Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » JHVH, Jehva, Jevova, Isten,...

JHVH, Jehva, Jevova, Isten, Úr, Atya. Ezek hogyan alakultak ki és melyik a hiteles/helyes?

Figyelt kérdés
Katolikus és protestáns vélemények érdekelnek, jehovák kíméljenek...

2021. ápr. 21. 11:10
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
57%

"jehovák kíméljenek..."

Helyesen: A Tanúk, vagy Jehova Tanúi válaszát nem kérem.

Ez sokkal tisztelet tudóbb nem?

2021. ápr. 21. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
83%

Szia,

A JHVH vagy YHWH mindenképpen helyes. Itt az átírás módja miatt lehet eltérés.

A Jehva, Jevova, vagy Jehova és többi ilyen próbálkozás nem helyes. Ezek úgy adódtak, hogy a JHVH magánhangzói alá a héber maszoréta tudósok az Adonáj (Úr) szó magánhangzóit punktálták (pontozták). Ezt a héber nyelvtan Kötib-Köré-nek nevezik, amikor az olvasó ehhez a szóhoz ér akkor automatikusan az Adonáj (Úr) szót ejti ki.

A magyar Isten szó a sumer nyelvben szintén megtalálható Istin (egy, egyetlen) megfelelője lehet.

Az Atya szó talán a leghelyesebb, hiszen maga az Úr Jézus Krisztus is ezt használta amikor a tanítványokat tanította imádkozni.

Amit még érdemes használni és nem említetted az Örökkévaló, a zsidók ezzel a szóval adják vissza magyarul a JHVH négybetűs Istennév jelentését.


Üdv. Péter

2021. ápr. 21. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
76%

Római katolikus vagyok, egy kis ortodox keresztény hatással (sok kérdésben inkább ortodox vagyok).


JHVH vagy יהוה, kiejtve "Jáhveh", a zsidók és a judaizmus istene. A Tanakhban nevezik így a zsidó istent. A szó héberül van írva, csak latin betűkkel, mivel a héberben nem használnak magánhangzókat. Ő nem a keresztény Isten és a közhittel ellentétben el is tér a judaizmus és a kereszténység istenképe. Ő kizárólag egy személy, tehát nem a Szentháromság és a vallások teológiája is más, részben ebből fakadóan. Ezt katolikusok, protestánsok, illetve ortodoxok nem használják, leginkább a neoprotestáns szektákban szokták ezt a szót használni (bár ez szubjektív, de ők, az elképzeléseik miatt, szerintem nem is igazi keresztények, mert már nagyon eltávolodtak a gyökerektől).


Jehova, ebből a szóból ered és a Jehova tanúi, neoprotestáns szekta szokta használni.


Az Isten, egy magyar szó, de vannak más nyelvű megfelelői is (például angolul God), ez az általános megnevezése a Teremtőnek, a keresztény vallásban, a nem szektásodott, történelmileg nagyobb múltra tekintő, protestánsok, katolikusok és ortodoxok is ezt használják. Fontos, hogy az Isten nem csak tulajdonnév, hanem köznév is lehet, abban az esetben, ha például nem a keresztény Istent értem alatta, hanem egy vallás istenét, úgy hogy nem említem konkrétan a nevét, példa: "Az iszlám istene, Allah.".


Az Úr is hasonló, mint az Isten, az Újszövetség használja ezt a megnevezést is a Teremtőre.


Az Atya a Szentháromság egyik személye, vagyis az Istent alkotó három személy, az Atya, a Fiú és a Szentlélek közül az egyik. Az Atya, alatt magát a Mindenható egyik személyét, megtestesülését értjük, a kereszténység egyik legbonyolultabb teológiája, amely részletesen leírja, hogy e három személy, hogy alkothat egy keresztény Istent.

2021. ápr. 21. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
67%

3. vagyok.

Neoprotestánsok alatt, például az adventistákat, a Jehova tanúit, a pünkösdi-karizmatikusokat stb. értjük.

2021. ápr. 21. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:
Na most akkor szinte biztos, hogy félreértem, de az Ószövettség Istene JHVH nem a keresztények Istene?
2021. ápr. 21. 12:08
 6/30 anonim ***** válasza:
83%
De igen, kérdező.
2021. ápr. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

3-as, segíts, bontsd ki ez légyszives.

"Ő nem a keresztény Isten és a közhittel ellentétben el is tér a judaizmus és a kereszténység istenképe. Ő kizárólag egy személy, tehát nem a Szentháromság és a vallások teológiája is más, részben ebből fakadóan."

2021. ápr. 21. 12:17
 8/30 anonim ***** válasza:
Tegyünk már különbséget Isten között és felekezetek Istenképe között mert nem ugyanaz a két fogalom. Lehet mást tulajdonítanak neki, máshogy nevezik, de Isten akkor is csak egy nincs külön zsidóknak meg muszlimoknak csak épp máshogy írják.
2021. ápr. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
62%

3. vagyok.

JHVH: Az ószövetségi/tanakhi isten, akit a judaizmus tisztel, viszont a neoprotestánt közösségek is szokták használni.

Jehova: A JHVH-ból származó szó, amit a Jehova tanúi használnak.

Isten/Úr: A keresztény, újszövetségi isten, akit a katolikus, ortodox és a történelmi protestáns (pl. református, evangélikus) keresztények tisztelnek.

Atya: Az Istent alkotó három személy egyike, a Fiú és a Szentlélek mellett.

2021. ápr. 21. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:
Vagyis mindegyik ugyanaz a "személyiség", entitás, csak más-más korban, kultúrában, felekezetben másként hívták, de a Bibliában, Tórában stb. szereplő Isten egy és ugyan az?
2021. ápr. 21. 13:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!