Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vajon miért terjedhetett el...

Vajon miért terjedhetett el mostanában, hogy kontextus nélkül kiragadott idézetekkel mémeken tesznek bibliai idézeteket kb közröhely tárgyává?

Figyelt kérdés

Pl ma facebookon egy népszerű általam kedvelt csoportban hatalmas felháborodást okozott Mózes 4. 31. 17. És 4. 31. 18. Mivel ezek a kontextus nélkül úgy tűnnek mindenkinek, mintha a biblia eszettlen gyilkolászásra szólítana fel...


De eleve ahhoz, hogy aki készíti ezeket a mémeket, elengedhetetlen, hogy az illető jól ismerje a bibliát, nade akkor hogy lehet célja ezekkel így lejáratni azt?

Egyszerűen nem fér a fejembe ez.



2022. aug. 4. 23:29
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
62%

Nem igazán értem, hogy hol látod a hibát - hacsak nem az a baj, hogy a bibliai szöveggel való szembesülés cáfolja a saját istenképedet.


Az Òszövetségben JHVH vallásháborúkat indít, elrendelése bizonyos népek teljes kivégzését, még a gyerekeket sem kíméli. Ezen a kontextus sem fog változtatni. Az úgyis csak arról szól, hogy más népek milyen rosszak, és nem jönnek be JHVH-nak.

2022. aug. 4. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%
*elrendelte
2022. aug. 4. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
100%

Én például jól ismerem Budapestet de egyáltalán nem szeretem. A Budapestet lejárató mémeken nagyokat nevetek ami sok pestit rendesen felhúz.

Mindenkinek van ilyen példája amit jól ismer de nem szereti.

Főleg a Biblia esetében. én pl hitem miatt és Istennel való kapcsolatom javítása miatt olvasom. De a Biblia ami ilyen mélyen van beágyazódva a társadalomban, családokban, emberekben, oktatásban Az alap műveltségnek számít, hogy valamennyire ismerje a Bibliát. Főleg ha valakit ateistaként érdekli az ókori irodalom, vallástörténet vagy filozófia, elég jártas lehet benne. Sőt sok esetben jártasabb mint a legtöbb keresztény annak ellenére, hogy nem is hiszi amit olvas.

2022. aug. 4. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
65%

Egyébként a 4 Mózesről jut eszembe, hogy abban a könyvben van egy olyan szakasz, hogy JHVH halálra ítélt egy embert, mert fát szedegetett szombaton. Ismerjük a kontextust: szombaton tilos dolgozni. Ettől függetlenül nem érdemelt halálbüntetést az az ember. Meg lehetett volna büntetni úgy, hogy lakjon a Táboron kívül egy ideig, vagy valami ilyesmi. Egy Mindenható, bölcs Isten nem szabna ki halálbüntetést azért, mert valaki fát szedeget.


Szóval ezek a mémek szerintem nagyon is a helyén vannak. Kicsit elgondolkodtatják az embereket a bibliai istenképről.


#1 voltam.

2022. aug. 4. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
42%

Igen egy olyan tanmeséről van szó amit 2000 éve folyamatosan teológusok és a hit tanítói elemeznek és számtalan konklúziót levontak belőle, megvitatták és könyveket írtak belőle. A sötét középkorból hosszabb elmélkedés van róla mint az akkori aktuális király tetteiről, de nem jön valaki aki unatkozik felcsapja a Bibliát csinál egy mémet és jobban elfogadjuk mint igazság. Egy fontos kontextust írsz hogy tilos szombaton dolgozni noha a sabbath kérdése bőven bonyolultabb 3 vallásból lehet nézni a kérdést kereszténységen belül rengeteg felekezet szempontjából és körülmények változnak ezen belül is. És ez csak egy szó az idézetből márpedig az egész fejezetet át kell vizsgálnunk.

Szóval ezek a mémek szart sem érnek a gúnyolódáson kívül.

Szóval így jelents ki bármit is Istenről mert amíg ezekbe nem mész bele egyszerű lejáratásnak kell kezelni minden hasonlót.

2022. aug. 5. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
84%
Azé tisztázzunk valamit.Nem mindegy hogy az ó szövetségről beszélünk vagy az új szövetségről.Mert van egy kis külömbség a két könyv között.
2022. aug. 5. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
66%
Keresztényüldözés! Jajnekünk
2022. aug. 5. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
48%

Az 5-össel egyetértek.

Ezek lejárató szándékú mémek. Pontosan olyanok készithetik akiknek lövésük sincs a vallástudományokhoz, nem értik és nem is tanulmányozzák a Bibliát hanem csak felületesen vizsgálnak információkat. Az ószövetségi jelképes szombat parancsáról pl tudni kell, hogy az a megigazulás szimbóluma is. Hiszen azt jelképezi, hogy az ember NEM csinál semmit csak élvezi az Istennel való kapcsolatot és a pihenést. Ez a cselekedetek nélkül, hit általi megigazulásra mutat, és ennek a parancsnak a megszegőjét ezért szankcionálta halállal a törvény. Mert a megigazulást és az Istennel való személyes kapcsolatot szimbolizálja. Mig pl a paráznasagra semmilyen szankciót nem szabott ki. A házasságtörés és a jegyesség alatti paráznaság megint más tészta. Csak azért irom ezt, mert ezeknek a mémeknek a készitőit valószinű abszolút nem érdeklik az ilyesféle magyarázatok, de a keresőknek akiket pont ilyen hazug beállitások tántorithatnak el, lehet esetleg segitség a bizalomerősitésben.

2022. aug. 5. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
36%

Ezeket a térítő ateisták csinálják, akik azt hiszik, mi semmit nem tudunk a hitünkről meg a Bibliáról. Azt hiszik, hogy nekünk mindent szó szerint kell érteni a Bibliából.


Azt képzelik, amit az 1-es:

"a bibliai szöveggel való szembesülés cáfolja a saját istenképedet"

Nem cáfolja. Magatokból csináltok hülyét.

2022. aug. 5. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
69%

#9


Simán cáfolja. A kereszténység úgy próbálja eladni az istenképét a laikusoknak, hogy egy jóságos, kegyelmes Atyát mutat be, aki segíti az ember életét - a frissen betért hívek egy jelentős része feltehetően ezért lesz keresztény, mert egyedül nem tud megbirkózni a problémáival. Ezzel szemben a Biblia JHVH-tól indított vallásháborúkat, értelmetlenül kiszabott halálos ítéleteket, a 21. századi embernek erkölcstelen törvényeket, fenyegető próféciákat is tartalmaz.


Egyáltalán nem tűnik olyan jónak az az isten, akiben hisztek. Szerintem a keresztények is csak szemezgettek a Bibliából, mert az egészet amúgy nem lehetne felvállni a laikusok előtt, mivel ettől az "Istentől ihletett könyvben" olyan gyűlöletkeltő szövegek is vannak, mint például a (Zsolt 137,9; 139,21-22;) szakaszok, amelyek teljesen érthetetlen módon a kánon részei, és szentírásként olvassátok őket...


Ezzel szemben én, mint ateista, simán felvállalom Richard Dawkins összes könyvét, mert azokban nincs semmi olyan, amit el kellene titkolnom.


Ettől függetlenül, engem nem zavar, hogy ti miben hisztek, nem is akarom megsérteni a ti hiteteket, de aki kiviszi a hitét a világba, és híveket akar toborozni, annak vállalni kell a kritikát is. A 21. században ugyanis már nem a Biblia határozza meg az erkölcsöt, így lehet róla negatív véleményt is mondani.

2022. aug. 5. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!