Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség e vallások közt?

Mi a különbség e vallások közt?

Figyelt kérdés

Katolikus, református, evangélikus.


Eme keresztény egyházak között mik a legfőbb különbségek?


Az igaz, hogy csak a katolikus papoknak kell cölibátust vállalniuk?


Tehát pl., ha én evangélikus vagy református pap szeretnék lenni, akkor lehet feleségem?



2021. dec. 26. 17:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%

Visszafelé: lehet


Katolikusoknál is csak a latin szertartásúaknak (római kat.)


Rengeteg: pápaság, szentségek száma, megigazulás lehetséges módjai (üdvözülés), szentek kérdése, ábrázolások

2021. dec. 26. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%
az utolsó vacsora értelmezése
2021. dec. 26. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
85%

A katolikus-ortodox-keleti ortodox (kopt, közeli-keleti) egyházak formailag visszavezethetőek az egyházatyák és az apostoli atyák egyházáig. Ezek az egyházak forrásuknak a Szentírást és a szenthagyományt tekintik, fontos számukra az, hogy az egyházi vezetőket vissza lehessen vezetni a kezdetekig. A katolikusoknál ez még kiegészül a pápai autoritással is.


Az evangélikus és a református egyház ún. protestáns egyház, alapelveik közé tartozik a Szentírás kizárólagossága (sola Scriptura). Nem fogadják el a hierarchiát, a pápai autoritást és a szenthagyományt. A Szentírást általában az alapítójuk értelmezése alapján értelmezik.


"Tehát pl., ha én evangélikus vagy református pap szeretnék lenni, akkor lehet feleségem?"


Igen. A protestánsoknál a papság nem szentség, bár az ortodoxoknál is létezik ez korlátozottabb körülmények között, a katolikusoknál tilos ez.

2021. dec. 26. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
95%

A cölibátus a legkisebb különbség szerintem, mert az nem valami kötelező dolog. Sokkal jelentősebbek a hitbeli különbségek.

Egyébként csak a római katolikusok esetében van cölibátus, görög katolikusként nem kell cölibátust fogadni.


Református és evangélikus pap pedig nem létezik, hanem csak lelkészek vannak ott.

2021. dec. 26. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
40%
Dehogy nincs református és evangélikus pap. Nálunk Nagyváradon mindegyiket papnak mondjuk ha katolikus ha protenstáns, ha evangélikus. Az evangélikus majdnem olyan mint a katolikus. A református és katolikus közt ég és föld a különbség. Református papok nosulhetnek és el is válhatnak mint Tőkés László.
2021. dec. 26. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
81%

#5

Attól, hogy Nagyváradon néhány ostoba román papnak hívja a református és evangélikus lelkészeket, még nem válnak azzá. Nézd meg a reformátusok hivatalos oldalait, ott is lelkészekről írnak.

2021. dec. 26. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Az evangelikus lelkipasztorokat lehet papnak hivni, ezt a Luteranus Vilagszovetseg is kimondja. Mas kerdes, hogy Magyarorszagon altalaban nem szoktak hasznalni.

A feleseguket viszont altalaban papnenak hivjak, nem lelkipasztornenak vagy lelkesznenek.

2021. dec. 26. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
79%

#5


Mi is misének mondtuk a református istentiszteletet a suliban (szintén Erdélyben), mert rövidebb, de attól még nem az.

2021. dec. 27. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%
Én a református táborban a délutáni áhítatot mindig litánianak mondtam. Néha azt hitték katolikus vagyok. Én azt hiszem hogy a litania az rövid istentisztelet vagy szentmise és az Isten rabjai regényből olvastam ezt a szót és úgy mondtam leggyen refi vagy Kati. Az áhítatot meg nem tudom még most se mi, akkor se értettem miért mondják áhitatnak a reggeli és délutáni rövid litániákat vagy istentiszteleteket.
2021. dec. 27. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%
Néha vecsernyenek is mondtam de inkább litániának. Mert ma annak volt egy katolikus barátnője és az adott katolikus regényeket mint az Isten rabjai, Mater Johanna meg ezek és azokból olvasgattak a szavakat. A litaniat is és akkor mivel nem volt aki elmondja mi az én így képzeltem hogy minden református és katolikus mise ami rovid. A vecsernye az esti rövid istentiszi. Az áhítattal még most se vagyok tisztában ha úgy mondanak nem tudnám mi, akkor se tudtam, 2005 ben
2021. dec. 27. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!