Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Akik keresztény családban...

Akik keresztény családban nevelkedtek! Ti mennyire fogtátok fel a kereszténységet és az evangéliumot gyerekként / kamaszként?

Figyelt kérdés

Engem egész gyerekkoromban és kamasz koromban hurcoltak templomba (reformátusba). Konfirmációmra kívülről fújtam a heidelbergi kátéból, hogy hány dolgot kell ahhoz tudnom, hogy idvességesen élhessek és halhassak meg. Ahogy azt is kívülről fújtam, hogy életemben és halálomban egyetlen egy vigasztalásom, hogy egy hajszál se eshet le a fejemről mennyei Atyám akarata nélkül. De egy 13 éves felfog ebből a 16. századi teológiai szövegből bármit is attól, hogy bemagoltatják vele? Én biztosan nem...

A tízparancsolat az világos volt, nem szabad bálványt imádni meg ölni meg lopni meg miegymás, különben ezeríziglen bajban leszek. Meg a bibliai történeteket is kentem-vágtam.


Ez nem tudom, hogy az én hibám, vagy az egyház hibája, de egyszer nem emlékszem, hogy valaki konkrétan elmagyarázta volna, hogy mi is az a bűn, hogy a bűn zsoldja a halál, hogy Krisztus bűntelen élet után halt meg a kereszten, és ezzel "fizetett meg" nekem, mint bűnösnek a bűneimért. Őszinte leszek veletek, amerikai szabadegyházas (szektás?) misszionáriusok magyarázták el ezt nekem először fiatal felnőttként, és akkor éreztem úgy, mint ha a fejemben felgyújtottak volna egy lámpát. A szabadegyházukhoz persze nem csatlakoztam.


2021. aug. 19. 15:25
 1/10 anonim ***** válasza:
Én is így voltam.
2021. aug. 19. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A magam szintjén megértettem, illetve én mertem kérdezni. Emellett remek hittantanáraim voltak.

Viszont nem gondolom azt felnőttként, hogy 100%-ig értek mindent, a teológiának olyan mélysége van, amihez szerintem egy élet is kevés.

2021. aug. 19. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Engem is erdekel a kerdes, mert engem meg nem neveltek vallasosnak, azt se tudtam, hogy a Bibliaban ket "szovetseg" van, es mit unnepelnek a keresztenyek husvetkor.


De nem hiszem, hogy a te hibad volt, a sajat szinteden kellett volna elmondani, es erosen megszurve, hogy mit.


Ha egy ateista felnottnek valaki azt mondja, hogy "a keresztenyseg az, hogy te bunos vagy, de Krisztus meghalt erted a kereszten a buneidert es megvaltott a halaltol" - hat az is nez egy nagyot, az biztos.

2021. aug. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Godaime ***** válasza:
0%
Keresztény családban nevelkedtem és főleg ennek köszönhetően vagyok most ateista. Már gyerekként ráébredtem, hogy mennyire gonosz és mérgező minden szervezett vallás. Büntetném aki így neveli a gyerekeit.
2021. aug. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
50%

Ahhoz képest Godaime semmit nem tudsz helyette kínálni !!

Képzeld én is rossz családban nőttem fel sőt ugy megszivtam hogy később fogyatékos gyerekem született. Szerinted én mire megyek a materialista-humanista filozófiával??

2021. aug. 20. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Godaime ***** válasza:
39%
Ennek a filizófiának köszönhetően van életbe a gyereked. Egy más korban a fogyatékosokat halomra ölték, nem éltek sokáig.
2021. aug. 20. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
62%

Ma is halomra ölik őket magzatkorukban!!! Azért van az a sok genetikai teszt. És ezzel ellentétben ha meg megszületik akkor összevissza műtik hogy ne haljon meg fél évesen. Elmebeteg filozófia.

De nem ez a lényeg. Hanem az élet nehézségeit viselni. Na ehhez nem ad méltóságot sőt értelmét a mai kor. És akkor nagyon sok mindent megsejtettem amit korábban nem erthettem a Bibliában. Isten megszolitja az embert így vagy úgy. Remélem egy nap te is meg tudsz bocsatani a családodnak.

2021. aug. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Godaime ***** válasza:
0%

Nem a családomra haragszom. Őket is ugyan ebben a mérgező vallási szellemben nevelték. Ezért a vallás a hibás, nem az emberek.


Magzatkorban véget vetni a dolognak a legtisztább. Mindenkinek könnyebb, ha meg sem születik az a gyerek.

2021. aug. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Egész kis koromtól kezdve jártam istentiszteletekre, és nagyjából 11-12 éves koromtól kezdtem sokat olvasni a Bibliát. (Most 33 éves vagyok.)

A lényeget értettem, különösen akkor, ha kifejezetten gyerekeknek célzott üzenetek hangoztak el.

De ma már úgy látom, hogy több figyelmet kellene arra fordítani, hogy a gyerekek által érthetőbb módon, részletes és egyértelmű magyarázatokkal ellátva kerüljenek átadásra a bibliai üzenetek. Gyerekkorban amúgy is van egy csomó kifejezés, amit nem ért még az ember teljesen; a Biblia magyar szövege pedig tele van olyan kifejezésekkel, amiknek egy részét még a felnőttek sem értik. Ezek mellett nem lenne szabad csak úgy elmenni, hanem vagy ki kell hagyni egy adott életkorig azokat a részeket, vagy szégyenkezés nélkül részletesen elmagyarázni nekik.

Ami különösen nehéz volt számomra, az a Törvény olvasása (Mózes könyvei, különösen a II-III.), ami igazság szerint korhatáros tartalom kellene legyen. Amikor pl. 12-13 évesen éjszakai magömlésed van, egy darabig nem is igazán érted, hogy mi történik, de homályosan be tudod azonosítani, hogy a Bibliában van olyan, hogy "takard be azt, ami éjszaka elment tőled", "magömlés", "magfolyás" stb. mindezek bűnök címszó alatt, az totál zavaró tud lenni és sok kínos, felesleges bűntudattal teli gondolatot tud okozni.

És kb. a világon nincs olyan egyház, ahol lesz olyan bátor ember, aki kerek perec elmagyarázza kiskamaszoknak, hogy a Bibliában a "mag" az az ondót jelenti, ami a farkadból lövell ki, ami teljesen természetes dolog és az ezzel kapcsolatos rituális tisztasági szabályok a Bibliában egy speciális korban és helyzetben az izraelitákra vonatkoztak. Ennél jóval későbbi életkorban lesz képes egy gyerek megérteni, hogy bár a Törvény mint Isten Szava ma is érvényes értékítéletet hordoz bizonyos dolgokról, de nem lehet és nem is szabad a keresztények számára követendő szabályokként felfogni.

Úgyhogy a kérdésedre visszatérve, ma már úgy látom, jobb lett volna, ha vagy nem olvasom a Tórát egyáltalán abban az életkorban a sok kellemetlen és zavaró gondolat miatt, amit nem tudtam senkivel megbeszélni, vagy ha ezekkel a témákkal sokkal jobban odafigyelve, nyíltabban és prűdség, tabuk stb. nélkül foglalkoztak volna. Az a baj, hogy nagyon nehéz úgy olvasni gyerekkel a Bibliát, hogy a tartalom mindig az életkorának feleljen meg, mert a 18+-os történetek vegyesen vannak a "tipikus", hagyományosan gyerekek elé tárt, a Bibliát megszerettető történetekkel. Az egyik pillanatban Noé, a hit hőse, Isten kegyelméből átmenti az emberi fajt és az állatok nagy részét az özönvíz utáni világ számára, a következőben magatehetetlenül részegen fetreng meztelenül a sátrában, amit az egyik fia meglát (a bővebb, érthetőbb verzió szerint rútul ki is gúnyolta, ami azonban a kanonizált szövegből nem egyértelmű) és emiatt Noé súlyos, örökkévaló átokkal sújtja őt és minden leszármazottját.

Ez csak egy enyhébb példa azok közül, amik miatt ma már úgy látom, hogy semmiképp nem kellene legalább 14 év alatti gyerekeknek önállóan olvasgatniuk a Biblia egészét, inkább egy koruknak megfelelő válogatást. És később is mindenképp egy olyan légkört kialakítani, ahol nincsenek szexuális tabuk, bármi megbeszélhető a szülőkkel.

2021. aug. 21. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Üdv, én is keresztény családban nőttem fel, amiért egész életemben hálás vagyok. Már kisebb koromban is érdekelt a hit, Isten, hogy miképp lett megvalósítva ez az egész világ ahol élünk. A szüleim soha nem erőltettek rám semmit ezzel kapcsolatban, nem volt muszáj eljárnom gyülibe(a Hit Gyülekezetébe járok egyébként). Úgy gondolom minél jobban erőltetik a gyerekre, annál rosszabb sülhet ki belőle. Nálunk olyan volt hogy anyum hallgatta magának a tanításokat pl youtubeon vagy a TV-n és én is hallgattam a szobából:D, vagy apummal beszéltek ketten egy - egy igéről és én is bekapcsolódtam, aztán azóta együtt is imádkozunk, olvassuk a Szentírást. Kisebb koromban megtértem,aztán voltak időszakok mikor eltávolodtam Istentől,most pár éve azonban követem Jézust teljes szívvel. 18/L
2021. szept. 4. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!