Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi(k)ről fogtok idén nagyböjt...

Mi(k)ről fogtok idén nagyböjt idejére lemondani?

Figyelt kérdés

Én a húsról, a tojásról, lehetőség szerint a tejről, a zenés, táncos és mulatozós dolgokról, az édes, cukros ételekről és italokról, az alkoholos italokról, próbálok sokkal inkább törekedni az erkölcsös, helyes életre, többet fogok imádkozni, meditatív imádkozni és több időt fogok a családommal tölteni. Ma valamivel szigorúbb böjtöt tartottam, mivel csak egyszer laktam jól és még kétszer vettem magamhoz valamit, nagycsütörtökön, csak nyers salátát szoktam enni, nagypénteken pedig vizet, meg kenyeret és akkor is csak egyszer lakom jól és még kétszer veszek magamhoz valamilyen ételt.


Ti mi(k)ről fogtok lemondani?



2022. márc. 2. 22:47
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
25%

Ez minden böjtnél újra kezdődik?


ELSŐ: a tojásról és a tejről NE mondjál le, a többi úgy nagyjából rendben van.

DE NEM EZ A LÉNYEG!

A böjtnél NEM az a fontos, hogy lemondjál valamiről, és ezzel szerinted el is van rendezve a dolog.

Ha így csinálod, azt az ördög sugdossa a füledbe!


A böjt arról szól, hogy nem zabálod degeszre magad, és EZÉRT van lehetőséged gondolkozni is.

EZ A LÉNYEGE!

Ugyanis ilyenkor illik egy számvetést csinálni magadban a hitedről. Mit jelent ez neked, miért csinálod, és egyáltalán - mit és hogyan érint az életedben a hited?

Ez - lehetőség szerint - ne csak 2 percig tartson, hanem minimum néhány órát foglalkozz vele.


Koplalni meg nem kell, az is zavarja a gondolkodást.

Egyáltalán nem fontos, hogy mit eszel - addig, amíg a fentieket betartod. Teljesen lényegtelen.

Isten nem azt várja el tőled, hogy sanyargasd magad, hanem azt, hogy tudatos társa legyél. Ahhoz pedig ez kell, és nem a lemondás mindenféle dologról.

Csak azért nem ajánlott tengeri herkentyűt enni, vagy lakomát rendezni ilyenkor, mert akkor az fogja kitölteni a gondolataidat.

2022. márc. 2. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

#1.

"A böjt arról szól, hogy nem zabálod degeszre magad, és EZÉRT van lehetőséged gondolkozni is.


EZ A LÉNYEGE!"


Oksi. Ezt mondd meg Keresztelő Szent Jánosnak, az esszénusoknak és magának a megváltó Jézus Krisztus királynak, Izráel királyának (is). Keresztelő János is aszkéta volt, aki a kereszténység egyik első előhírnöke volt. Minden bizonnyal egyébként esszénusként élt, mivel rájuk volt jellemző a sivatagban a mai szerzetesekéhez hasonló életmód. Jézus is böjtölt 40 napig a pusztában aszkéta módon. Istennek az önmegtartóztatás és a hedonizmus teljes elnyomása tetszik.

2022. márc. 2. 23:34
 3/21 A kérdező kommentje:

#1.

"Ugyanis ilyenkor illik egy számvetést csinálni magadban a hitedről. Mit jelent ez neked, miért csinálod, és egyáltalán - mit és hogyan érint az életedben a hited?"


Nem a hitedről kell gondolkodni, hanem a hiteddel kell eggyé válni. Mivel nem vagyok szerzetes, ezért nem tudok egy olyan jellegű elvonulást, aszkézist megvalósítani, amit ők tesznek, viszont világi hívőként törekednem kell arra, hogy minél többet imádkozzak, folyamatosan, egyszerre, meditációszerűen. Akár több órán keresztül, a külvilágot a lehető legjobban kizárva.

2022. márc. 2. 23:38
 4/21 anonim ***** válasza:
28%

Az, hogy Jézus hogyan böjtölt, egy dolog.

Neki egy kicsit más feladata volt, mint neked, és erre elég komolyan kellett készülnie is.

Neki nem volt elég az a pár nap, amit te erre fordítasz, és az az intenzitás sem, és ez így is van jól.

Isten nem várja el tőled, hogy Jézus legyél.


Viszont, ha te azt hiszed, hogy a böjt lényege a valamiről lemondás, akkor nagyon csúnyán meg vagy tévesztve.

Nem viccből mondom, hogy ezt az ördög terjeszti.

Ugyanúgy, ahogy a fenti két lepontozót is ő tévesztette meg.

2022. márc. 2. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

#4.

Nem igaz. Isten azért is lett emberré, hogy megtapasztalja milyen embernek lenni, milyen az élet emberként és hogy példát mutasson az embereknek, hogy igenis lehetséges bűntelenül élni. Isten csak azt várja el az embertől, amit ő is megtett. Éppen ezért nem szabad embernek másik embert ítéltetni.


Az apostolok is ugyanígy böjtöltek. Pál például többször éheztette magát.


[link]


A keresztény koptok, vagyis az eredeti egyiptomiak, akik keresztények papjai is éppen ezért élnek nagyon szerény körülmények között. Ők szinte mindig böjtölnek.

2022. márc. 2. 23:55
 6/21 anonim ***** válasza:
27%

Van egy olyan érzésem, hogy te valahogy nem akarsz gondolkodni, inkább csak ellenkezni.

Azt nem hinném, hogy annyira buta vagy, hogy nem értetted meg, amit mondtam.

Szerintem inkább az a valószínű, hogy magasról teszel az egészre, mert nem akarsz semmin változtatni.


Eleve ez egy versenynek, magamutogatásnak tűnik a részedről, hogy "Lám, én mi mindenről lemondok, hát te ettől nyilván elmaradsz!"

Na, ez így az ördög versenye.


Még egy dolog: az rendben van, hogy böjt idején lemondasz ezekről. De utána mindent visszaállítasz?

Eszel (édességet), iszol (alkoholt), keveset foglalkozol a családdal, nem törődsz eleget a hiteddel?

Akkor minek volt a böjt?!

A lényege pont az lenne, hogy egy kicsit - amennyire képes vagy - változtatsz az életeden, és mondjuk innen kezdve kevesebb alkoholt iszol. Most csak egy példát mondtam, ez bármi lehet, amin szerinted érdemes lenne javítani.

Lehet az is, hogy több időt szánsz a családra, de akkor innen kezdve mindig! Nem csak a böjt idejére.


De ha még mindig arról töprengesz, hogy most a tejről vagy a tojásról mondasz le, akkor részedről teljesen félrement a hited. Jézus egyáltalán nem ezt kéri tőled!

Ez pont olyan butaság lenne, mint azon töprengeni, hogy akkor most a böjt idejére kék, vagy zöld inget vegyél fel.

NINCSEN jelentősége!

DE annak viszont van, hogy mit csinálsz!

2022. márc. 3. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

"Eleve ez egy versenynek, magamutogatásnak tűnik a részedről, hogy "Lám, én mi mindenről lemondok, hát te ettől nyilván elmaradsz!"


Na, ez így az ördög versenye."


A szerzetesek sem magamutogatók, mert jól látható öltözetük miatt lehet látni rajtuk életmódjukat.


"Még egy dolog: az rendben van, hogy böjt idején lemondasz ezekről. De utána mindent visszaállítasz?


Eszel (édességet), iszol (alkoholt), keveset foglalkozol a családdal, nem törődsz eleget a hiteddel?


Akkor minek volt a böjt?!


A lényege pont az lenne, hogy egy kicsit - amennyire képes vagy - változtatsz az életeden, és mondjuk innen kezdve kevesebb alkoholt iszol. Most csak egy példát mondtam, ez bármi lehet, amin szerinted érdemes lenne javítani.


Lehet az is, hogy több időt szánsz a családra, de akkor innen kezdve mindig! Nem csak a böjt idejére."


Az, hogy valaki iszik alkoholt, nem jelenti azt, hogy leissza magát a sárga földig. Lehet, hogy mondjuk a családi vacsoránál megiszik hétvégén egy pohár bort. Böjt alatt erről is lemondhat.


Másrészt világi emberek számára nem megoldható a szerzetesi élet, éppen ezért vannak a böjti időszakok (az ortodoxiában még sokkal több), amikor ki kell szakadni a hétköznapokból. A szerzetesek is jobban odafigyelnek néhány dologra ebben az időben, annak ellenére, hogy ők eleve önmegtartóztatásban élnek.


A sivatagi atyák műveit olvasd el! Ők egyiptomi nemzetiségű atyák voltak, akik a sivatagban éltek, tanítottak és nagyon hasonlóan éltek, mint a mai szerzetesek és önmegtartóztatásban élő papok.


A hedonizmus a lehető egyik legnagyobb bűn. Istentől a lehető legtávolibb, aki kiéli a lehető legjobban a világi, földi vágyait.


A böjt szó jelentésével sem vagy tisztában. A cikket sem olvastad el, amit mellékeltem.

2022. márc. 3. 00:27
 8/21 anonim ***** válasza:
25%

Azt kéne felfognod, hogy te nem sivatagi atya vagy.

De úgy látom, továbbra is csak az megy, hogy miért nem kell gondolkodnod egy másodpercet sem.

A több órás meditatív ima az csak a nulladik lépés. Ez segíthet téged olyan lelkiállapotba kerülni, ahol képes lennél gondolkodni.

De te ezt nem fogod megtenni, az előzményekből ítélve.


Tudod, mi jut erről az eszembe?

Az egyik cégnél felvettek egy olyan alkalmazottat, akinek az volt a feladata, hogy kocsival végigment a városon, és mindenhol meglocsolta a virágokat, amelyeket a cég ültetett ki.

Mivel ezek elég magasan voltak, ezért létrát is kellett vinnie.

Azonban az atyafiak megvolt magához való esze, és nem fárasztotta magát azzal, hogy a létrát ki-be pakolgassa, és felmásszon rá.

Szépen kiöltözött céges ruhába, rendbe szedte magát és az autót, mert ez kötelező volt, végig is ment a városon, locsolt is - csak éppen a virágállványok tövén locsolta meg a követ.

A virágok egy csepp nem sok, annyit sem kaptak.


Na, egészen pontosan ilyet fogsz te csinálni a böjt idején. A kellemetlent a haszontalannal kötöd össze.

De az nagyon látványos lesz, hogy te mi mindent csináltál.

Istent ugyan egy kicsit nehezebb megtéveszteni, mint ezt a céget... de aztán ők is rájöttek végül.

Isten erre szerintem hamarabb rájön, és ennek meg is lesz majd a következménye részedre.

2022. márc. 3. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
77%
Fogadj be egy ukrán családot. Jaj az kényelmetlen, akkor nem is szóltam. Bocsi.
2022. márc. 3. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
76%
Semmiről. Nem vagyok keresztény.
2022. márc. 3. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!