Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek a vallás magánügy?

Szerintetek a vallás magánügy?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 29. 05:37
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

A vallás HIRDETÉSE az egy dolog.

Az is magánügy, hogy te hirdeted-e. Te döntöd el, és nem kötelez senki.

De maga a vallás GYAKORLÁSA, az bizony magányügy, és elvileg az égvilágon senki nem szólhat bele egy normális országban.

Persze akkor, ha amúgy az ország törvényeit betartja.

2022. ápr. 29. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
58%
A csecsemőkeresztség az nem keresztény tanítás, a Biblia kifejezetten az ellenkezőjét mondja.
2022. ápr. 29. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
94%

Olyan szempontból nem magánügy, mint mondjuk a vécézési szokások, tehát nem illetlenség beszélni róla. Ha valakit érdekel a téma, nyugodtan mondd el neki, hogyan mentett meg az Úr, viszont ha nem érdekli az illetőt, akkor ne untasd vele. Vagyis jogod van akkor is untatni, de neki meg joga van otthagyni éppúgy, mintha bármi más, számára érdektelen témáról beszélnél.

Az abortusz lehet vallási ügy annak, aki vallásos. Tehát ha vallásos vagy, és a vallásod tanít valamit az abortuszról, azt figyelembe veheted. Mondhatja a pap, hogy az abortusz bűn, és te ennek hatására dönthetsz úgy, hogy megtartod a gyereket, de nem kötözhet ki egy székhez, hogy ne juss el a kórházba. Ugyanez vonatkozik minden más hasonló témára. Itt pl. rendszeresen kérdés, hogy megtilthatja-e a pap, lelkész, akárki, hogy házasság előtt szexelj. Megtilthatja abban az értelemben, hogy elmondhatja, hogy ez a vallás szerint bűn, de te meg dönthetsz úgy, hogy akkor ez a vallás neked inkább nem kell. Az állam viszont nem tilthatja meg, mert ilyen vallási kérdésekben nem foglalhat állást

2022. ápr. 29. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Annak kéne lennie.
2022. ápr. 29. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Maganugy, olyan szempontbol, hogy nem vagyok koteles senkinek megmondani, hogy milyen vallasu vagyok (katolikus, hindu, barmi). Titokban tarthatom, ha akarom.

Ha viszont olyan vallast kovetek, amelynek az eloirasai megszegik az allam torvenyeit (pl. tobbneju vagyok vagy ra akarom valakire robbantani a metrot), akkor mar nem maganugy, ezert felelossegre lehet vonni engem.

A 13-asnak igaza van:

"Ha valakit érdekel a téma, nyugodtan mondd el neki, hogyan mentett meg az Úr, viszont ha nem érdekli az illetőt, akkor ne untasd vele. Vagyis jogod van akkor is untatni, de neki meg joga van otthagyni"

Tehat ha valaki vilagosan jelzi, hogy nem erdekli, de te tovabb mondod (hazalo Jehova tanuja vagy, vagy az utcan ordibalo igehirdeto), akkor zaklatasnak minosul.

2022. ápr. 29. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy látom itt többen elmbeszéltek egymás mellett. Mindez azért történik, mert mindenki saját pillanatnyi érzése szerint értelmezi a "magánügy" fogalom jelentését.


Kérdező! Ha konkrétan meghatároznád milyen szempontból vagy kíváncsi az emberek véleményére, azaz számodra mit jelent a "magánügy" akkor használhatóbb hozzászólásokat kapnál.


pl:

A magűnügy ellentéte a közügy. Tehát kizárásos alapon is meghatározhatjuk a jelentését.

A Kommunikáció/médiatudományban a közügynek van definicóója. Kb: A közösség érdekeit jelentősen érintő, ügy, ami értelemszerűen érdeklődésre tart számot. Ezért nyilvános tárgyalása fontos, és a közösségnek beleszólása van.


Mivel Mo.-on vallásszabadság van, az egyes személyek valláshoz való viszonya nem közügy. Ez gyakorlatilag a kérdés jogi vetülete. Azaz vallás szerint nincs jogilag különbség az emberek között. (Egyébként az is csak egyházhoz való tartozás szerint lehetne, és nem vallás szerint).


Tehát az, hogy én vagy te milyen vallást követsz vagy nem követsz magánügy.



Az egyes felekezeteknek azonban nyilván van saját szervezeti rendje. Ezekhez a közösségkehez csak meghatározott feltételekkel tartozhatsz. Tehát vallási közösségek esetén a vallásod nem magánügy, de hát ezeknek a csoportosulásoknak épp az a lényege, hogy a "vallás" nevű közös ügy köré szerveződnek.

2022. ápr. 30. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!