Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hitüket aktívan gyakorló,...

Hitüket aktívan gyakorló, Krisztusi életet élő keresztényekhez, lehetőség szerint katolikus vallásúakhoz fordulnék. Szerintetek mi értelme van a gyónásnak? ( a gúnyolódásból, rosszindulatú kommentelőkből és igeferdítésekből, nem kérek köszönöm).

Figyelt kérdés
Szóval már egy éve annak kb, hogy megismertem az igazságot és elkezdtem Isten akarata szerint élni. A Bibliát napi szinten olvasom, mindig nagy lelkesedéssel, és azt hiszem egyre jobban haladok a megszentelődés útján. Azonban a gyónással kapcsolatban mind korábban, mind a mai napig vannak úgymond gondjaim. Azt elmondhatom, hogy haszontalannak semmi esetre sem tartom, hiszen sok esetben fontos, hogy megosszuk bűneinket másokkal, illetve ez egy jó lehetőség arra, hogy az adott gyóntató paptól esetleg tanácsot kérjünk, hogy mi módon tudnánk ezeket a bűnöket a jövőben elkerülni. Azt megjegyezném, hogy egyébként én is eljárok gyónni szóval, abszlút nem arról van szó, hogy a gyónás ellen beszéljek, de erről még később. Tudomásom szerint, illetve a Bibliára alapozva, a bűnbocsánat egyetlen feltétele a bűnbánat, és a bűneinket egyedül Isten bocsájthatja meg. Emellett a Biblia azt írja, hogy bocsássatok meg egymásnak és a ti mennyei Atyátok is megbocsájt nektek. (Bocsi, hogy nem írom le pontosan hol található az adott igerész, aki rendelkezik bibliai ismeretekkel úgy is tudja, hogy nem magam találom ki ezeket). Illetve a Miatyánkban is, amire maga Jézus tanított bennünket az áll, hogy bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsájtunk az ellenünk vétkezőknek. Szóval én a gyónásnak csupán a szükségességét kérdőjelezem meg. Ha Isten azt mondja, ha tiszta szívből megbánjuk bűneinket, akkor ő megbocsájt nekünk és többé nem hántorgatja fel azokat. Na most tegyük fel, ha én valakit mondjuk jól orrba vágok, de aztán tényleg, igazán megbánom, bocsánatot kérek az illetőtől(ha meg is bocsájt nekem az már csak hab a tortán), akkor mégis mi szükség arra hogy elmenjek egy paphoz, beüljek a gyóntató székbe és újra felrójam magamnak a korábbi bűneimet, holott már tényleg megbántam azokat. De nézhetjük ezt fordított szemszögből is. Ha valaki mondjuk rosszindulatból jól gyomorszájon vág engem, de én nem adom vissza, mert tudom, hogy Isten sokkal nagyobbra értekeli azt, hogy megtudom magamat tartóztatni a bosszúállástól, mint hogy azért a pillanatnyi örömért én is odavágjak annak a másiknak, akkor gyakorlatilag a többi bűnömön ott a bűnbocsánat mivel én is megtudtam bocsájtani. Nem, de? Tehát visszatérve magára gyónásra én is eljárok gyónni, mivel van hogy előfordul, hogy fontosnak érzem, hogy lerakjam a bűneimet egy másik ember elé. De ez nem mindig van így. Illetve ez sosem a bűneim súlyosságától függ, hogy mennyire érzem szükségesnek a gyónást magát. Illetve a bennem lévő lélek sem buzdított sohasem arra, hogy hagyjam a csudába azt a gyónást, ezek alapján meg csak nem olyan fölösleges. Viszont az egyetlen, ami nagyon piszkálja a csőröm, az amikor a pap feloldozza a gyónót a bűnei alól? Ő minek oldoz engem fel, ha a bűnöket csak Isten tudja megbocsájtani? Isten nem süket, hogy csak a pap hangját hallja meg, és csak az ő általa feloldozott gyermekeinek adja meg a bűnbocsánatot. Szóval ezt nem igazán érzem. És egyáltalán nem az volt a célom ezzel a kérdéssel, hogy belekössel az egyházba vagy ilyesmi, csupán szeretném megérteni jobban ezt a dolgot.

2021. dec. 16. 18:39
1 2
 11/17 Demion ***** válasza:
75%

"Hol írja, hogy "mint ötlet" jelent meg?"


"In the middle of the 2nd century, the IDEA(!!!) of one reconciliation/penance AFTER BAPTISM for the serious sins of apostasy, murder, and adultery is suggested in the book of visions, The Shepherd of Hermas."


Szívesen.


"Ez nagyon erős túlzás, néhány szokásban lehet eltértek, de mindet az apostolok alapították"


Már hogy alapították volna mindet apostolok, amikor sok gyülekezet csak a 2. században vagy az után jött létre?


"Sőt leveleikkel az alapítást követően is igazgatták őket."


És utána hamisítottak is a nevükben jó sok levelet és evangéliumot. Nagyjából 40 evangéliumról van tudomásunk. Még neked is el kell ismerned, hogy ebből legalább 36 koholmány. Viszont nagyon sok korai keresztény ezekből olvasott és Istentől ihletettnek tekintették őket. Leveleket is tömérdeket hamisítottak, hogy csak egy példát mondják, minden nyelvész és történész egyetért abban, hogy Péter első és második levelét nem ugyanaz az ember írta. És mivel a második hivatkozik az elsőre, így biztosan tudjuk, hogy a második hamisítvány.


"Ezen felül minden egyház élére püspököket rendeltek, hogy biztosítsák az egységet."


Csakhogy a püspökök sem értettek egyet rengeteg dologban. Ezért is írtak annyi evangéliumot, hogy azokra hivatkozva "igazolják" a saját vallási elképzeléseiket.


"Ez pedig nem egy mainstream, hanem egy nagyon téves elképzelés volt, arra épült, hogy szerintük Isten ilyen cselekkel kijátszható."


Miért, az nem csel volt, mikor elküldték az embereket a Szentföldre, hogy öldössenek muszlimokat, mert akkor Isten cserébe bűnbocsánatot ad nekik? Egy időben pedig ez a gondolat is elég mainstream volt.

2021. dec. 16. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
44%
Jól látod a dolgokat. Én nem szoktam gyónni, mivel nem vagyok katolikus, de teljes mértékben igazad van, a gyónás az csak néhány egyháznál van. Nem akarok a vallásod ellen beszélni, de szerintem az a helyes, hogyha Istentől kérsz bocsánatot elsősorban. Emellett, ha akarsz másokkal is megoszthatod, de elsősorban Istennel, mert ő tud feloldozni.
2021. dec. 16. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Demion ***** válasza:
21%

Ez lemaradt:


"A császár azért keresztelkedett meg élete végén, mert nem igazán volt keresztény."


Ha nem volt keresztény ugyan miért keresztelkedett volna meg a halálos ágyán?

2021. dec. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
42%

A Biblia szerint ahhoz, hogy Isten valakinek megbocsássa a bűneit, (1) hinnie kell Jézusban, (2) meg kell térnie, és (3) meg kell keresztelkednie Jézus nevében. (Rengeteg Bibliai idézet ír erről, hadd említsem most meg csupán az ApCsel 2:38-39-et.) Ezután amíg hűséges marad Istenhez és a hitben jár, Jézus vére folyamatosan tisztán tartja. Semmi más nem képes bűnöket eltörölni, csak a kiontott vér. (Zsid 9:22-26, Jel 5:9) Tökéletesen pedig csak Jézus Krisztus kiontott vére. Ez a vér eltörli a keresztelő utáni bűnöket is, de csak bizonyos korlátozással és feltétellel. Ez a feltétel pedig, hogy ha keresztény életed során megbotlottál, vétkeztél, akkor (1) ismerd el, és térj meg (vagyis hagyd abba a vétkezést), és (2) fordulj Istenhez imában a bűnbocsánatért (a kegyelem trónusához bizalommal fordulhatsz, ld. Zsid 4:16).

A gyónás nem képes bűnöket eltörölni, ugyanakkor van parancsolatunk arra, hogy valljuk meg a bűneinket egymásnak a Jak 5:16-ban. "Valljátok meg bűneiteket egymásnak és imádkozzatok egymásért, hogy meggyógyuljatok: mert igen erőteljes az igaznak buzgóságos könyörgése." Az "egymásnak" azt jelenti, hogy nem egy ismeretlen papnak, hanem egy testvérednek a gyülekezetből, akit ismersz, és akiben megbízol. Egy normális gyülekezetben ugyan gyakorlatilag bármely testvérnek megvallhatod a bűneidet, de legjobb olyan valakinek megvallani, aki abban a tekintetben szilárdan áll, amiben te elbotlottál. Ugyanis a saját imád mellet az ő imáját is kéred azzal, hogy megvallottad neki a bűnödet. Ha ő szilárdan áll a hitében, akkor nagyon erőteljes az ő imája. Ezt az óriási segítséget veszíted el, ha nem vallod meg a bűneidet a testvéreidnek. Azon kívül ha elég sokáig rejtegetsz komoly bűnöket anélkül, hogy kihoznád őket a világosságra, akkor az egyfajta képmutatás, ami ugye szintén bűn. Egy normális közösségben mindenki tudja, hogy nem vagyunk tökéletesek, és mindenki tudja, hogy nincs joga senkit lenézni vagy elítélni. Ezért egy normális közösségben bátran valóságos képet mutathatunk magunkról, mutassuk ne csak a szépet és a jót, hanem a csúfat és a rosszat is. Ha nem valljuk meg egymásnak a bűneinket, akkor előbb-utóbb tolerálni fogjuk őket, ezek a bűnök megrontják a helyes lelki látásunkat, eltorzítják a lelkiismeretünket. Az a testvér, akinek megvalljuk, jó esetben tisztán lát, és tud segíteni rajtunk, tud kiutat mutatni.

Az 1Jn 1:5-10 írja, hogy ha valaki a sötétségben jár, vagyis rejtegeti a bűneit, az előbb-utóbb elvágja magát Jézus vérétől és az abban levő megbocsátástól. Az pedig, hogy meddig kell valakinek rejtegetnie a vétkeit, hogy elválassza magát Krisztustól (az ő vérétől), majdnem lehetetlen pontosan megmondani. Ha szándékosan elkezdesz vétkezni, és még titokban is tartod, akkor a tűzzel játszol, és egyre nagyobb veszélyben vagy. Ezért a legjobb minél előbb kitenni mindent a világosságra. A lényeg az, hogy eggyel többször állj fel, mint amennyiszer elestél. Ha keresztény életed során egy ponton feladod, és hátat fordítasz Istennek, nem térsz meg, vagyis szándékosan és folyamatosan elkezdesz vétkezni, akkor egy ponton elveszíted az üdvösségedet, amiből már lehetetlen megtérni, vagyis örökre elveszik az ember (Zsid 10:26-31, Zsid 6:4-6, Jel 3:5, Jak 1:15).

Emellett az ijesztő lehetőség mellett azonban azt is tudjuk, hogy Isten nagyon türelmes és nagyon megértő.

üdv Stefán

2021. dec. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
17%

Bar lehetoseg szerint katolikusoktol kerdezed, hozzateszem az anglikan (anglo-katolikus) allaspontot es gyakorlatot.

Nalunk lehet fulbegyonni, de nem kotelezo. A szabaly ugy szol, hogy "mindenkinek lehet, senkinek nem kotelezo, egyesekre raferne" ("all can, none must, some should"). Ez a gyakorlatban ugy fest, hogy vannak akik rendszeresen jarnak, vannak, akik ritkan, csak ha valami nagyon nyomja a szivuket, es vannak, akik soha. A romai katolikusok altalaban tobb bunt vallanak meg es roviden, mig az anglikanok egyet, es azt hosszabban szeretnek megbeszelni.

Azert nem kotelezo, mert a misen van gyonas es feloldozas, amikor mindenki elott megvallod, csak nem mondod ki. Es mert a Biblia szerint ha megvallod Istennek a buneidet, o megbocsatja es mar nem is emlekszik ra (!). Tehat ha ez az egyeni imadban vagy a misen megtortent, akkor mar nem kell ujra elovenni. Csak ha nem gyogyult meg a lelked.

Ennek ellenere, ha romai katolikus vagy, akkor az egyhaz eloirasa, hogy muszaj gyonnod, azt hiszem, hogy legalabb evente egyszer. Ha lelkileg nem igenyled, akkor esetleg menj csak ritkan.

2021. dec. 16. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Talán egy aspektus maradt még ki az előző hozzászólásokból, ami között több hasznos is van.

Érdemes a gyónással kapcsolatban azt tudatosítani, hogy a bűn nem magánügy. A bűn egyfelől elszakít Istentől, és emellett elszakít a felebaráttól is, illetve a felebarát krisztusi értelemben történő szeretetétől. Ezt bizonyos bűnöknél könnyű belátni: ha loptam, akkor nem elég Istentől bocsánatot kérni, hanem helyre kéne hozni a kárt annak is, akit megkárosítottam. De minden bűn kihat a közösségre. Az Egyház, aminek tagjai vagyunk pedig nem (csak) egy felülről irányított, központosított intézmény, hanem egy közösség. Súlyos bűnnel ezt a nagyon népes közösséget bántom meg, és ebből a közösségből zárom ki magam. Ezért nem lehet súlyos bűnnel áldozni, amíg nem gyóntunk és ezért nem elég csak úgy magamban Istentől bocsánatot kérni. Mert a közösséggel való kapcsolatunk helyreállítására is szükségünk van, ezt a közösséget meg a felszentelt pap képviseli.

2021. dec. 17. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 pelgrim ***** válasza:
16%

Názáreti Jézus, aki az emberek, a népek (ön-)tudatának fejlesztését, felemelését látta fladatának belátta, hogy a bűntudat egy komoly akadály az ember szellemi fejlődésében, lelki felszabadulásában, kiküldte tanítványait, hogy szabadítsák meg a bűntudat terhétől azokat akik komolyan megbánták bűneiket. A zsidó hiedelem szerint ugyanis, csak Isten bocsáthatta meg a bűnöket.

Később a kerszténység előjárói hasznosnak látták e gyakorlatot vallásos keretekbe helyezni – létre jött a „bűnbánat szentsége”.

A lényeg tehát a bűntudattól való megszabadulás, úgy lehet a gyónás segítség ebben, de nem az egyetlen. Egy őszinte jóindulatú, megértő, felderítő beszélgetés gyakran hatékonyabb mint egy vallásos keretek közé szoritott formális gyakorlat.

2021. dec. 17. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!