Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Reformátusok, mi a véleményete...

Reformátusok, mi a véleményetek a pünkösdi-karizmatikus felekezetekről?

Figyelt kérdés

Nem feltétlenül a Hit gyülekezetére gondolok, hanem úgy általában a felfogásukról, a karizmatikus keresztény istenképről és bibliaértelmezésről.


Én nagyon sok évig voltam tagja karizmatikus közösségnek, de a szívemben már nagyon régen eltávolodtam ettől az egész mozgalomtól, és a Reformátusok felé közeledek, mivel az általam ismert tanításaikat igazabbnak tartom.


Érdekelne a véleményetek erről az egész jelenségről, amit elhagyok, és hogy a Reformátusok miben mások.


Köszönöm a válaszokat.



2022. ápr. 21. 21:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
76%

Nem vonom kétségbe a hitüket. Ami megkülönbözteti őket a többi protestánstól, hogy a lélek ajándékait szeretik gyakorolni, különösen a nyelveken szólást, aminek a valódisága felől azért vannak súlyos kétségeim. El is mondom miért:

-Soha nem létező nyelven szólalnak meg, hanem halandzsán. Ők azt mondják, hogy egy angyali nyelven sikerült megszólalni. Rendben, de minden alkalommal?

-Pál 1Korinthus 14-ben ezt írja:

"A nyelvek tehát jelül vannak, nem a hívőknek, hanem a hitetleneknek; a prófétálás pedig nem a hitetleneknek, hanem a hívőknek. Azért ha az egész gyülekezet egybegyűl és mindnyájan nyelveken szólnak, bemenvén az idegenek vagy hitetlenek, nem azt mondják-é, hogy őrjöngtök?"


És ezt:

"Ha valaki nyelveken szól, kettő vagy legfeljebb három legyen, mégpedig egymás után; és egy magyarázza meg: HA PEDIG NINCSEN MAGYARÁZÓ, HALLGASSON a gyülekezetben"


Ha nincs megmagyarázva, hogy a halandzsa az mi volt, akkor Pál Apostol szerint inkább maradjon csendben.

2022. ápr. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
13%

Félelmetes, hogy mennyire nem ismeritek a Szentírást. A ny.szólás célját Pál az 1Kor 14:21-22-ben határozza meg. A törvényben meg van írva, tehát a törvény érvényessége alatt (ahol Jézus is született - Gal 4:4 - nem feltétlenül a Mózes 5 könyvéről van szó, hanem a törvény szövetség érvényességének ideje alatt), hogy idegen nyelven fog szólni a HITETLEN zsidó néphez, akik kigúnyolták Isten üzenetét. Ott mondja, hogy majd leteszi a szegletkövet (Ézsa 28:11, 16) és olyan dolgot tesz, amit a zsidók nem hinnének, hogy bekövetkezik. Ezt visszaismétli az ( Apcs 13:41; Ézsa 28:21) és a szegletkőről való tanúságtétel .(Apcs 4:11) Mi ennek a lényege? Pál idejében, még i. sz. 70. a zsidó rendszer ítélete, bukása előtt a keresztény gyülekezet megkapta a ny. szólás ajándékát, amit Ézsaiásnál a törvényben olvashattunk, és le lett téve a szegletkő, tehát Jézus meghalt a megváltás érdekében. Tehát a zsidók ismerjék fel az idők jeleit, hogy most jön az, amit nem hinnének, hogy engedi Isten a templomot lerombolni mert közel van a zsidó rendszernek. Ennek a rendszerváltásnak volt a megelőző jele a ny.szólás képessége, aminek akkor a gyülekezetben rendben kellett történnie, ezt is koordinálja Pál, hogy hogyan csinálják. De miután 70.ben bekövetkezett a zsidók ítélete, a ny.szólás betöltötte a célját és megszűnt. Utána Isten már nem adta meg: 1Kor 13:8 A szeretet soha el nem fogy: de legyenek bár jövendőmondások, eltöröltetnek; vagy akár nyelvek, megszűnnek; vagy akár ismeret, eltöröltetik. (Megszűnnek a karizmák!) Hogy újra előjönnek Jézus 2. eljövetele előtt, ez azért lehet a hamis próféták jele, mármint a jelek és csodák (feltűnő karizmatikus jelenségek), mivel Istentől már nincsenek. Ha nem vonta volna vissza Isten, természetes volna, hogy ilyesmik történnek, de pont hogy nem természetes, mivel Sátán ereje van mögöttük!!! Máté 24:24 Mert hamis Krisztusok és hamis próféták támadnak, és nagy jeleket és csodákat tesznek, annyira, hogy elhitessék, ha lehet, a választottakat is. Máté 7:22 Sokan mondják majd nekem ama napon: Uram! Uram! nem a te nevedben prófétáltunk-e, és nem a te nevedben űztünk-e ördögöket, és nem cselekedtünk-e sok hatalmas dolgot a te nevedben? Máté 7:23 És akkor vallást teszek majd nekik: Sohasem ismertelek titeket; távozzatok tőlem, ti gonosztevők. 2Thess 2:9 Akinek eljövetele a Sátán ereje által van, a hazugságnak minden hatalmával, jeleivel és csodáival, 2Thess 2:10 És a gonoszságnak minden csalárdságával azok között, akik elvesznek; mivelhogy nem fogadták be az igazságnak szeretetét az ő üdvösségükre.

Az egész karizmatikus mozgalom mögött a Sátán áll, Istentől semmiféle nyelveken szólás nem adatik senkinek /a célját betöltötte 70-ben/, ha ugyanazok a karizmák ma is léteznének, halottakat is kellene támasztaniuk, mint az első században / Máté 10:8 Betegeket gyógyítsatok, poklosokat tisztítsatok, halottakat támasszatok, ördögöket űzzetek. Ingyen vettétek, ingyen adjátok./ Minden karizmának egyszerre együtt kellene működnie, de a halott támasztásra az Ördögnek nincsen ereje, azt azért nem propagálják a karizmatikusok, abba becsődölnek. A N. S. és a hasonszőrűek csak a földre döngetik a félrevezetetteket, és miközben a démoni erőtől a földön vonaglanak, azt mondja nekik a Sátán embere, hogy ez az Isten munkája. Mit mond erre az Írás? 2Thess 2:11 És azért bocsátja reájuk Isten a tévelygés erejét, hogy higgyenek a hazugságnak; 2Thess 2:12 Hogy kárhoztattassanak mindazok, akik nem hittek az igazságnak, hanem gyönyörködtek az igazságtalanságban. Az egész karizmatikus mozgalomra a tévelygés ereje van bocsátva, ami az Isten ítélete rajtuk!!! Amit itt leírtam, oké, vettem a fáradtságot, de tízezrével vannak, akiknek dunsztjuk nincs erről a karizmatikus jelenség démoni hátteréről. Az előző hozzászóló is mit mond? „Nem vonom kétségbe a hitüket. Ami megkülönbözteti őket a többi protestánstól, hogy a lélek ajándékait szeretik gyakorolni,” - teljesen dilettáns vélemény, fogalma nincsen a veszély hihetetlen nagy voltáról! És ezt hogy mondod el az összes érdekeltnek, akik vidáman nézik a Vidám vasárnapot, ahogy átverik a tömeget? A karizmatikus mozgalom arra hívatott, hogy „ akik nem hittek az igazságnak, hanem gyönyörködtek az igazságtalanságban” – azokat begyűjtse. Ha karizmatikus szimpatizáns vagy, oda is tartozol, mert nincs igazi kapcsolatod Istennel, nem rendelkezel a szent szellemével, hogy meglásd a különbséget igaz és hamis között. Luk 11:13 Ha azért ti gonosz létetekre tudtok a ti fiaitoknak jó ajándékokat adni, mennyivel inkább ad a ti mennyei Atyátok Szent Lelket azoknak, akik tőle kérik.

Ami meg a ref. egyházat illeti, Jézust Istenként imádja a háromság filozófiája alapján, ami bálványimádás, mivel akit egyedül imádunk az az Isten (Legfelségesebb, egyedül hüpszisztosz), az Atya, csak hozzá imádkozunk – Jézushoz nem! Ján 20:17 Monda neki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nekik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez. Ján 4:23 De eljő az óra, és az most vagyon, amikor az igazi imádók lélekben, és igazságban imádják az Atyát: mert az Atya is ilyeneket keres, az ő imádóiul. Ján 4:24 Az Isten lélek: és akik őt imádják, szükség, hogy lélekben és igazságban imádják. Máté 6:9 Ti azért így imádkozzatok: Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved;

2022. ápr. 21. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
65%

Pontos valaszt nem tudok adni, de azt tudom, hogy az okumenikus rendezvenyeikre a magyar reformatusok meg szoktak hivni a punkosdi egyhazakat (talan a HitGY-et nem). Tehat csipobol nem utasitjak el oket. Altalaban az evangelikusokhoz es a baptistakhoz allnak legkozelebb. De ha elmesz azzal hozzajuk, hogy punkosdista-karizmatikus voltal/vagy, de ez jobban vonz, nem tudom elkepzelni, hogy ne fogadnanak szivesen.

A reformatusok nagyon Biblia- es igehirdetes-kozpontuak, nincs liturgiajuk, ezert olyan nagyon idegennek nem fogod erezni az istentiszteleteket. Nem tudom, milyen volt az elozo egyhazad, de visszafogottabb, nyugodtabb es tortenelmibb legkoru a reformatus, ahol az egyennek eleg nagy szabadsagot adnak a Biblia ertelmezeseben, es nincsenek szigoru erkolcsi tanitasaik. Az istentisztelet es az egyhaz megjelenese puritan.

Elvben valljak a kettos predesztinaciot, de en meg soha az eletben nem talalkoztam olyan reformatus lelkesszel / emberrel, aki ezt akár csak megemlitette volna, vagy aszerint elne. Ettol persze még lehetnek ilyenek.

Masik kulonbseg, hogy a reformatusoknal nok is lehetnek lelkeszek, es vannak is eleg sokan.

Ha teged az Atya, Fiu, Szentlelek neveben kereszteltek vagy meritettek be, akkor azt elfogadjak keresztsegnek (ugy tudom).

Az adott gyulekezet eletet praktikusan a vének iranyitjak, akiket presbitereknek neveznek.

Semmilyen szelsoseget nem fogsz latni, sem a keresztvetes-leterdeles-szentkepek-szobrok-tomjenfust iranyaban, sem az izgatott dicsoites es nyelveken szolas, erzelmek kimutatasa terén. Inkabb "befelé" hisznek, es intellektualisan. Enekelni nagyon szeretnek, sokszor regi, tortenelmi enekeket, zsoltarokat.

Ha hirtelen elmesz egy reformatus istentiszteletre es egy csomo 65 feletti hivot latsz, ne ijedj meg - vannak fiatal reformatusok, csak celiranyosan meg kell oket keresni. Kis-kozepes varosban elofordul, hogy a fiatalok mind ugyanabba a templomba mennek, mert az a lelkesz talalta meg veluk a hangot.

2022. ápr. 22. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#1 és #3

Köszi a válaszokat. :)

Még várok véleményt több hozzászólótól, szívesen veszem, ha ír valaki.


#2

Bocsáss meg, de nekem a Szt.háromság-tagadás nekem nem elfogadható. :)

Ha Jehova tanú vagy, akkor sajnos nem én leszek a következő tag.

2022. ápr. 22. 08:33
 5/13 anonim ***** válasza:
65%

#1 vagyok.


Még ami jelentős különbség, amit #3-as is pedzeget nem teológiai, hanem "stílusbéli" különbség, ami abból adódik, hogy a Magyarországi Református Egyház 500 éves.


A pünkösdi gyülekezetek egymással laza kapcsolatban álló önálló gyülekezetek, általában modern épületben, popzenére hasonló dicsőítő zenékkel, és kevés "tősgyökeres" taggal, viszont sokan megfordulnak, akik aztán vagy ott maradnak hosszú távon, vagy nem (pl. te).


A református egyház "rendes" egyházként funkcionál, ahol a helyi gyülekezeteket összefogja az egyházmegye, élén az esperessel. Az egyházmegyéket pedig összefogja 4 egyházkerület, élükön püspökkel. Az egész élén pedig áll egy zsinat. Működtetnek (ha jól számolom) négy helyen akkreditált egyetemi szakot, ahol lelkipásztori diplomát lehet szerezni. A lelkészek és gyülekezetek működését pedig az egyház szigorúan szabályozza.


Nagyon sok templom van falvakban és kisvárosokban, a pünkösdiek és egyéb kisegyházak pedig inkább nagyobb városokban vannak jelen. A református templomok többsége régi, habár vannak új építésű templomok is. A legtöbb templomban van orgona és tradicionális énekeskönyv énekeket énekelnek, habár pár helyen van gitáros Istentisztelet is. Az Istentisztelet menete és a prédikáció is kicsit kötöttebb és tradicionálisabb (bár messze nem annyira, mint a katolikusoknál). A legtöbb templomba járó pedig generációk óta református, a pünkösdiekhez és többi kisegyházhoz képest kevés az "érdeklődő" és kevés a nem református családból származó.

2022. ápr. 22. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
76%

Nekem úgy en bloc a karizmatikus mozgalmakkal van bajom, és meg is mondom, hogy mi.

Amikor fel alá rohangálnak, meg a földön vonaglanak, és erre komoly arccal tudják jelenteni, hogy ők ilyenkor csak betöltekeznek a Szentlélekkel, meg amikor halandzsálnak, és azt mondják, hogy ők ilyenkor csak nyelveken szólnak. Persze azzal védekeznek, hogy ilyenkor holt nyelveken vagy az angyalok nyelvén szólnak, azért halljuk mi halandzsálásnak, de tudjuk, hogy ez hazugság. Egy nyelvész meg tudná mondani, hogy valaki csak halandzsál, vagy tényleg egy idegen nyelven beszél, akkor is ha nem érti az a nyelvet.

Ez a két dolog az ami mellett nem tudok elmenni. Nem a nyelveken szólást tagadom, de azt tudom, hogy amit ők annak neveznek, az nagyon nem az.

2022. ápr. 22. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

3 vagyok, kedves 6-os

Azt szeretnem hozzatenni, hogy Magyarorszagon mar 1921-tol van magyar punkosdista egyhaz, tehat 100 evesek. Kisebb telepuleseken is vannak gyulekezeteik. Nekik is van Teologiai Foiskolajuk, es mukodtetnek szeretetotthonokat, szenvedelybeteg gondozokat, van ciganymissziojuk, hiteleti magazinjuk stb. Az evangelikusok szarnya alatt mukodtek, amikor a 2. vilaghaboru elott betiltottak oket.

[link]

Ezt azert irom, (en egyikbe sem tartozom, de magyar reformatus istentiszteleten mar tobbszor voltam es sok nagyon rendes embert ismerek onnan, punkosdista-karizmatikusban csak kulfoldon jartam egyszer), hogy szerintem ne a HitGY-bol induljunk ki.

2022. ápr. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Szia!


Ne visszafelé menj, hanem előre! Nézd meg ezt a videót, lehet, hogy kicsit máshogy fogod látni a dolgokat:


[link]

2022. ápr. 22. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
5%

a Szt.háromság-tagadás nekem nem elfogadható.-


A szentháromság téveszme – A kereszténység aranyborjújának bemutatása -

[link]

Trinity: A nagy nagy hazugság - https://www.youtube.com/watch?v=bqjVXtZo3dI

Hogyan tagadta meg Pál meglepő módon a Szentháromság-doktrínát -

[link]

Az igazság Istenről: a Szentháromság igaz vagy hamis? Nézz szembe az igazsággal - https://www.youtube.com/watch?v=hKh0SPB5cjw

Miért nincs értelme a Szentháromság-tannak: Öt ok - https://www.youtube.com/watch?v=YGCtsJvh0bQ

A Szentháromság-elméletben Isten három személy egy lényben, de Jézus nem Isten. - [link]

Valóban „ortodox” azt hinni, hogy Isten meghalhat? Vagy a kereszténység elromlott? - [link]

Mindenki hisz a Szentháromságban? - [link]

Isten arra tekint, aki beszédjét rettegi (Ézs 66:2), de a háromság filozófiai szövegét az Isten beszédje nem tartalmazza, és ha azt szajkózza valaki, akkor nem rettegi az Isten beszédét!

2022. ápr. 22. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Azóta elkezdtem járni rendszeresen a Reformátusba.

Valóban nagyon kedvesek, befogadóak, értelmesek az emberek, és remekül érzem magam, nagyon jók a tanítások is.

2022. aug. 1. 14:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!