Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Bizonyítottak a zsidó ünnepek...

Bizonyítottak a zsidó ünnepek alapjai?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy az bizonyított, hogy amit mondjuk hanukakor ünnepelnek az megtörtént és úgy, ahogy azt mondják? Vagy pl ott a purim, tisabeav, jom kippur.

2022. aug. 2. 16:29
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
39%
Nem
2022. aug. 2. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Nincsen bennem antiszemitizmus, csak elvileg ez a legősibb egyistenhivő vallás, Isten nekik adta a törvényeit. A kereszténységben sok elferdítés van, de a zsidóságról is olvastam, hogy bár Dávid valóban elfoglalt egy várost (nem Jeruzsálemet), de nem azt ami a Bibliában le van írva és nem úgy.
2022. aug. 2. 16:58
 3/22 anonim ***** válasza:
53%

Van ami bizonyított, az említett Hanuka pont ilyen, alapjait a Makkabeusok könyvében találod meg.


"A kereszténységben sok elferdítés van"

Akkor viszont a ma ismert történelemben is, mert annak is jelentős része a kereszténység által maradt fenn.

Kicsit gondolkodj, mielőtt valamit leírsz.

2022. aug. 2. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
shabbat, sukkoth , stb kihagytad
2022. aug. 2. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
0%
pászka és a kovásztalan kenyerek ünnepe is zsidó hagyomány mert Jézus is megtartotta ezeket
2022. aug. 2. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
pl bemeritkezés is meg a körülmetélkedés rítusa
2022. aug. 2. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:
Igen, kihagytam, mivel csak felsoroltam párat.
2022. aug. 2. 18:01
 8/22 munyamunya ***** válasza:
Kicsit keveredés van: léteznek a parancsolat alapján megtartandó napok (sabbath, újhold, páska és kovásztalan kenyerek, hetek, kürtzengés, engesztelés, sátorok), és a történelmi eseményen alapuló emlékünnepek (purim, hanuka). Utóbbiak esetében lehet értelme "bizonyítottság"ról beszélni.
2022. aug. 2. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

A Hanuka a Makkabeusok győzelme a görög hóditók felett. Ezer régészeti emlék bizonyitja.


A Púrimot leiró megila történész tudós szemmel valószinűleg tartalmaz túlzások is. De Achasveros bizonyitottan Artaxerxesz perzsa uralkodó, akinek volt zsidó felesége. A leiras pedig kétségtelenül belülről ismeri az udvart, régészeti adatoknak megfelelően pontosan irja le az uralkodó es feleségei közti érintkezést, a birodalom politikai viszonyait, stb.

2022. aug. 2. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 KZitus ***** válasza:

Szia

Attól függ, számodra mi a hiteles. A Biblia, vagy az egyéb irodalmak. (arra gondolok pl. amit Dávidról írtál.

A hanuka ünnep "hitelességét" alátámasztja mind a Biblia, mind a világi irodalom. Ezt találtam róla, idemásolom neked.

"A felavatás ünnepe (héb.: chanuk·káʹ) annak állít emléket, hogy a zsidók felszabadultak a szír–görög elnyomás alól, és újból felavatták Jehova templomát Jeruzsálemben, amire azért volt szükség, mert IV. Antiokhosz Epiphanész – aki úgy nevezte magát, hogy The·oszʹ E·pi·pha·nészʹ (megnyilatkozó isten) – megszentségtelenítette a templomot. Egy oltárt épített a nagy oltárra, melyen azelőtt a naponkénti égő felajánlást mutatták be (1Makkabeusok 1:54–59, Kat.). Ekkor (i. e. 168. kiszlév 25-én) disznót áldozott az oltáron, és a húsából készített levest szétfröcskölte a templomban. Ezt azért tette, hogy kifejezze, mennyire gyűlöli és megveti Jehovát, a zsidók Istenét, és hogy a lehető legteljesebb mértékben beszennyezze a templomát. Ezenkívül felégette a templom kapuit, lerombolta a papok számára épített helyiségeket, elvitte az aranyoltárt, a jelenlét kenyerének asztalát és az arany lámpatartót. Zorobábel templomát egy pogány istennek, az olümposzi Zeusznak szentelték.

Két évvel később Makkabeus Júdás visszafoglalta a várost és a templomot. A szentély teljesen elhagyatott volt; a templom udvarait benőtte a gaz. Makkabeus Júdás lerombolta a régi, beszennyezett oltárt, majd megmunkálatlan kövekből egy új oltárt épített. Új templomi edényeket készíttetett, és bevitette a templomba a füstölőoltárt, a jelenlét kenyerének asztalát és a lámpatartót. A templomot a megtisztítása után, i. e. 165. kiszlév 25-én újból felavatták, pontosan három évvel azután, hogy Antiokhosz pogány istennek áldozott az oltáron. Újból bemutattak naponkénti, vagyis állandó égő felajánlásokat (1Makkabeusok 4:36–54; 2Makkabeusok 10:1–9; Kat.).

Az ünnephez kapcsolódó szokások: A jellegéből fakadóan az ünnep nagy örvendezés időszaka volt. A megünneplése némiképp hasonlít a lombsátorünnep megtartásához. A felavatás ünnepe kiszlév 25-én kezdődött, és 8 napon át tartott (1Makkabeusok 4:59, Kat.). A Talmud a fény ünnepének nevezi a felavatás ünnepét. Később némelyek szokásukká tették, hogy az első este nyolc lámpát gyújtottak, majd minden este eggyel kevesebbet. Mások mindezt fordítva csinálták, először egyet és végül nyolcat gyújtottak meg. A lámpák meggyújtásakor énekkel dicsőítették Istent, Izrael Megmentőjét. Josephus ezt írja az ünnep bevezetéséről: „Oly nagy ujjongást keltett a hosszú ideig elhanyagolt ősi istentisztelet váratlan visszaállítása, hogy törvényt hoztak, amelynek értelmében ezentúl évente nyolc napon át kell ünnepelni a templom újjáépítését. Attól az időtől fogva mindmáig megüljük. . . az ünnepet és a Fények ünnepének nevezzük, véleményem szerint azért, mert vallásunk szabad gyakorlata váratlanul ragyogott fel ránk, mint a fénysugár” (A zsidók története. XII. könyv, 7. fej., 7. bek.). Mivel ez az ünnep nem számított sabbatnak, lehetett fáradságos munkát végezni.

Ezt a felavatást megelőzően kétszer avattak fel templomot, először Salamonét, majd Zorobábelét. Az építés után mindkét esetben ünnepet tartottak. De ezekről az eseményekről nem emlékeztek meg évente, míg azt, hogy Makkabeus Júdás újból felavatta a második templomot, évente megünnepelték. A három nagy ünneppel ellentétben, melyen minden férfinak Jeruzsálemben kellett részt vennie, a felavatás ünnepét más városokban is meg lehetett tartani, akárcsak a púrimot (2Mó 23:14–17; Esz 9:18–32). A zsidók szerte az országban összegyűltek a zsinagógáikban, énekeltek és örvendeztek, faágakat tartottak a kezükben. A zsinagógákat és az otthonaikat sok lámpa világította be. A zsidók a mai napig megtartják ezt az ünnepet.

Jelentősége a keresztényeknek: I. sz. 32-ben, a szolgálatának utolsó telén Jézus a felavatás ünnepén a templomba ment. A beszámoló ezt írja: „Ekkor volt a felavatás ünnepe Jeruzsálemben. Télidő volt, és Jézus a Salamon oszlopcsarnokában járt a templomban” (Ján 10:22, 23). Kiszlév, a kilencedik hónap, november–decemberre esett. A zsidók természetesen tudták, hogy ez az ünnep télen volt. Tehát amikor a beszámoló a télidőt említi, valószínűleg inkább az időjárásra utal, semmint az évszakra, vagyis Jézus a zord időjárás miatt tanított fedett helyen, „Salamon oszlopcsarnokában”. Ez a fedett oszlopcsarnok a külső udvarnak, a pogányok udvarának k. oldalán volt, ahol sok ember szokott összegyűlni (Cselek. 3:11; 5:12)."

2022. aug. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!