Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Református legyek vagy evangél...

Református legyek vagy evangélikus?

Figyelt kérdés

Más nem jöhet szóba, már alaposan tájékozódtam (5-7 éve) biztosan mondom.


Szerintetek melyik a biblikusabb illetve mit gondoltok a kettős predestinációról?


Válaszokat előre is köszönöm!



2022. júl. 30. 21:32
1 2 3 4 5
 21/50 anonim ***** válasza:

"A reformátusok szerint is üdvözülhet mindenki aki elfogadja Jézust Istenként és személyes megváltóként ebben biztos vagyok mert egy református lelkésztől hallottam (aki egyébként nyíltan a támogatja a kettős predestináció tanát)."


"Aki elfogadja Jézust Istenként és személyes megváltóként", vagyis keresztény. Azt kérdezd meg tőle, hogy a buddhistának van e esélye az üdvösségre.

2022. júl. 30. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/50 anonim ***** válasza:
83%

"Péter szerint az evangélikusok szerint (szóismétlés) nem üdvözülhet aki nincs megkeresztelve. Az én kérdésem pedig az, hogy a reformátusok is így gondolják-e ezt."

Nem kevertem össze. Péter pedig valószínűleg téved, csak nem akarok erről vitát nyitni.

2022. júl. 30. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/50 A kérdező kommentje:

#21

A buddhisták elfogadják Jézust Istenként és személyes meváltóként? Én zen buddhista voltam néhány évig de megmondom őszintén erről még nem hallottam.


#22

Azt állítod, hogy az evangélikusok szerint nem kárhozik el azaz ember aki nincs megkeresztelve? Miért ne nyitnál erről egy vitát? Többek között ez lenne a kérdésemnek a lényege, hogy a lehető legjobban megismerjem mind a két oldalt.

2022. júl. 30. 23:26
 24/50 anonim ***** válasza:
A dolog egyszerű. A tévedés véleményem szerint abban áll, hogy az evangélikusok hite igazából széles skálán mozog. Nem annyira egységes, inkább csak irányelvek, így szerintem nem lehet ennyire leegyszerűsíteni a dolgot. Ahogy a templomaik is változatosak. Van aki talárban tartja az istentiszteletet, mint a reformátusok és képeik se nagyon vannak. Nem kell róla vitázni, hiszen részben ez is igaz, rézben az is.
2022. júl. 31. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/50 anonim ***** válasza:

En a ketto kozul biztos, hogy az evangelikust valasztanam.

Sokkal nagyobb a tavolsag a "tilos" es a "muszaj" kozott, (ezt pont egy evangelikus lelkesztol hallottam), nyitottabb es modernebb felekezet. A masik, hogy van liturgiajuk, ami szerintem szebbe es rendszerezettebbe teszi az istentiszteletet. Nem annyira puritan, es a templomokban van oltar, altalaban egy oltarkep, gyertyak, kereszt stb.

Tapasztalatom szerint a reformatusok hajlamosak merevnek, kategorikusnak lenni, bar ez lelkesztol is nagyban fugg.

Hatranya, hogy az evangelikusok joval kevesebben vannak, ezert kevesebb evangelikus templom van. De ha olyan helyen elsz, ahol van, akkor ez nem lenyeges.

Mindketto biblikus vallas. A kettos predesztinacio annyira nem "domborodik ki" a reformatusoknal, de teny, hogy papiron a teologiajuk resze.

Ahogy valaki mar irta korabban, nem olyan nagy a kulonbseg azert. Nemcsak hogy ervenyes a keresztseg, barhol szerzed meg - de az evangelikus es reformatusok kozott urvacsora- es egyeb kozosseg is van, vagyis szabadon jarhatsz egyikbol a masikba, ha meggondolod magad.

2022. júl. 31. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/50 anonim ***** válasza:

25 vagyok

Az 5 pontos kalvinizmus, amit kerdezel.

Errol (nem szakertokent) ezt tudom:

Angolul TULIP kalvinizmusnak nevezik, ami egy rovidites. Tehat (nagyon roviden es egyszerusitve) ebben az 5 dologban hisznek:

Total depravity - minden ember eredendoen es teljesen bunos es rossz

Unconditional election - nehany embert kivalaszt Isten es megkegyelmez nekik. Ezeket feltetel nelkul valasztja ki, nem azert, mert erenyesek, jok, vagy barmiben kevesbe lennenek eredendoen bunosek.

Limited atonement - csak a kivalasztottak buneiert bunhodott meg Krisztus

Irresistible grace - Isten kegyelmenek nem lehet ellenallni, ha Isten azt akarja, hogy higgy, akkor hinni fogsz

Perseverance of the saints - akit egyszer megvaltott az Ur, az mindig megvaltva marad


Viszont nem tudom, hogy konkretan a Magyar Reformatus Egyhaz ezt mennyire vallja szo szerint. Kalvinistak altalaban igen, tehat az angolszasz presbiterianusok, reformatusok, kongregacionalistak. Magyar nyelven kellene utananezni, es magyar reformatus egyhazi magyarazatokat keresni.

En amikor magyar reformatus templomban jartam, vagy lelkeszekkel stb., beszelgettem, sosem hallottam ezt toluk, es a kettos predesztinaciot sem. Lehetseges, hogy hagyomanybol elfogadjak, de nem mindenki veszi komolyan.

2022. júl. 31. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/50 anonim ***** válasza:

25 vagyok tovabbra is, a keresztsegrol.

Gyorsan rakerestem angolul: evangelikus egyhaz is sok van, de altalaban azt gondoljak, hogy Luther tanitasa alapjan az ember Isten kegyelme altal udvozul, csak a HIT altal, tehat a keresztseg hianya miatt nem kerul az ember pokolba. De ennek is alaposabban utana kell nezni, ha fontosnak tartod.

Remelem, tudtam segiteni.

2022. júl. 31. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/50 anonim ***** válasza:
100%

"nem hiszem, hogy jó szemmel néznék azt, hogy egyik helyről rohanok a másikba" - nem is tudják meg, hacsak te el nem mondod, de egyébként meg mi közük hozzá? Szerintem az útkeresésben meg semmi szégyellnivaló nincsen.

Én református családba születtem, de az unitárius közegben érzem otthon magam.

Szóval a kettő közül hozzám a református áll közelebb, mert az evangélikusoknál a templomok és a liturgia is jobban hasonlít a katolikusra, ami nagyon távol áll tőlem. De te ezzel nem vagy előrébb, mert ez én vagyok, neked meg a saját utadat kell megtalálnod.

2022. júl. 31. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/50 anonim ***** válasza:

hatha segit

egy evangelikus lelkesz: mi a kulonbseg az evangelikusok es a reformatusok kozott


https://www.youtube.com/watch?v=NQKkClI6WFo&t=9s&ab_channel=..

2022. aug. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/50 anonim ***** válasza:

Szia! Hasonló cipőben járok, de azt viszont már én is tudom, hogy református biztos nem leszek. A kettős predesztináció szerintem elfogadhatatlan, valamint én hiszem azt, hogy Jézus valóságosan jelen van az Úrvacsorában.

Számomra maradt az evangélikus és a katolikus. Két éve rágódom ezen a kérdésen kb. és mostanában eljutottam addig, hogy valószínű evangélikus egyházban fogok keresztelkedni, bár még nem érdeklődtem lelkésznél. Az evangélikusok nagyon szimpatikusok egyébként, így inkább azt tudom ajánlani.

2022. aug. 10. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!