Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A fotonok mikor keletkeztek?El...

A fotonok mikor keletkeztek?Elöször sötétség volt.a Biblia ezt jol leírja

Figyelt kérdés

2021. júl. 22. 14:46
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
89%

"Hűha, és ezt hol írja a Biblia?"

1 Mózes 1.18 És hogy uralkodjanak a nappalon és az éjszakán, és elválaszszák a világosságot a setétségtől. És látá Isten, hogy jó.


+ egy kis logika sem árt! Ha addig égitestek nélkül világos volt, majd ezt követően az égitestektől függött, hogy mikor van világosság és sötétség, abból mi következik?:)

2021. júl. 23. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 Mansour ***** válasza:
Csak annyi, hogy te materialista logikával próbálod értelmezni a Bibliát... :)
2021. júl. 23. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
0%

"Csak annyi, hogy te materialista logikával próbálod értelmezni a Bibliát... :)"


Egyszerűbben is írhattad volna, hogy belátod, h igazam van

2021. júl. 23. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 Mansour ***** válasza:
Ez elég egyszerű: igazad van, ha materialista logikával értelmezed a Bibliát.
2021. júl. 23. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:

Ami azt jelenti, hogy nem tudsz cáfolni, csak üres frázisokat durrogtatni


Ha tudtál volna, cáfoltál volna konkrétan. Mondjuk így is félig igazad van, csak el kell hagyni a materialista szót.


Nálad a materialista ebben az esetben természettudományost jelent?

2021. júl. 23. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 Mansour ***** válasza:
74%

Nem is akarlak cáfolni, mert igazad van, a te értelmezésed szerint! :)

A materialista nem természettudományost jelent, hanem materialistát, tehát az anyag elsődlegességéből kiindulót. Te nem vagy materialista, mivel hiszel Istenben, mégis a materialistákra jellemző gondolkodással értelmezed a Bibliát. Miért? Miért kell a teremtéstörténetben az anyagi világ létrejöttének történetét keresni?

2021. júl. 23. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:

"Miért kell a teremtéstörténetben az anyagi világ létrejöttének történetét keresni?"

Hát mi a jóistent keressek, ha egyszer a tér-idő-anyag-enegria világ megteremtéséről szól? :)


Mansour, nagyon fontos, hogy próbáld az írásomból azt kiérteni, amit én akarok közölni vele, ne azt, amit te!

Tudom, mit jelent a materialista, nem is ez volt a kérdés. De hagyjuk


A te értelmezésed szerint mi a lényege a teremtéstörténetnek, ha nem a teremtés? Ha nem az anyagi világ teremtése? Akkor miért 'TEREMTÉS'törénet a neve?


"mégis a materialistákra jellemző gondolkodással értelmezed a Bibliát. Miért?"

Mivel még indig nem vagyok gondolatolvasó, így esetleg ideje lenne kifejtened, hogy miért materialistára jellemző ez a gondolkodásmódom!


Ne feledd, két kérdést is feltettem. Köszi, ha válaszolsz. Ha troll vagy, akkor természetesen nem kell érdemben válaszolnod

2021. júl. 26. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 Mansour ***** válasza:

Bevallom, szeretek néha kicsit trollkodni, de most nem ezért nem válaszoltam, hanem mert nem volt időm. De mivel úgy látom, őszintén érdekel, megpróbálom kifejteni a dolgot.

A teremtéstörténet alapvetően nem a fizikai világ létrejöttéről szól. A mai értelemben vett természettudomány megjelenése előtt élő ember semmilyen teremtéstörténetben nem a világ létrejöttének fizikai részleteit látta. Nem is foglalkoztatta a dolognak ez a része, egyszerűen azért, mert az a fajta természettudományos gondolkodás, amivel a mai ember közelíti meg a világot, tehát hogy mindent úgy akar megismerni, hogy elemeire bontja és elemzi az elemek struktúráját, majd ebből következtet vissza a létrejöttére, szóval ez a fajta gondolkodásmód a bibliai szövegek létrejöttének idejében egyszerűen még nem létezett. A teremtéstörténet az ember egzisztenciális szemszögéből írja le a dolgok létrejöttét, tehát egyrészt csak az ember életét meghatározó dolgokkal foglalkozik, másrészt a dolgokat az ember életében betöltött funkciójuk szerint rendezi. Az ókori gondolkodás számára ez volt a természetes nézőpont, ezért ha helyesen akarjuk érteni az írást, akkor nekünk is ezt a nézőpontot kell elsajátítanunk. Szóval a bibliai teremtéstörténet tulajdonképpen arról szól, hogy Isten hogyan rendezi a világ dolgait úgy, hogy az ember számára élhető legyen a világ. Tehát nem a dolgok fizikai létrejöttéről, hanem a dolgok ember számára releváns funkciókkal való felruházásáról van inkább szó. Ilyen szemszögből a kb. 10.000 éves világ álláspontja is védhető, hiszen addig tulajdonképpen nem létezett világ, míg az emberi tudat rá nem ébredt először a saját létére, majd arra, hogy a természet dolgai hogyan határozzák meg az életét. Ha a teremtéstörténetet nem az emberi tudat, hanem a fizikai, anyagi világ szemszögéből nézed, máris a materializmus útjára léptél. A modern korban a természettudomány kifejlődése kényszerítette az embert erre az útra. A tudomány egyre több mindent megismert a világ fizikai folyamataiból és ezáltal egyre jobban vissza tudott következtetni a dolgok eredetére. És mivel a tudomány ellenőrizhető, reprodukálható bizonyítékokon alapszik, kialakult az a szemlélet, hogy a tudomány az "igazság" egyedüli letéteményese. Pedig erről szó sincs, a tudomány csak a valóság egy aspektusát, a fizikait képes megbízhatóan leírni. És mivel csak ezen az egy területen hozzáférhető ilyen fajta biztos tudás, lassanként kialakult az a szemlélet, hogy akkor nem is létezik a valóságnak más aspektusa a fizikain kívül. Ezt nevezzük materializmusnak. Évszázadokig tartott, míg ez a szemlélet eluralkodott, míg a felsőbb akadémikus körökből leszivárgott a műveltebb középrétegbe, majd onnan a legműveletlenebb rétegekbe is. A 20. századra már gyakorlatilag a társadalom minden szintjén meghatározó lett, és sajnos a vallásra is meghatározó befolyást gyakorolt. A katolikus teológia mára már felismerte ezt, és változtatott: a fizikai világgal kapcsolatos tudást meghagyja a tudománynak, és próbál visszatérni egyfajta egzisztenciális nézőponthoz. De itt is az van, hogy ez még a "felsőbb körökre" jellemző csak, és időbe telik, amíg leszivárog, ha egyáltalán képes lesz leszivárogni ilyen "világi" ellenszélben. A neoprotestáns világ nagy része viszont bennragadt a materialista csapdában, nem tud szabadulni a fizikalista értelmezéstől, így a tudománnyal szembenálló álláspontba kényszerül, és a tudomány terepén kénytelen küzdeni, ami eleve vesztésre ítélt küzdelem.

Nem tudom, hogy ebből a rövid összefoglalóból átjön-e a lényeg, érezhető-e miért beszélek materialista megközelítésről a "szó szerinti" értelmezés kapcsán. Amúgy önmagában nem a szó szerinti értelmezéssel van baj, én is szó szerint értem, ami mondjuk a teremtéstörténetben le van írva, szerintem nem is igen lehet másként. Csak éppen az értelmezési keretem más, mint a tiéd, és bocs, hogy ezt kell mondanom, de szerintem az enyém áll közelebb ahhoz a szemlélethez, amiben a bibliai szöveg íródott.

2021. júl. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

@ Mansour, így már abszolút érthető, hogy mire gondolsz! Köszi a kifejtésed. Nem értek feltétlen egyet, de tudomásul veszem és még egyszer köszönöm, hogy erre időt szántál.


Egy kis kérdés: addig hogy bírták elviselni a fizikai sötétséget az emberek? Vagy a "legyen világosság" alatt az elmében gyújtott világosságot érti az ige szerinted? ÉS akkor mi köze az égitesteknek ehhez az elmében keletkező világossághoz? Kíváncsi lennék a Teremtéstörténet részletes igeelemzésére részedről, de ekkora munkát természetesen nem várhatok el Tőled.


"és bocs, hogy ezt kell mondanom, de szerintem az enyém áll közelebb ahhoz a szemlélethez, amiben a bibliai szöveg íródott."

Semmi baj, ha Te sem haragszol, hogy én meg fordítva érzek :)


"És mivel csak ezen az egy területen hozzáférhető ilyen fajta biztos tudás, lassanként kialakult az a szemlélet, hogy akkor nem is létezik a valóságnak más aspektusa a fizikain kívül. Ezt nevezzük materializmusnak"

NEm igazán ez a materializmus. Te akkor tényleg szinonim szavakként használod a természettudományt és a materializmust, ami tévedés. A materializmus az anyag abszolút létét és örökkévalóságát tanítja, és a világegyetem fő okának tartja. HA pedig az anyagot vizsgálom, abból nem következik, hogy az anyagot tartom az abszolútumnak, hanem csak a fizikai világ működését tanulmányozom, vagy annak eredetét, ami természetesen szellemi abszolútumból jött létre, tehát nem lehet materialista szemléletem, mert ez kizárja.


" A neoprotestáns világ nagy része viszont bennragadt a materialista csapdában, nem tud szabadulni a fizikalista értelmezéstől, így a tudománnyal szembenálló álláspontba kényszerül, és a tudomány terepén kénytelen küzdeni, ami eleve vesztésre ítélt küzdelem."

Ezzel sem rétek egyet. Isten a teremtő és a fizikai világot szellemi mértékkel leírhatóvá tette, ez pedig a matematika. így a természettudományok helyes használata semmiképpen nem lehet eleve vesztes oldal, és ezt a kreacionisták be is bizonyították. Mind szellemi területen (logika), mind természettudományos területen győztünk az uralkodó materialista dogmákkal szemben. A te legnagyobb problémád, hogy teljesen ki akarod iktatni a természettudományt a levezetéseidből, mintha az ördögtől való lenne. A kreacionizmus sikeresen ötvözi a terémszettudományos gondolkodást azzal, amit Te képviselsz, még ha lényeges pontokban ezen belül eltérően is vélekedünk Tőled.

Te azért álltál át a magadfajta értelmezésre, mert elhitted a materialista mainstreamet, miszerint a természettudomány csak azt tudja 100%-osan alátámasztani, hogy az Univerzum majdnek 100 milliárd éves, és spontán genezis és spontán törzsfejlődés történt, pedig ez nagyon messze áll a valóságtól. HA valóban természettudományosan vizsgáljuk a világot és a Föld bioszféráját, könnyedén beláthatjuk, hogy a világegyetem és a Föld maximum 10.000 éves és a hatnapos teremtés az egetlen lehetősée, mely alatt az élővilág rendszertani családjainak egy egy képviselőjét teremtette Isten, genetikai, azaz környezeti adaptív, azaz fajképződési tulajdonságokkal. Ez a mikroevolúció.

Ezért, mivel ebben a kérdésben nem vagy járatos, áthelyezed egy szellemi síkra az egész fizikai leírást. Nem vagy egyedül. A Ti gyűjtőnevetek a mitológiahívők. Természetesen nem gond, hogy ha valaki nem jártas a genetikában, biológiában, anatómiában, élettanban, de mi kreacionisták igyekszünk közérthető nyelven publikálni tanulmányainkat. Az már hiba, ha valaki ezeket semmibe veszi.


"így a tudománnyal szembenálló álláspontba kényszerül, és a tudomány terepén kénytelen küzdeni, ami eleve vesztésre ítélt küzdelem"

Ezt még egyszer kiemelem. Ez is bizonyítja, amit írok. A természettudomány és az evolúcióbiológusok, materialista világnézetű genetikusok munkássága nem egyenlő. A természettudomány nagyon kis része az, amit mi kreacionisták támadunk, nem pedig az egész természettudományt. Nevezetesen: a törzsfejlődést, ami nem az egész biológia, hanem annak egy kis része. A geológiának szintén kis részét támadjuk. Ráadásul ezeket természettudományos módszerekkel cáfoljuk és igazoljuk a saját nézeteinket. Hogyan állíthatod tehát, hogy a természettudományos vonatkozás miatt vagyunk eleve vesztére ítélve. Pláne, hogy az evolúcióhívők nem is nagyon tudnak mit kezdeni velünk, képtelenek természettudományos módszerekkel cáfolni minket és igazolni a téziseiket.


Véleményem szerint ebben a kérdésben nem vagy alapos, hanem csak a fő áradattal sodródsz, ami a világ által keletkezett folyam.


"És mivel csak ezen az egy területen hozzáférhető ilyen fajta biztos tudás, lassanként kialakult az a szemlélet, hogy akkor nem is létezik a valóságnak más aspektusa a fizikain kívül"

A fentiek alapján ebben is súlyosan tévedsz. A természetet a természettudomány csak leírja, a keletkezéséről nem nyilatkozhat, mert nem a hatásköre, mégis hallunk a nagy bummról, és az abiogenezisről is, mint tudományos tény, holott a ténynek egy kritériumának sem felel meg a három közül (megfigyelhetőség, definiálhatóság, bemutathatóság).


Te ezek szerint elhiszed, hogy az evolúció, pontosabban a törzsfejlődés, a nagy bumm és az abiogenezis igaz és tudományos tény. Jól gondolom?


"És mivel csak ezen az egy területen hozzáférhető ilyen fajta biztos tudás, lassanként kialakult az a szemlélet, hogy akkor nem is létezik a valóságnak más aspektusa a fizikain kívül."

Te eleve tévesen feltételezed, hogy aki a teremtéstörténetet fizikai síkon értelmezi, az a szellemi világ törvényein, működésén nem is gondolkozhat, nem lehet tisztában azzal. Ez logikai tévedés.


" A katolikus teológia mára már felismerte ezt, és változtatott: a fizikai világgal kapcsolatos tudást meghagyja a tudománynak, és próbál visszatérni egyfajta egzisztenciális nézőponthoz."

Igen, mielőtt ezt olvastam volna már tudtam, hogy ez az egyik alapja a tévedésednek. A katolikus egyház pont ugyanúgy gondolkodik, ahogy Te, ahogy most kifejtettem. Alapvető hibája ugyanaz, mint amit írtam a Te elmélkedésedről.


Remélem nem veszed Te sem rossz néven ezeket tőlem. Ez csak az én véleményem és sok más kreaconista munkatársamé. Kvázi most a kreacionizmus szóvivője voltam.


"Szóval a bibliai teremtéstörténet tulajdonképpen arról szól, hogy Isten hogyan rendezi a világ dolgait úgy, hogy az ember számára élhető legyen a világ."

Szóval a Teremtéstörténet a fizikai világ egészének és részleteinek a létrejöttét írja le, pontos megfogalmazással, költői képek mellőzősével. És ez nincs ellentmondásban a valódi természettudománnyal, amit a nem materialista elfogultságú tudósok is tömegével igazolják vissza.


Még egy megjegyzés: a természettudomány nem egyenlő azzal, amit egyes materialista tudósok állítanak. A termszettudomány alapjai nem a tekintélyelvűség nevezettérvelési hibán alapulnak, hanem annak tartalmi, igazolható részén. Azaz, ha a világ összes tudósa azt állítja, hogy a törzsfejlődés igaz, de tumományos módszerekel nem tudják igazolni akkor:

1. szerinted attól még természettudományosan elfogadott tény a törzsfejlődés

2. valójában akkor nem természettudmányos tényről beszélünk.


Valamint azzal sem vagy tisztában, hogy a törzsfejlődés és a nagy bumm valójában nem természettudományi rész, hanem materialista (paradox)természetfilozófiai témakör, mivel az eredettörténet nem tartozik a természettudomány témakörébe a feljebb említett 3 kritériummal való ütközése miatt.


Remélem így már Te is képbe kerültél az én elméletemmel kapcsolatban.


Zárásképp: Titeket a kreacionizmus és egyes teológiai kör liberális bibliakritikusoknak nevez. (Ezt nem sértésnek szánom!)


Sok áldást, Jézus Veled!

2021. júl. 27. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
Ui: elnézést a gyors gépírás miatti elírásokért!
2021. júl. 27. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!