Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lehet összeegyeztetni...

Hogyan lehet összeegyeztetni a hétvégi munkavégzést a szombatnapra vonatkozó parancsolattal?

Figyelt kérdés

Vigyázz a szombatnak napjára, hogy megszenteld azt, a miképen megparancsolta néked az Úr, a te Istened. /5Móz5.12/

Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem. Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik, a míg minden be nem teljesedik. Valaki azért csak egyet is megront e legkisebb parancsolatok közül és úgy tanítja az embereket, a mennyeknek országában a legkisebb lészen; valaki pedig cselekszi és úgy tanít, az a mennyeknek országában nagy lészen. /Mt5.17-19/

Miért mondjátok pedig nékem: Uram! Uram! ha nem mívelitek, a miket mondok? Valaki én hozzám jő és hallgatja az én beszédimet és azokat megtartja, megmondom néktek, mihez hasonló. Hasonló valamely házépítő emberhez, a ki leásott és mélyre hatolt, és kősziklára vetett fundamentomot: mikor aztán árvíz lett, beleütközött a folyóvíz abba a házba, de azt meg nem mozdíthatta: mert kősziklán épült. A ki pedig hallgatja, de nem tartja meg, hasonló ahhoz az emberhez, a ki csak a földön építette házát fundamentom nélkül: a melybe beleütközvén a folyóvíz, azonnal összeomlott; és nagy lett annak a háznak romlása. /Lk6.46-49/

A ki ismeri az én parancsolataimat és megtartja azokat, az szeret engem; [...] Ha valaki szeret engem, megtartja az én beszédemet [...] A ki nem szeret engem, nem tartja meg az én beszédeimet [...] /Jn14.21-24/

A fentiek tükrében szerintetek hogyan lehet összeegyeztetni a hétvégi, megélhetési munkavégzést a szombatnapra vonatkozó parancsolattal? Vállalhat az ember olyan több műszakos vagy változó beosztású munkát, ami időnként vagy rendszeresen hétvégére is esik?



2021. nov. 6. 17:11
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom hogy a vallás szerint vasárnap nem szabad dolgozni.
2021. nov. 6. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%
Ha zsidó vagy, akkor szombaton nem dolgozhatsz szóval keresned kell másik munkát vagy leadni a vallásodat.
2021. nov. 6. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
92%

Az Európában elterjedt vallások többsége keresztény, ahol a vasárnap a pihenönap.

A legtöbb munkahelyen szombaton is szabadnap van.

Ha neked más vallásod van, akkor vagy keresel olyan munkahelyet, ahol az elterjedt szabad szombatos munkarend van, megbeszéled, hogy a szombatot máskor dolgozod le. Vagy elmégy home office-ba, ott csak el kell végezni a munkát, lehet éjjel, vasárnap vagy amikor neked megfelel.

2021. nov. 6. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Sehogy. Egyszerűen a legtöbb munkáltató eleve nem vallási alapon működteti a cégét.
2021. nov. 6. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Hol dolgoznak szombaton is a kereskedelem, közlekedés meg egészségügy kivételével?
2021. nov. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
#5: Közművek például.
2021. nov. 6. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

OK, azt kifelejtettem...

De a munkahelyek nagy többségénél a szombat is szabad.

Ha valakinek vallási - vagy egyéb - okból a szombat nem jöhet szóba, akkor ennek megfelelö munkát keres, nem pedig azt a néhány pályát célozza meg, ahol erre nincs lehetöség.

2021. nov. 6. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Egészségügyben dolgozhatnak szombaton is zsidók, mivel ez kivétel.

Kereskedelemmel úgy foglalkozhatnak, hogy az üzlet tulajdonosa is zsidó, és szombaton zárva vannak.

Közlekedésbe, közművekbe, ilyen helyekre nem mennek.

A legtöbb helyen évente egy-két ledolgozós szombat van, azokat kiveszik szabadnapnak, ahogy a cég fele is. Vannak olyan cégek, ahol a főnök szabadságolja a dolgozókat ezekre a napokra.

De van, ahol a próbaidős alkalmazott nem vehet ki szabadságot. Ekkor esetleg lehet cserélni. Ha én zsidó lennék, akkor megpróbálnám úgy időzíteni, hogy ne legyen ilyen probléma.

2021. nov. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
8-as: elvileg tényleg megoldható. Viszont nem CSAK a zsidókra vonatkozik, hogy szombaton nem dolgozhatnak, vannak más vallások is, amit ilyenek, ez csak a legismertebb.
2021. nov. 7. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
57%

Szia!

A "sabbatnap" megtartása a Mózesi Törvény része volt, amit Krisztus betöltött és ezután az Új Szövetség lépett életbe, ami már hatályon kívül helyzete ezt a törvényt is , az áldozatbemutatásokkal együtt.

Ezt maga Jézus is megmutatta azzal, hogy sabbatnapon gyógyított, ezért támadtak is őt a farizeusok. Márk 3:4-6

A lényege az ókorban megtartott sabbat-törvénynek az volt, hogy egy napot Istennek és a szellemiségüknek szenteljenek az emberek. Jézus "óta" ez nem kapcsolódik a hétnek egy fix , meghatározott napjához. Mindenki maga , a saját életkörülményeitől függően teszi (vagy nem teszi) meg.

2021. nov. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!