Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Nyugaton a buddhizmust miért...

Nyugaton a buddhizmust miért tartják, liberális, antimilitarista, ultrapacifista, hippi vallásnak, míg keleten, nem ez a jellemző?

Figyelt kérdés

Ha megnézzük a buddhizmus történelmét, akkor sok metszetet láthatunk a kereszténységével vagy az iszláméval. Keleten, ahol a buddhizmus eredeti formájában van jelen és nyugattal ellentétben nem csak amolyan semmilyen vallás, amihez minden olyan sorolja magát, aki egy kicsit tud a reinkarnációról hadoválni, látszik, hogy ezek a jelzők nem igazak rá. A buddhista vagy a buddhizmus által is befolyásolt országokat a történelem folyamán általában a feudalizmushoz lehetett sorolni és a szerzeteseket nem igazán zavarta. Több buddhista uralkodó is indított hadjáratokat a hite terjesztésére is, illetve úgy általánosságban is. Sőt, sok buddhista ország nagyon erőszakos volt, nem még a közeli történelemben is, nemhogy még a távoliban, például a Mongol Birodalom, Japán, Kína, Burma stb. Valamilyen szintén a Hun Birodalomban is jelen volt a buddhizmus és bizony a később kalandozó magyarok is találkoztak vele. A szamurájok többsége is buddhista és sintóista volt és bizony őket is sok esetben szerzetesek nevelték ki a harcművészetekre. Ezenkívül a halálbüntetés, például lefejezés, élve eltemetés stb. is bevett gyakorlat volt a buddhista országokban, ami minden, csak nem éppen hippi törekvés. Ha a kicsit közelebbi történelmet nézzük, akkor is láthatjuk ezeket a jellemzőket, sőt sok eléggé hasonló dolog történt a buddhista egyházakban, mint mondjuk a keresztényekben. Például a buddhista szerzetesek és a sintó papok Japánban egyértelműen beálltak a császár mögé a háborúban és olyanokat hirdettek, hogy a dicsőséges elesett japán katonák (akik akár fiatal, tizenéves fiúk is lehettek) igazi szamurájok voltak és örömmel rendeztek nekik temetéseket. Sőt, a Japán Birodalmi Szabálysegítő Párt helyeselte a sintó és a japán buddhizmus államvallássá tételét és még közéleti tisztségeket is adtak szerzeteseknek, meg papoknak. Burmában is a tradicionalista, katonai kormány mellé álltak be a kolostorok és másodrangú állampolgárként kezelték a vallástalan embereket is (!).


Mégis miért van az a sztereotípia, hogy a buddhizmus egy hippi vallás, aminek igazából tanai sincsenek? Az erkölcs sok téren szigorúbb, mint a kereszténységben (lásd: 108 világi/földi vágy).



2022. febr. 28. 15:56
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
88%

Azért, mert egyáltalán nem ismerik, csak látták a Hair című filmet és nagyon "fancy" az ópium illatú füstölő.

Ma is egyébként az iszlám után egyik legerőszakosabb világvallás. Sok buddhista országban jelenleg is kő kemény muszlim és keresztényüldözés zajlik, vagy egyszerű elnyomása ezeknek a vallásoknak.

2022. febr. 28. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
87%

Te javarészt politikáról beszélsz, nem a hitről.

És ezen valóban nincs mit szépíteni, ahol jelen voltak a politikai érdekek, ott csorbult a vallási tétel betartása.

Egy államot nem lehet úgy vezetni, hogy reggel összekoldulod az aznapra vlaó ételt, este pedig elmélkedsz és ennyi.

2022. febr. 28. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
54%
A Buddhizmus soha nem volt erőszakos. A buddhista államvallású kormányok voltak azok. Lásd a különbséget. A buddhizmussal ellentétes bármilyen erőszak, aki ahhoz folyamodott, az nem igazi buddhista.
2022. márc. 12. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

#3.

Akkor csak a nyugati hippik igazi buddhisták... Azok a keleti szerzetesek semmik és senkik... Ők eretnekek. Biztos majd a világi hívők mondják meg, a túlérzékeny, antiteizált nyugaton, hogy mik a szabályok a vallásban.

2022. márc. 12. 15:06
 5/17 anonim ***** válasza:
45%

4, a keresztény vallás is tiltja a hazugságot és az erőszakot, aztán az Egyház mégis elég sokat ferdített egyszerűt ényeken is a politikai hatalom érdekében, nomeg persze egy halom háborút támogatott vagy épp szervezett. És persze a "bűnüldözés" eszközei sem voltak épp keresztény jellegűek.


Muszlim vallás ugyanez.


Deee igazából a zsidó is.


Akkor ezek a vallások mind önmaguknak mondanak ellent?

Nem. Csak különbséget kell tenni hit és politika között.

Szomorú egyébként, hisz ez nettó szemfényvesztés, hogy valami felsőbbrendű dolog érdekét hangoztatva tesznek alja dolgokat... dehát.. a politika mindig is ez volt.

Az egyszeri hívő (akrámelyik vallásé) attól még hírdetheti és megtalálhatja a békét az adott vallásban. Csak ne politizáljon.

2022. márc. 12. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

#5.

"Akkor ezek a vallások mind önmaguknak mondanak ellent?"


Nem, egyszerűen a vallások nem ítélik el az erőszakot minden esetben.

2022. márc. 12. 15:29
 7/17 A kérdező kommentje:

Amikor a Steiner Krikához hasonló hippik arról beszélnek, hogy "Nem szabad kardot ragadni vallásos embereknek" és csak mosolygok.


[link]


[link]


[link]


[link]


Stb.

2022. márc. 12. 15:34
 8/17 anonim ***** válasza:
0%
6, így van. Mert amikor egy pápa keresztes hadjáratot hírdet, akkor valójában nem Krisztus követeként viselkedik, hanem politikusként. Nyilvánvaló, hogy nem a hit fog erősödni tőle, hanem az egyház hatalma.
2022. márc. 12. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

#8

Nem éppen, amikor a pápa keresztes hadjáratot hirdetett, akkor annak az erőszaknak akart véget vetni akár katonai úton, ami a Szentföldön volt a keresztények ellen. Lehet persze moralizálni a dolgokon, de nem unalomból lett meghirdetve, hanem egy válaszlépés volt a muzulmán agresszióra. Illetve a Szentföldi mellett Bizánc is kérte a nyugati segítséget.

2022. márc. 12. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
80%

4. A Buddhista szent iratok elmondják a szabályokat :) olvasol ott erőszak éltetését, támogatását?


A legtöbb szerzetes nem alkalmaz erőszakot embertársai felett.

2022. márc. 13. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!