Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A protestáns népénekekre...

A protestáns népénekekre hogyhogy nem hatott a nyelvújítás?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy ugye a katolikus énekeket a nyelvújítást követően átdolgozták, modernizálták a szövegeket. A protestáns, főleg református énekeknél ez miért nem történt meg?

2021. szept. 13. 11:45
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyfajta érzelmi kötődésből, hagyományból. Ha megnézed, sok protestáns idézi előszeretettel az 1908-as Károli revideált fordítást is. Pedig ennek nem csak nyelvezete meghaladott, hanem maga a fordítás is pontatlannak számít már.
2021. szept. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Na de akkor a katolikusoknál miért nem volt meg ez az érzelmi kötődés, miért dolgozták át Tárkányiék, illetve később Sík Sándor a régi népénekek szövegeit, úgymond "a mai gyakorlathoz igazítva"?
2021. szept. 13. 14:53
 3/7 anonim ***** válasza:
75%
A katolikusok modernebbek lehet. Meg lehet tényleg a Biblian lapulnak az énekek. A református zsoltarokbol,dicséretek ők.egy szót sem lehet érteni és ki tudja melyik ered a Bibliából.es melyiket találta ki Kálvin. Nem hiszem hogy ahány zsoltár,dicséret van az énekeskönyvem én az mind Bibliai. Abigél én is van egy utalás hogy a orotenstans zsoltárokat nincs értelmük és ne keressük az énekek értelmét. Gina sem értette. Én sem értem pedig keresztény református vagyok.
2021. szept. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Én úgytudom, a Református énekeskönyv első 149 énekét nevezzük zsoltárnak, a többi dicséret. Ebből gondolom, hogy az első 149 ének a zsoltárok valamilyen fokú parafrázisa. Azért csak 149, mert a reformátusok valamelyik zsoltárt elhagyták, ha jól tudom.
2021. szept. 13. 16:15
 5/7 anonim ***** válasza:
75%
Ki tudja melyik zsoltár van a Biliában melyiket Kálvin találta ki és mi van a dicséretekkel. Elolvasom egy református éneket az első mondatát se érted úgy van leírva. Mikor jó firmandus voltam.akkor sok éneket kellett tanuljunk de akkor se értettem. Meg most se értem. Se amik a Henderbergi Kátéban vannak nem.ertem meg akkor sem értettem. Ezek a reformátusok arhaikusak vagy nem tudom, azt gondolják attól bibliaiak ha jó régiek.
2021. szept. 13. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat, nagyon sokat segítettetek!
2021. szept. 14. 10:42
 7/7 anonim ***** válasza:

#3 ez hol van az Abigélben?

Másik meg, hogy mennyire valóságos a fordítás, akkor fordítsd le óhéberről 🤷🏻‍♀️ És kiderül. Kálvin nem rakott bele semmit pluszban. Ezt a fordítás is bizonyítja, ha valaki lefordítja. Keress egy lelkészt/teológust aki ebben tud segíteni, ha te nem tudod vagy még egy héberül (óhéberül) tudó akárki is jó.

2021. szept. 14. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!