Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi(k)ről fogtok idén nagyböjt...

Mi(k)ről fogtok idén nagyböjt idejére lemondani?

Figyelt kérdés

Én a húsról, a tojásról, lehetőség szerint a tejről, a zenés, táncos és mulatozós dolgokról, az édes, cukros ételekről és italokról, az alkoholos italokról, próbálok sokkal inkább törekedni az erkölcsös, helyes életre, többet fogok imádkozni, meditatív imádkozni és több időt fogok a családommal tölteni. Ma valamivel szigorúbb böjtöt tartottam, mivel csak egyszer laktam jól és még kétszer vettem magamhoz valamit, nagycsütörtökön, csak nyers salátát szoktam enni, nagypénteken pedig vizet, meg kenyeret és akkor is csak egyszer lakom jól és még kétszer veszek magamhoz valamilyen ételt.


Ti mi(k)ről fogtok lemondani?



2022. márc. 2. 22:47
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

en nem bojtolok, de ha szabad beleszolnom a beszelgetesbe:

"Eleve ez egy versenynek, magamutogatásnak tűnik a részedről, hogy "Lám, én mi mindenről lemondok, hát te ettől nyilván elmaradsz!" "


lehetseges, kedves 8-as, de te PONT ugyanezt csinalod

ugyanugy mutogatod magad, hogy te mennyivel jobb vagy es mennyivel jobban ertesz hozza

a kerdezo (gondolom) romai katolikus, es koveti az egyhaza tanitasat

nem latom, hogy ezzel mi lenne a problema

2022. márc. 3. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
4%

"koveti az egyhaza tanitasat"

Na, pont ez a baj.

Ha az egyháza ezt mondja, akkor csúnyán eltértek az eredeti keresztény tanításoktól.

Amit ő csinál, az a farizeusokra emlékeztet, akik betű szerint betartották a törvényt - csak éppen fütyültek annak a szellemére, értelmére.

Ettől óvott Jézus!


Én pedig nem mutogatom magam. Ha nem értetlenkedett volna annyit, akkor csak egy írásom lett volna itt.

2022. márc. 3. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

"Amit ő csinál, az a farizeusokra emlékeztet, akik betű szerint betartották a törvényt - csak éppen fütyültek annak a szellemére, értelmére.

Ettől óvott Jézus!"


Na ez így konkrétan nem igaz. A törvényt Jézus szerint is be kell tartani, ezt többször mondja is.

"Ezért, ha el akarsz jutni az örök életre, tartsd meg a parancsokat."


"Azok az anyám és a testvéreim, akik hallgatják és tetté is váltják az Isten szavát."


"Ha teljesítitek parancsaimat, megmaradtok szeretetemben, amint én is megtartottam Atyám parancsait, és megmaradok szeretetében."


A farizeusokkal pont az volt a baj, hogy igazából nem tartották be a törvényt és a parancsokat, csak a látszat dolgokra ügyeltek, szívük pedig gonosz volt.


Tehát a parancsokat be kell tartani, különösen az új parancsot, a szeretet parancsát. Viszont nem szabad, hogy ez csak külsőségekben látszódjon, hanem sokkal inkább belső értékekben.


Jézus egyébként beszélt a böjt fontosságáról, illetve arról is, hogy kell és hogy nem szabad böjtölni. A farizeusok például szőrzsákot húztak magukra és kiálltak az emberek elé, lássák mennyire "böjtölnek", hazamenve pedig lehet ették a finom zsíros falatokat. Jézus maga mutatja meg, hogy kell böjtölni, ami egyszerre jár lemondással (például étel kapcsán) és imádsággal.


Tehát a böjt közel se farizeusi magatartás, mint írod, hanem egy Istennek tetsző gyakorlat.

2022. márc. 3. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
0%

"Tehát a böjt közel se farizeusi magatartás, mint írod"

Hmmm... vajon miért nem értetted, amit írtam?


Leírom, teljesen szájbarágósan:

- NEM NAGYON FONTOS, hogy mit eszel böjt idején, vagy miről mondasz le.

Persze, számít - de NEM EZ a böjt lényege. Hiába erőltetitek, akkor sem.

ERRE mondom, hogy a farizeusok csinálják így.


- NAGYON FONTOS viszont, hogyan mélyedsz el a hitedben böjt idején, és hogyan szeretnél FEJLŐDNI benne. Nem úgy, hogy jobban hiszel, mert ez nem elhatározás kérdése - hanem úgy, hogy tapasztaltabb és jobb ember leszel, aki biztosabban lép Isten útjára.

Ez nem könnyű dolog, valószínűleg a kérdező ezért sem akar ilyet csinálni. Nem fárasztja vele magát. Olyan ember, akiről fent írtam egy példát: aki a könnyebbik végét fogja meg a dolognak.

De EZ lenne a keresztény böjt lényege!


Ha viszont CSAK az elsőt csinálod - tehát lemondasz valamiről, szigorúan csak a böjt idejére - akkor nagy vonalakban felesleges volt az egész böjt, semmi értelme sincs. Akár ki is hagyhatnád, nem sok dolog változna vele.

Persze, ha neked csak az a fontos, hogy betartsd a törvény betűjét, akkor egyértelműen így fogod csinálni, mint a farizeusok.

2022. márc. 3. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

"NEM NAGYON FONTOS, hogy mit eszel böjt idején, vagy miről mondasz le.

Persze, számít - de NEM EZ a böjt lényege. Hiába erőltetitek, akkor sem."

Nem írtam, hogy ez a böjt lényege, de nyilván nem is egy teljesen lényegtelen dolog. Te átestél a ló túlsó oldalára, gyakran megesik sokaknál.


"Ha viszont CSAK az elsőt csinálod - tehát lemondasz valamiről, szigorúan csak a böjt idejére - akkor nagy vonalakban felesleges volt az egész böjt, semmi értelme sincs."

Ez sem igaz, mert a lemondás önmagában is értékes Isten szemében. De valóban az az igazi böjt, amikor a testi lemondás mellett megjelenik a lelki elmélyülés, imádság is.

2022. márc. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
0%

"átestél a ló túlsó oldalára"

Nem. Ezek csak annyira számítanak, mint az, hogy milyen ruhát veszel fel, ha színházba mész.

Nyilván nem egy szakadt melegítőt - de az, hogy napokig tervezgesd, hogy miben mész, és közösségi fórumon erről beszélj egy külön fejezetben, meg esetleg még versenyt is írj ki róla - az igen erős szereptévesztés.

Jó, hogy nem veszel ki 3 nap szabadságot a kérdés jobb eldöntéséhez.

Miközben nem tudod jóformán a színdarab címét sem, amit megnézel.

2022. márc. 3. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
82%

"Nyilván nem egy szakadt melegítőt..."

Tehát mégis számít valamilyen szinten. Nyilván számít, mert a Biblia ír róla, ha nem számítana, akkor nem írna róla.


Viszont a te nézeted pont annyira helytelen, mint azon embereké, akik csak a fizikai lemondás gyakorlatias részét tartják szem előtt. A kettőt nem helyes elválasztani egymástól, mert egyszerre kell fizikai lemondás is (például kevesebb étel, hús tilalma, stb...) és kell lelki elmélyülés is.


"Azokban a napokban én, Dániel, három hétig gyászoltam. Jó ételt nem ettem, húst és bort még számba se vettem, olajjal sem kentem meg magamat, míg a háromszor hét nap el nem telt."

Dániel például a húsról, alkoholos italokról, "jó ételekről" mond le, pont mint az egyházi böjt gyakorlati része.


Erre azt írni, hogy eltérés az eredeti tanítástól, hát... Lehet Dániel próféta rosszul tudta, de te jobban tudod.


Viszont a kérdező sem csak ételről mond le, mert mint írja:

"törekedni az erkölcsös, helyes életre, többet fogok imádkozni, meditatív imádkozni és több időt fogok a családommal tölteni"


Tehát a tesi lemondás mellett megvan a lelki oldala is.

2022. márc. 3. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
0%

"törekedni az erkölcsös, helyes életre, többet fogok imádkozni, meditatív imádkozni és több időt fogok a családommal tölteni"

Igaz.

De ez annyira minimum, hogy eléggé problémásnak érzem.

Például a meditatív imádkozás ÖNMAGÁBAN csak arra jó, hogy a megfelelő hangulatba vigyen téged.

A színházas hasonlatnál maradva: ha előadás előtt megiszol egy kis pohár könnyű bort.

De ettől még nem fogod megérteni a színdarabot, vagy bármiféle hasznos dolgot leszűrni belőle!

És a kérdező csak ennyit hajlandó megtenni a böjt IGAZI értelméért, többet semmit!

Közben még arra is figyel, hogy miután kiment a "színházból", gondosan elfelejtsen mindent, ami ott érte!


Nem azt mondom, hogy teljesen haszontalan így, hiszen sokkal jobb, mintha mondjuk helyette kocsmába ment volna.

De annyira picike haszna van, hogy ezt nyilvánosan hirdetni közösségi fórumon, ráadásul még egy versenyt is indítani hozzá... hát... tényleg pont így csinálták a farizeusok.

Annak meg látszik is a hatása.

2022. márc. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
77%

"De annyira picike haszna van"

Már istennek is képzeled magad, hogy te mondod meg, mindennek mennyi haszna és értéke van Isten szemében?


"ráadásul még egy versenyt is indítani hozzá"

Magadnál vagy? Hol írta, hogy ez verseny lenne? Annyit kérdezett csak, ki miről mond le. Te lehet nem mondasz le semmiről és ezért éled meg valami versenyként. Pedig közel se az és szó se volt hasonlóról, egyedül te hangoztatod ezt.


"tényleg pont így csinálták a farizeusok"

Így van, pont így csinálták, ahogy te csinálod.

2022. márc. 3. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
0%

Innen kezdve ez már nem vita, hanem veszekedés.

Annak meg szerintem nincs értelme, úgyhogy viszlát.

Mindenesetre az kiderült, hogy ti nem fogtok hasznot húzni a böjtből, és a jellemetek sem igazán jó.

Mondjuk lehetne rosszabb is, de azért a helyetekben megpróbálnék javítani rajta, és a cukorról vagy alkoholról való ideiglenes lemondásnál komolyabb eszközök kellenének ehhez.

A ti életetek, ti döntötök felőle.

2022. márc. 3. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!