Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van szükség a Biblia...

Miért van szükség a Biblia megértéséhez más emberek magyarázatára?

Figyelt kérdés
2010. aug. 27. 08:17
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
23%
Ha ennyire isten szava akkor miért van kiválogata, hogy mmi kerül bele(kanonizálás)?
2010. aug. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:

Szerintem nincs szükség más emberek magyarázatára, a biblia szedett-vedett tartalma nem olyan bonyolult, hogy azt ne lehessen megérteni 'tanult' emberek segítség nélkül.


Wow, tisztelem az önbizalmadat, ha egyet nem is értek veled. Elsősorban egy könyvnek nem a tartalmát kell megérteni, hanem a mondanivalóját. És mivel a Biblia logosz alapú, azaz Isten szava, eléggé mély mondanivalója van neki, akkor is ha szerinted szedett-vetett. Ahogyan a látszólag szedett vetett görög mítoszok mélyén is rengeteg bölcsesség lapul, ha az ember elkezdi előbányászni. Freudig az emberek nem tudták hogy szinte az összes pszichés betegség leírása megtalálható bennük az ödipusz komplexustól a nárcizmusig. Ami nem véletlen, hiszen a görögséget az emberi lélek foglalkoztatta.

Vissza a Bibliához: egy rabbi szerint a Tóra(Mózes 5 könyve) értelmezésének négy teljesen különböző szintje van, de jaj annak, aki csak a felszínt kapirgálja, mert amit ott talál az nem elég a megértéshez.

Freya

2010. aug. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 anonim ***** válasza:
57%

Sziasztok!


Teljesen egyetértek Freyaval, és meg tudom erősíteni, hogy mennyire igaz, hogy érdemes az eredeti nyelveket megismerni, mert sokminden csak akkor tárul fel igazán.


Igaz, hogy a keresztény egyházak között rendkívül sok különbség és tanbeli ellentét van, de a Biblia egy, valamennyi keresztény felekezet számára. A bibliai iratok olyan egyértelműen hitelesítik egymást, annyira nyilvánvaló egymással való egybetartozásuk és minden más vallásos irodalomtól való különbözésük, hogy még az egyébként olyannyira tévelygő és esendő egyház is felismerte és elismerte egységüket és kizárólagos jelentőségüket.


Arról, hogy melyik Bibliamagyarázat a helyes, szerintem legegyszerűbben úgy lehet meggyőződni, hogy a valóban Istentől származó magyarázat "jó gyümölcsöket terem" az ember életében. Az Isten Lelkétől áthatott magyarázó jellemében és cselekedeteiben megjelennek a hasonlíthatatlan, csodálatos isteni jellemvonások. És bizonyságtétele közvetve is ilyen gyümölcsöket terem. Aki befogadja az igaz prófétai beszédet, annak életében ugyancsak megnyilatkozik az egészen különleges, szívet-lelket, jellemet átalakító hatalom. Ezeket a gyümölcsöket nem lehet hamisítani, az Isten Lelke nélkül való ember életében nem jelenhetnek meg. Éppoly biztos ez, mint az a természeti törvény, hogy a romlott fa nem tud egészséges gyümölcsöt teremni.


Jézus egyik példázata így hangzott:

"Hasonlatos az Isten országa a szántóföldben elrejtett kincshez, amelyet megtalálva az ember, elrejti azt, és afelett való örömében elmegy és eladva mindenét, amije van, megveszi azt a szántóföldet"


Mit példáz a szürke, értéktelen, semmit ígérő szántóföld, ami Isten országa nagy kincsét rejti? Magát a Szentírást, a Bibliát. Miért van elrejtve benne a nagy kincs, Isten bölcsessége, az Istennel való személyes ismeretség lehetősége? Egyrészt közönséges szemmel nem lehet a nagy kincset meglátni. A példázat azt is mondja, hogy az emberek elmennek mellette, nem látják meg. Csak az az ember, aki mélyen leásott, az találta meg. Ő viszont nem tudott hová lenni örömében. Tudta, hogy akkora a kincs, hogy mindent – örömmel, nem pedig áldozatként – odaadhat érte.


A Biblia így bátorít a "kincs" keresésére, a "mélyen ásó", alapos bibliatanulmányozásra: "Ha keresed azt, mint az ezüstöt, és mint a kincseket kutatod azt: akkor megérted az Úrnak félelmét, és Istennek ismeretére jutsz… Akkor megérted az igazságot, és törvényt és becsületességet, és minden jó utat" (Példabeszédek könyve).


Másrészt a Szentírást rengetegen értelmezték, magyarázták magabiztos – és ennélfogva téves – módon. Ezek a torzító értelmezések rátelepedtek a Szentírásra, mint a hordalék. Ezeket le kell tisztítani a Bibliáról, illetve az embernek ki kell tisztítania ezeket a maga lelkéből. Félre kell tennie az összes hagyományt, emberi magyarázatot, hogy ezek mögött, ezek alatt felfedezze a nagy kincset: azaz, hogy elfogulatlanul, magával a Bibliával, annak belső összefüggéseivel és tartalmával foglalkozzék. Sok ember szeme és szíve elől a sokféle emberi értelmezés és bölcselkedés üledéke rejti el a nagy kincset.


"Mindenkinek saját eszméi vannak:

azokra büszke és azt prédikálják!

s hallgatni kell az Evangéliomnak."

(Dante Alighieri)


"Aki úgy értelmezi az Írást, hogy értelmét nem magából az Írásból veszi, az ellensége az Írásnak."

(Blaise Pascal)


Üdv. Péter

2010. aug. 27. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:

Ha ennyire isten szava akkor miért van kiválogata, hogy mmi kerül bele(kanonizálás)?


Ehhez még gyorsan hozzátenném, hogy ami a kanonizálást illeti, felesleges összeesküvés elméleteket elképzelni. Az Ószövetségből csak az van megtartva, ami előre mutat Krisztusra, az ő vonala van levezetve Ádámtól. A könyvek amik nem tartoznak szorosan a témához, az apokrif iratok ugyanúgy érdekesek, de a keresztény világ számára nem bírnak jelentőséggel.


Ami az Újszövetséget illeti, oda a legkorábbi négy evangélium, az ún. szinoptikusok kerültek be. Voltak még "evangéliumok" sokkal későbbről, amikor a gnosztikus tudományt megkísérelték becsempészni a Bibliába.


Ne felejtsd el, hogy az összeválogatott iratok nemcsak a legkorábbiak,hanem értelmükben az eredeti üzenet szellemét tükrözik. Sokan irkáltak utána össze mindenfélét, de az nem került be a kánonba. Ők nem egy távoli múlt eseményeit válogatták össze,hanem egy áthagyományozott folyamatról van szó. Az apostoli levelekből több másolat is keringett, onnan is könnyű volt kiszűrni, hogy melyik valós.


Az, hogy a Biblia Isten szava, nem azt jelenti, hogy Isten szóról szóra diktál, hanem hogy Isten által ihletett emberek írták le az üzenetet.


Freya

2010. aug. 27. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:

Nézd meg: [link]


ApCsel 8,26-35 – A Szentírás magyarázatához egyházi irányítás szükséges.

1Tim 3,15 – Az Egyház az oszlopa és alapja az igazságnak, és nem a Biblia.

ApCsel 2,42 – Az Egyház az apostolok tanítását követi (és nem a Bibliát).

2Pét 1,20 – A Szentírás magyarázata nem egyéni értelmezések dolga.

2Pét 3,16 – A tudatlanok és ingatagok szócsavarása a saját vesztüket fogja okozni.

Péld 3,5 – „Ne támaszkodj saját belátásodra!”


Tertullianus (Kr. u. 200) – „az igazságot a mi részünkre kell odaítélni, akik aszerint a szabály szerint járunk, melyet az egyházak az apostoloktól kaptak, az apostolok Krisztustól, Krisztus pedig Istentől, akkor igazolva van korábbi kijelentésünk, mely leszögezi, hogy az eretnekektől az írásra való semmilyen hivatkozást nem szabad elfogadni, hiszen mi az írások nélkül is bizonyítjuk, hogy az eretnekeknek semmi köze az írásokhoz… Az apostolok örököse vagyok! Ahogyan végrendeletükben intézkedtek, ahogyan rám bízták, ahogyan megesküdtek rá, úgy vagyok birtokos! Titeket pedig, bizony, örökre kizártak az örökségből, és megtagadtak mint idegeneket és ellenségeket. és miért idegenek és ellenségek az eretnekek az apostolok számára, ha nem azért, mert az övéktől eltérő tanításuk van, melyet mindegyikük a maga kénye-kedve szerint vezetett be vagy vett át az apostolok tanításával ellentétben?” (Pergátló kifogás az eretnekekkel szemben, 37.)


Órigenész (Kr. u. 230) – „akik hiszik, hogy a szent könyvek nem embereknek az irományai, hanem a Szentlélek sugallatára íródtak a mindenség Atyjának az akaratából Jézus Krisztus által, azoknak meg kell mutatnunk a számunkra helyesnek tűnő utakat, szem előtt tartva Jézus Krisztus apostoli hagyomány szerinti égi Egyházának szabályát. (A princípiumokról 4,1,9.)


Szent Ágoston (Kr. u. 416) – „Ugyanis az eretnekségek és a romlottság bizonyos tanai, amelyek behálózzák a lelkeket és a mélybe vetik őket, nem származhatnak máshonnan, mint onnan, hogy az írást, amely jó, rosszul értelmezik, és a rossz értelemhez merészen és konokul ragaszkodnak.” (Homíliák János evangéliumáról, 18,1.)

2010. aug. 27. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 anonim ***** válasza:

Hogy szükség van e más emberek magyarázatára?

Igen.Hát szerinted miért magyarázza a lelkész vagy a pap az adott Szentírási rész tartalmát?? Azért ,hogy jobban megérthessük.De mivel a Szentírást- ha szabad úgy írni-az egyszerű embereknek is szánta a Jóisten ezért mi is forgathatjuk.Végülis a Szentírás olvasása is egy imádság.Ugyanakkor én javaslom ha valaki még nagyon nem olvasott Szentírást ne az Ószövetséggel kezdje el hanem inkább az Újszövetséggel.Miért is állítom ezt?

Az Ószövetség Isten képe nagyon antropomorf jellegű.Ezzel csupán az a baj,hogy néhol már már az olvasó azt fogja hinni Istenről ,hogy egy bosszúra éhes gyilkos vagy egyszerűen letagadja azt ,hogy az Ószövetség valóban sugalmazott(mert azt mondja rá ,hogy esti mese).Most nem venném elő a Szentírásomat és lapozgatnák benne olyan részeket amikkel ezt alá tudnám támasztani.Kutatómunkát pedig nem mindenki tud vállalni.És tény az ,hogy jó az olyan Biblia amiben van egy kis kommentár hiszen már maguk a szent szerzők is-főleg János evangéliumában gyakori-fűztek bele magyarázatokat,hogy az akkori olvasok megértsék Krisztus szavait.Egyházatyák is írtak hozzá magyarázatot azoktól sem kell megijedni és ha azokkal együtt olvassa az ember jóban megértheti a Szentírás üzenetét.

2010. aug. 27. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 A kérdező kommentje:
Tehát akkor az én olvasatom mindenképp helyes, főleg ha utána is nézek dolgoknak?
2010. aug. 28. 08:41
 18/39 anonim ***** válasza:

"Tehát akkor az én olvasatom mindenképp helyes, főleg ha utána is nézek dolgoknak?"


kedves kérdező, te nem olvastad el az összes választ? Te magad is írtad azt hiszem, hogy minden felekezet másképp magyaráz. A felekezetekbe is emberek járnak, te is ember vagy. Miért a te magyarázatod lenne helyes? Attól függ, hogy hol nézel utána a dolgoknak. Az internet pl eleve kétséges forrás. De akár könyv akár internet, azt is emberek írták.

Tehát végülis mindig mások kommentárjaid fogod majd olvasni. Egyedül viszont az eredeti nyelv nélkül mindenképpen kiteszed magad félreértelmezésnek. Ezért írtam, hogy hit, alázat, és minél több ismeret szükséges.

2010. aug. 28. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint ez lutri? Hiszen semmi olyat szempontot nem írtál, amely alapján biztosra mehetne az ember; az eredeti nyelv ugyanúgy többféleképp értelmezhető, az, hogy kiválasztom, kinek a magyarázata a jó, ugyanúgy csak rajtam múlik.
2010. aug. 28. 13:01
 20/39 anonim ***** válasza:

"Tehát végülis mindig mások kommentárjaid fogod majd olvasni. Egyedül viszont az eredeti nyelv nélkül mindenképpen kiteszed magad félreértelmezésnek. Ezért írtam, hogy hit, alázat, és minél több ismeret szükséges."

Utolsó mondatoddal egyetértek.De most azért írd már meg nekem,hogy kinek van arra ideje ,hogy megtanuljon egy holt nyelvet? És még nem beszélve arról,hogy az arámi nyelv az évszázadok során is sokat változott és annak többfajta dialektusa ismert.Az sem igaz ,hogy a mai Szentírás fordítások rosszak.Az evangélium lényeges tanítása és mondanivalója tökéletesen le van fordítva magyarra.

2010. aug. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!