Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért az a tapasztalatom,...

Miért az a tapasztalatom, hogy arányaiban a világi emberek között nincs annyi mentálisan beteg, kétségbeesett, tengődő ember, mint a keresztény közösségekben?

Figyelt kérdés

15 évet voltam keresztény közösségben, egészen érettségiig és még utána később egy évet. A papok 90 %-ának valamilyen súlyos mentális problémája van, frusztráltság, szorongás, csapongás, alkoholizmus, ferde hajlam, stb. és ezek kombinációi. Elvileg ők lennének a vezetők, de akkor nézzük meg milyenek a hívek. A leghívőbb, legbuzgóbb közösségi tagok voltak mindig is a leginkább traumatizált egyének, bántalmazó párkapcsolat, szülők elvesztése, súlyos szervi betegségek, de ugyanúgy mentális dolgok is előjöttek szinte mindig.

Én pedig köztük nőttem fel, a körülményeimet megnézve semmi bajomnak nem kellene lenni, de azon gondolkodom ennek mennyi köze van az én szorongásomhoz, ha van, mivel sokat gondolok rá és egyszerűen nem tudom feldolgozni azt a számomra teljesen elborult világképet, amit az évek alatt próbáltak a torkunkon lenyomni.


2021. szept. 17. 22:51
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
55%

Ha tudod, hogy Isten szeret, akkor kiöntheted neki a szívedet. Lehet, hogy vannak olyan keresztények, akik azért lesznek lelki betegek, mert nem értik meg, hogy Isten a szerető apjuk, akinek bármit elmondhatnak, aki mindig meghallgatja őket. A Zsoltárok könyvében az imák kb. felében különféle bűnös, vagy legalábbis potenciálisan bűnhöz vezető érzések merülnek fel: harag, bosszúvágy, panaszkodás, kisebbrendűség-érzés, elhagyatottság-érzés, stb. Szóval ha ilyen sok "negatív" ima került bele a Bibliába, akkkor szerintem Isten hangsúlyozni akarja, hogy beszéljük ki Neki a bajainkat, mondjuk el Neki, mi fáj, mi a baj, mi nem tetszik. Isten Krisztus testében a kereszten minden lehetséges fájdalmon és kísértésen átment, ezért mindet teljes mértékben meg tud érteni és át tud érezni, amin mi megyünk át, és lélekben ott tud lenni mellettünk. Persze sokat segíthetnek a keresztény testvérek, vagy akár pszichiáterek, de ők sem tudnak mindent megérteni, Isten nélkülözhetetlen. Ha ezeket tudjuk, akkor sokkal kevésbé valószínű, hogy valaki pszichés betegség legyűr minket.

Stefán

2021. szept. 18. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
55%

#11 Én egyáltalán nem gondolom, hogy a Biblikus kereszténység nélkülöz minden racionalitást, én inkább arra utaltam, amit Jézus is mondott, hogy az ő igája könnyű és gyönyörűséges. Ő azt mondta, azért ilyen az ő igája, mert megtanulta az alázatot és a szelídséget. Kitől? Istentől, mert Isten ilyen, és neki Istennel volt egy élő, bensőséges kapcsolata. Alázat és szelídség, ez egyfajta olyan állapot, amikor az ember kilép a saját bűvköréből, saját fontosság-tudatából, és elfeledkezik önmagáról és az önérdekéről. Erre akartam utalni a szerelem hasonlattal. Hogy nem rajtam múlik a világ sorsa, hogy nem az órási teljesítményem miatt vagyok szerethető. Nem kell se magamból, sem másokból csúcsteljesítményt kipréselnem, hogy Isten elfogadjon. Csupán az vagyok, aki vagyok, és az elegendő mindenhez, ami a mai napon szükséges. Ha az ember Isten szeretetében, Isten hatalmas tenyerében biztonságban van, akkor tényleg nincs szükség se büszkeségre (alázat), se törtetésre vagy különféle célok hajhászására (szelídség).

Szóval semmiképpen nem arra utaltam a szerelem hasonlatával, hogy dobjuk oda a gyeplőt az érzéseinknek, és kapcsoljuk ki az értelmünket. Az önmagamról való elfeledkezés nem feltétlenül jelenti, hogy az érzések uralkodnak el rajtam, viszont egy jó esély arra, hogy Isten uralkodjon az Ő alázatával és szelídségével.

Stefán

2021. szept. 18. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Nekem az a véleményem, ami úgy gondolom megváltoztathatatlan amíg élek, hogy akiben megvan egy alapvető intelligencia az élethez (ami nem IQ és hozzá hasonló mérőszámok), annak semmi szüksége sem Istenre, sem a kereszténysége, sem bármilyen ehhez hasonló vallásra. Tudja magától mi a jó, mivel annyira magától értetődő az egész. Úgy cselekedj, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak. Sajnos az átlagember ennyire sem képes, hogy ezt a mondatot értelmezze, nemhogy eszerint éljen.
2021. szept. 18. 21:20
 14/20 anonim ***** válasza:
55%

(3-as vagyok)


13


Neked az termeszetesen sajat valasztasod, hogy ateista legy egesz eletedben, ahogy a keresztenyeknek / istenhivoknek is az, hogy hisznek. Ha szamodra igy all ossze a vilag, akkor vilagos, es ezt mindenki tiszteletben tartja.


"Tudja magától mi a jó, mivel annyira magától értetődő az egész. Úgy cselekedj, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak. Sajnos az átlagember ennyire sem képes, hogy ezt a mondatot értelmezze, nemhogy eszerint éljen."


Csakhogy az istenhitnek nem az a lenyege, hogy "utmutatast" adjon az elethez. Mindenki tudja, hogy ahhoz nem kell keresztenynek lenni, hogy erkolcsi szempontbol eligazodjon az eletben.

Ne keverd a hitet az egyhazak moralis tanitasaval. Mas a hit, a vallas, es nagyon mas az egyhaz. Az emberek nagyon kulonbozo dolgok miatt hisznek Istenben es gyakorolnak vallast. De nem hinnem, hogy azert, mert azt gondoljak, csak ugy lehetnek jo emberek.

Lehet, hogy te soha nem hittel Istenben, csak elrangattak a szuleid, es kivulrol ugy nezett ki, hogy ez lenne a lenyege. De nem igy van.

Azt viszont nem ajanlom, hogy elindulj azon a gondolkodasbeli uton, hogy aki egy kicsit is okos ("alapveto intelligencia"), annak nincs szuksege Istenre, tehat aki hisz, az valamikeppen intellektualisan

elmaradott. Nem kulonb ember az, aki hisz, de te sem vagy kulonb (sem okosabb, sem racionalisabb), ha ateista vagy. Az ateistak kozott is csak a legszelsosegesebbek gondoljak igy.

Ha pedig mar nemcsak az istenhivoknel gondolod magadat okosabbnak, hanem az "atlagembernel" is, akkor nem kell szakembernek lenni, hogy rajojjunk, hogy erosen kompenzalsz, es valoban szukseged lenne segitsegre.


A papok 90%-a sulyos mentalis beteg? Hamar elleptel innen oda, hogy intellektualisan van veluk meg a hivokkel baj.

Egyebkent a keresztenyseg nincs kihalofelben. Nem tudjuk, mi lesz par ezer ev mulva, de most a keresztenyek szama vilagszerte novekszik, a fejlett Europat kiveve.

2021. szept. 18. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
#14 Sohasem fogjuk egymást megérteni a hozzád hasonlókkal. Nektek létezik az az ember aki hisz Istenben, meg az ateista. Esetleg a harmadik kategória, aki nem érdeklődik a téma iránt. De itt vége is, én bekerültem az általad elképzelt ateista fiókba, ami legalább annyira távol áll tőlem, mint a vallásgyakorlás. Nem te vagy az első és az utolsó sem valószínű.
2021. szept. 18. 22:26
 16/20 A kérdező kommentje:
Ez egy újabb bizonyíték a beszűkült gondolkodásra, amitől végtelenül szomorú vagyok és próbálom megérteni gondolkodással, de csak magamat emésztem folyton. El kellene engednem, azt is hogy megértsenek mások és azt is hogy én megértsek másokat olyan szinten, ahogy azt elgondoltam hogy lehetséges. Ettől viszont egyre jobban egyedül érzem magam, mert ahogy idősödünk, úgy érzem annál távolabb áll tőlem mindenki, és távolabb állnak úgyszintén egymástól is az emberek.
2021. szept. 18. 22:31
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Miert ne erthetnenk meg egymast?

En azert irtam, hogy ateista vagy, mert az elozo kommentedben elhataroltad magadat azoktol, akiknek Istenre van szukseguk. Es mivel azokat, akik nem hisznek isten(ek)ben, altalaban ateistaknak nevezzuk, ezt irtam.

De nem ismerlek, es ha te nem tartod ateistanak magad, akkor visszavonom.

2021. szept. 19. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

(17 vagyok)


Igazabol szamomra nem vilagos, hogy mi a kerdesed. Ahogy elolvasom a nyitot, meg amit azota irtal, azt LATOM, hogy valami nagyon nyomja a szivedet, de nem tudom, mi.

Az elejen, mintha azt kerdezned, hogy miert vannak a keresztenyek kozott nagyobb aranyban tengodo, ketsegbeesett, mentalisan beteg emberek. Utana az, hogy a keresztenyseg alapbol jo igazsag lenne, de a modszerei es a hierarchiaja miatt nem mukodik. Aztan az, hogy aki egy kicsit is intelligens, annak nincs szuksege Istenre. Valahol azt irod, hogy Isten van, de a vallas a baj.

Szerintem sincs vallasra szukseg ahhoz, hogy lassuk Istent.

De nem tudunk segiteni neked es beszelgetni, ha nem tudjuk, mirol van szo.

Es ha esetleg van benned egy altalanos eloitelet az istenhivokkel szemben, akkor ne lepodj meg, ha nem talalsz feltetlenul megertesre (mentalisan betegek, beszukult gondolkodas, ha egy kicsit is intelligens, nincs szuksege Istenre, az atlagember nem kepes megerteni, pedig olyan egyszeru).

2021. szept. 19. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Kérdésed más megfogalmazásban: miért van az, hogy orvosi rendelőkben, kórházakban bármerre néz az ember, többnyire betegeket lát, nem is keveset?

.

Istenhez, vallási közösségekbe többnyire azokat az embereket látod, akik valamilyen testi vagy lelki/szellemi betegség miatt Istenhez menekülnek.

(A lelki/szellemi betegség" alatt nem szabad elmebajt érteni!) Olyanokat, akiknek testi szenvedéseik vannak, vagy olyan lelki bajuk, amire nem tudnak más megoldást.

A zuhanó repülőn az ateista is Isten segítségéért fohászkodik!

.

2021. szept. 20. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Ez megint nem igaz, mert az élettartamuk meg, ha azt mondjuk nem a hitük felől nézzük is jóval hosszabb, mint világi társaiké, az élettartam meg nem csupán az egészséges életmódról szól, hanem a lelki kiegyensúlyozottságról is.

Az én eddigi életemben egy alkoholista lelkészről tudtam, de a többi egy sem volt az, mert megis látszott az élete hosszán, mindössze 64 évesen távozott, persze ismertem más lelkészt is, aki rövid életű volt, csak ő vele nem az alkoholizmus végzett, minthogy nem is volt az, hanem korunk egyik népbetegsége a rák. Protestáns, evangélikus vagyok. Azt, hogy kit milyen betegség ér nyilván sok minden összetevőtől függ, nyilván a lelkész se egyenlőképpen megtért emberek, sőt a teológián is szolgáltak olyan emberek, mint Bultman, aki inkább volt ateista, mint hívő, persze aztán elég hosszú életet élt 92 évesen halt meg. Na a lelki betegség ért ateistákat is Nietzsche a nagy Istentagadásában, ami valószínű a szülői nevelés elleni lázadás is volt, hisz apja evangélikus lelkész volt bolondok házában végezte. Akikkel meg az életem során kapcsolatba kerültem nem voltak rövid életűek keresztelő lelkészem 83 évesen, konfirmáló esperes-lelkészem 85 évesen, fiatal felnőttkori lelkészem 93 évesen, konfirmáció idején, aki a püspök volt 96 évesen halt meg, továbbá volt egy lelkész, akivel leveleztem különféle kiadványokat kaptam tőle 101 évesen hunyt el, ha ehhez hozzáveszem a magyar férfiak születéskor várható élettartamát, ami nem egészen 73 év, egész szép sor.

Kitekintve a katolikus papok sem kifejezetten rövid életűek, noha ott elég sok az elhízott pap, mivel sokan azt mondják rá flusztráltságát az ételben folytja. Ott is különböző emberek szolgálnak, azonban a vezető réteg ott sem rövid életű a XX. század pápái I. János Pál és XV. Benedek kivételével, mind 80 körül haltak meg, ami mondjuk a század előn, nem kis teljesítmény. A tavaly év végén elhunyt emeritus pápa - már a fogalom is nonszensz az intézmény természetét figyelembe véve - minden rekordot megdöntve 95 évesen hunyt el, előtte a rekordot XIII. Leo tartotta, aki 93 évesen hunyt el 1903-ban, igaz hivatalban volt haláláig. A kereszténységben annyi szép dolog van a sok hiba mellett, mivel ezt is emberek alkotják, sőt a protestantizmus szerint az ember természetes erői teljességgel megromlottak bűnös kárhozatra méltó emberek. Óriási elmék, szép gondolatok, a Biblia gyönyörű tárháza. Aki eljár csak a templomokba erről nem tud semmit, mert ott tendenciózusan olvassák a Bibliát. Nincs szó sem Mózesről, sem a prófétákról csak némelyikről, elsősorban újszövetségi igéket olvasnak, abból se mindegyiket a Filemonhoz írt rövid levelet soha. Az Ószövetségből is talán Jónás és Ézsaiást részletesebben, de Izraelről a királyság kettészakadásáról Izrael és Júda királyairól csak később olvastam. Na a Zsoltárok könyve kivétel, mert az minden evangélikus istentiszteletbe be van építve, de miféle műveltség az, mikor egy több éve szolgáló lelkész nem tudja, mondjuk hol van a Szent Sír-templom Jeruzsálemben vagy Betlehemben? Megbotránkoztató.

2023. okt. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!