dologról ne mondjon mást mint a másik pap, ezért csak a katolikus Bibliában található lábjegyzet, nehogy egyházon belül mást tanítsanak a papok.

7. És ami a legfurcsább csak katolikusnak kereszteltek között jelentkeznek isteni csodák a keresztény felekezetek közül. Magánkinyilatkotatások, Mária-jelenések, stigmák, romolhatatlanok, síró-vérző szobrok, képek.

2021. jan. 21. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
Persze! Szélhámosság az egész!
2021. jan. 21. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagyok a 4-es és 5-ös kommentelőknek! Nagyon sokat segített! Köszönöm! Az Úr áldjon titeket!
2021. jan. 21. 21:59
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Egyaltalan nem bun atmenni. Nem ritkasag, hogy valaki egy masik felekezetben jobban erzi magat, mint ahol van. Ugyanugy kereszteny leszel.


A katolikusoknal reszt kell venned egy tanfolyamon, ahol megtanitjak a vallas lenyeget, utana aldoznod es bermalkoznod kell, mire igazan katolikus lehetsz, ez egy hosszabb folyamat. De misere jarhatsz addig is, barmikor.


Nem romai katolikus vagyok, de eleg jol ismerem a vallast.

A baptistahoz kepest a szertartas, a liturgia sokkal gazdagabb, misztikusabb. Az imakban jelen vannak a meditativ, kontemplativ imak is, zsolozsmak, oltariszentseg imadas, stb., amelyek elore megirt imak, es altaluk kerulhetsz kozelebb Istenhez es a hivok spiritualis kozossegehez.


Nagyon fontos kulonbseg, hogy minden misen van szentaldozas (urvacsora), es amelyrol azt valljak, hogy valosagosan Krisztus testeve valik az ostya, amit magahoz vesz a hivo. Ez a mise miszteriuma, es emiatt kotelezo minden vasarnap templomba menni.


Nekem az tetszik a katolikus vallasban, hogy a lelki elet minden teruletere van sajat valaszuk. Ugyanakkor pont ez lehet egyeseknek nehez, mert ha katolikus vagy, ezeket be is kell tartani.

Ha baptista vagy, rengeteg uj dologgal fogsz talalkozni, Maria tisztelet, szentek kozbenjarasanak kerese, imak ismetelgetese. Mozdulatokkal (keresztvetes, leterdeles) is kifejezik a hituket vagy vallashoz tartozasukat. A bunoket sulyos es nem sulyos bunokre osztjak fel. A sulyos bunoket papnak kell meggyonni es o oldoz fel alola Krisztus neveben.


Feltetlen ismerd meg a liturgiat, hogy mikor mi tortenik a szertartas alatt es mi a bibliai vagy egyhazi hagyomanyi hattere. Mikor mit kell mondani es miert. Nekem ez sokat segitett, hogy mindenrol tudom, mi tortenik, ha egy katolikus misen veszek reszt.

Amig nem vagy igazan katolikus, nem aldozhatsz es nem gyonhatsz. De amikor a tobbiek eloremennek aldozni, eloremehetsz es a pap megald teged. Vagy maradhatsz a helyeden ulve. Egyik esetben sem fogsz feltunni.

Lehet, hogy a baptista csaladtagjaid nem mindennel fognak egyeterteni. Vannak olyan katolikus hagyomanyok, amelyek a protestansok szamara babonasagnak tunnek. Gondolj arra, hogy 600 eve mindannyiunk osei katolikusok voltak, es mar a 3-4. szazadban elt keresztenyek is kb. megertenek a liturgiat, ha látnák, még ha a nyelv más is.

Csinald tudatosan, fogalmazd meg magadban, mi tetszik, mi vonz, es akkor magabiztosan fog menni.

Isten áldjon!

2021. jan. 21. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

8+

Beleneztem a 4-es altal ajanlott Fabry Kornel atya misevlogjaba. Pont erre gondoltam en is, hogy feltetlenul ismerd meg, mi tortenik a misen es miert. Mindennek ertelme van. Nagyon jol elmondja, en is ajanlom.

Amikor eloszor voltam romai katolikus misen (tizeneves nem-katolikuskent), egy kicsit ugy ereztem magam, mint amikor gyereket operaba visznek, de nem ismeri a darabot: "szep zene, de nem ertem, mirol van szo." Isten igy is megerintett kozben tobbszor. De sokkal jobb, miota ertem is, hogy minden szo, minden kezmozdulat kifejez valamit.

2021. jan. 22. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Legyen jó.
2021. jan. 22. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!