Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent eredetiben a...

Munyamunya kérdése:

Mit jelent eredetiben a "keresztény" megnevezés? Miért pont ezt használják magukra a mai felekezetek?

Figyelt kérdés

Az első századi gyülekezetek nem nevezték meg magukat semmilyen megkülönböztető jelzővel. Az apostoli levelekben rendszeresen "szentek", "választottak", "szeretettek" (mindig többesszámban) olvasható, illetve az X.Y. házánál levő gyülekezet/kihívottak/népgyűlés (ecclesia), vagy Isten gyülekezete, amely X városban van.

A kívülállók voltak azok, akik kezdettől ráaggattak egyéb neveket a hívőkre. Az Apcsel.11.26, 26.28-ban található "krisztianos" egy görög kifejezés, amivel az Antiochia pogány városában élők, illetve Agrippa (szintén pogány ember) jelölte meg a szenteket. Jelentése egyébként a héber/arámi "massihai" lefordítása, ami mindössze annyit tesz 'messiásiak' vagy 'messiást/felkentet követő'. Az Írásokból és a történelemből is tudható, hogy ezen időszakban (és a következő századokban) gyakran bukkantak fel magukat a megváltónak valló személyek, akiknek mindig akadtak követőik is. Ezért ez a név csupán annyit takar, hogy ezt az újabb szektát is besorolták a pogányok a sok hasonló zsidó fellángolás közé. Azonban sosem olvassuk, hogy az egyház ezt saját magára használta volna.

Az Apcsel 24:5-ben pedig a "nazoraion haireseos" azaz 'názáreti szekta/názáretit követők' meghatározást találjuk, amit a jeruzsálemi ellenséges zsidóság használt erre a csoportra, mivel ők az Úr származási helyével azonosították be a hívőket. Ezt a kifejezést csak itt olvassuk, és a vádak elleni tiltakozásában sem használja Pál, csak beismeri, hogy ő abban jár, amit ezek a zsidók 'szektának' (hairesis) mondanak. Arról egyébként, hogy mások használták a 'názáretiek' nevet az egyház tagjaira, több korai tanúság is van. Tertullianus, Jeromos, Euzebius is beazonosítja ezt a megnevezést (a 2. század végétől az 5. elejéig bezárólag), érdekes módon mégsem terjedt el az egyházon belül.


2022. szept. 7. 13:46
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:

"keresztény" = krisztusi

A magyar nyelvben ez kevésbé egyértelmű, pl angolul sokkal szebben látszik, hogy CHRISTian.

2022. szept. 7. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:

A krisztusi nem egy rossz fordítás. Vagy kicsit jobban értelmezve Krisztus követőt jelent.

Antiochiában kapták ezt a nevet a keresztények és rajtuk ragadt, mivel tulajdonképpen igaz.


Most végigolvastam a Kérdező fejtegetését. Ő is tudja. Akkor mi a kérdés?

Ezzel tuti mondnai akar valamit, csak nem értem mire akar kilyukadni.


Azt is használja az Újszövetség, hogy tanítvány stb. A krisztusi vagy Krisztus követő semmiképpen nem egy rossz elnevezése Jézus követőinek. Ha csak nem tagadja a Kérdező, hogy Jézus a Messiás=Krisztus, amit minden második oldalon szajkóz az Újszövetség.

2022. szept. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 KZitus ***** válasza:

Szia

A görög khri·szti·a·noszʹ szó csupán háromszor fordul elő a Keresztény Görög Iratokban, és Krisztus Jézus követőire, a kereszténység képviselőire utal: Cselekedetek 11:26; 26:28; 1Péter 4:16.

2022. szept. 7. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Igazából azt szeretném megérteni, hogy miért kellett egy olyan szóból, amit mások/hitetlenek használtak a szentekre, és ami világos, hogy semmi speciális értelemmel nem bír, csak annyit jelent, hogy "egy felkent követője" a későbbiekben egyedül használatos és kizárólagos megnevezést kreálni. (Ahogyan a "Krisztus" szó sem egy név, nem az Úr vezetékneve, hanem egy a sok titulusból, amit Istenétől és Atyjától kapott.) A kanonikus iratokból az látszik, hogy kezdetben ezt a megnevezést nem vonatkoztatták magukra az egyház tagjai.
2022. szept. 7. 19:14
 5/28 anonim ***** válasza:
Úgy nevezed magad, ahogy akarod. Senki sem tart fejedhez fegyvert. Mi Krisztus követői vagyunk, ezért büszkén valljuk magunkat kereszténynek, vagyis krisztusinak.
2022. szept. 7. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

5ös,

Ki beszélt itt rólam? Az volt a kérdés, hogy a számos felekezet miért pont ezt a kifejezést tette hivatalos megnevezéssé (mondjuk pl. a 'názáretiek' helyett, aminek volt is történelmi nyoma). De ezek szerint a "magukat büszkén vallók"nak gőzük sincs, miért épp ezt a szót használják magukra. Megértettem.

2022. szept. 7. 21:12
 7/28 anonim ***** válasza:

Gondolom azért, mert a keresztények 99.99999%-a nem Názáretből való.


"De ezek szerint a "magukat büszkén vallók"nak gőzük sincs, miért épp ezt a szót használják magukra. Megértettem."

Miért ne lenne? Le is írtam, legfeljebb képtelen vagy az értő olvasásra. Megértettem.


"Mi Krisztus követői vagyunk"

Tehát ezért használjuk a keresztény szót. Ha Názáretből származnánk, akkor lehet názáretinek mondanánk magunkat

2022. szept. 7. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:

Egy elnevezés betölti a szerepét, ha egyértelműen meghatározza, hogy mit jelöl. Nem kell önelnevezésnek lenni. Én sem saját magam találtam ki, hogy engem hogyan hívjanak, nem látok ebben problémát.


A nyelv nem egy statikus dolog. A keresztény szó eredeti alakja jelentésben eltolódott annyira, hogy elnevezésként egyértelművé vált, senki nem gondolt a második századra a christianos szó alatt bármi mást, mint Jézus Krisztus követőjét, mivel a görög lingua franca volt, és az átlag beszélőnek fogalma sem volt arról, hogy a zsidók mit gondolnak a messiásról, vagyis nem keveredett jelentésben semmivel. A Római birodalom átlag lakója Jézus kontextusában találkozott a kifejezéssel, és a keresztények is így azonosították magukat, mikor evangelizáltak, mivel ezt a kifejezést mindenki értette, hogy mit takar. Egy akárki számára az, hogy "szent", vagy "kiválasztott", nem jelentette ugyanazt, mint egy keresztény számára, mivel más vallások ugyanúgy tartalmaznak ilyen megnevezéseket.

2022. szept. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj Kérdező, szerintem te félreértesz valamit.

A legalapvetőbb, legősibb hitvallás a következőképpen hangzik: "Jézus a Krisztus, Isten Fia, a Megváltó."

Jézus "krisztusként" való elismerése az egész kereszténység alapja. Voltaképpen ezért végezték ki is. Ha szerinted semmi speciális tartalommal nem bír, akkor nagyon átsiklottál bizonyos dolgokon.

Ha Jézus nem a Messiás, akkor az egész Újszövetség dől. Az egész Újszövetség úgy hivatkozik Jézusra, mint a Krisztusra, ezért sokszor már össze is van vonva benne: Jézus Krisztus. A Krisztus nem a vezetékneve, ezt senki nem gondolja, de mégis a legeszenciálisabb titulusa. Az egész Újszövetség abból a gondolatból indul ki, hogy ő a Messiás. Az egésznek semmi értelme, ha nem Ő az.


Maga Márk evangéliuma is ezzel kezdődik: "Jézus Krisztus, az Isten Fia evangéliumának kezdete." A Krisztus, a Messiás az nem egy lényegtelen cím. Ő nem egy messiás a sok között, nem egy akármilyen felkent valaki, hanem az igazi Messiás, az akit a zsidók vártak. A keresztények "A Valódi Messiás követői". Ez nagyon fontos, az egész kereszténység azon áll vagy bukik, hogy Jézus-e a Messiás. Ha nem, akkor a zsidóknak volt igaza és az egész vallás alaptalan. Ezért az első amit meg kell vallani Jézusról, hogy Ő a Messiás.

A názáreti semmit nem jelent. Az egy hely. Ott lakott, de még csak nem is ott született. (Ő Bethlehemben született, Dávid városában. Még ennek is több jelentősége van, mert az ott kellet megszületnie a Messiásnak.) Olyan, mint ha az mondanánk, hogy pl. "A Pesti Peti követői." "Budai Géza"... ez semmit nem mond. A Messiás viszont a Király, az ígéretek beteljesítője, a nemzetek vezetője stb.

Maga a Messiási cím az egész Ószövetség benne történő beteljesedését jelenti. Minden váradalmak jelképe. Te nem érted, hogy ez mennyire fontos jelkép.


Tessék egy kis pár perces áttekintés, hogy kissé megérts ennek a címnek a súlyát: https://www.youtube.com/watch?v=pkxvVNfQjCk


És álljon itt pár bibliai idézet, ami talán segít megvilágítani a dolgokat:

"Mindaz, a ki hiszi, hogy Jézus a Krisztus, Istentől született;" 1János 5:1

"Kinek mondják az emberek az Emberfiát? Ők így válaszoltak: Némelyek Keresztelő Jánosnak, mások Illésnek, megint mások pedig Jeremiásnak vagy valamelyik prófétának. Ő megkérdezte tőlük: Hát ti kinek mondotok engem? 16Simon Péter így felelt: Te vagy a Krisztus, az élő Isten Fia. Jézus ezt mondta neki: Boldog vagy, Simon, Jóna fia, mert nem test és vér fedte fel ezt előtted, hanem az én mennyei Atyám. Én pedig ezt mondom neked: Te Péter vagy, és én ezen a kősziklán építem majd fel egyházamat, és a pokol kapui sem fognak diadalmaskodni rajta. Neked adom a mennyek országának kulcsait, és amit megkötsz a földön, kötve lesz az a mennyekben is, és amit feloldasz a földön, oldva lesz az a mennyekben is. Akkor megparancsolta tanítványainak: ne mondják el senkinek, hogy ő a Krisztus.

Jézus először szól nyíltan haláláról és feltámadásáról

Ettől fogva kezdett Jézus nyíltan beszélni a tanítványainak arról, hogy Jeruzsálembe kell mennie, sokat kell szenvednie a vénektől, főpapoktól és írástudóktól, meg kell öletnie, de harmadnapon fel kell támadnia." Máté 16:13-21

Kinek mondanak az emberek?-Kérdezte. És a legalapvetőbb, a minden csúcsa, hogy Péter kijelentette, hogy Ő a Messiás.


"Ki a hazug, ha nem az, aki tagadja, hogy Jézus a Krisztus? Ez az antikrisztus, aki tagadja az Atyát és a Fiút. Aki tagadja a Fiút, azé nem lehet az Atya sem. Aki vallja a Fiút, azé az Atya is. Amit tehát ti kezdettől fogva hallottatok, az maradjon meg bennetek! Ha megmarad bennetek az, amit kezdettől fogva hallottatok, akkor megmaradtok ti is a Fiúban és az Atyában. Az az ígéret pedig, amelyet ő maga ígért nekünk, az örök élet." 1Ján 2:22-25


"Mert mindnyájan Isten fiai vagytok a Krisztus Jézusban való hit által. Akik Krisztusba keresztelkedtetek meg, Krisztust öltöttétek magatokra. Krisztusban tehát nincs zsidó, sem görög, nincs szolga, sem szabad, nincs férfi, sem nő, mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban. Ha pedig Krisztuséi vagytok, akkor Ábrahám utódai vagytok, és ígéret szerint örökösök." Gal 3:26-29


És még lehetne sorolni, hogy pl. az Egyház az Krisztus teste, amibe becsatlkozunk, hogy Krisztushoz hasonlóvá váljunk. stb. Szerintem te nem érted meg ez egy milyen fontos cím már a Bibliában, az Újszövetségben is. A keresztényekre nagyon is illik a "Krisztus követők" elnevezés. Ez az egész kereszténység értelme. Krisztust követni, az ő nyomdokaiban járni és hozzá hasonlóvá válni.


"Ti Krisztusnak teste vagytok, s egyenként tagjai." 1 Kor 12:27

"úgy sokan egy test vagyunk Krisztusban, egyenként pedig egymásnak tagjai." Róma 12:5

"Mindent az ő lába alá vetett, és őt tette mindenek felett az egyház fejévé. Ez az ő teste, és teljessége annak, aki teljessé tesz mindent mindenekben. " Ef 1:22-23

Az "Egyház" azt jelenti a "Szent ház". Jézus Krisztus által lehet a szentek közösségének nevezni.


Egyébként a Biblia nem tagadja ezt a elnevezést, hanem voltaképpen magára vonatkoztatja, hiszen a szöveg így szól:

"Barnabás azután elment Tarzuszba, hogy felkeresse Sault. Amikor megtalálta, magával vitte Antiókhiába. Így történt, hogy egy teljes esztendőt töltöttek együtt a gyülekezetben, és igen nagy sokaságot tanítottak. A tanítványokat pedig Antiókhiában nevezték először keresztyéneknek." ApCsel 11:25-26

Ha megfigyeled, még a Biblia is leírja, hogy keresztényeknek nevezték őket. Hiszen épp Lukács mondja el az elnevezés eredetét. Ebből nyilvánvalóan következik, hogy a tanítványok nem tiltakoztak ellene, hanem voltaképpen alkalmazták magukra. Lukács még a beszámolójába is beleírja.


Krisztusinak, olyannak mint Krisztus lenni, az egész vallás értelme.

Nem értem voltaképpen mi a probléma ezzel szerinted. Szerintem te félreértesz valamit. Lényegtelen, hogy miért nevezték őket el így. A vallás lényegét jól kifejezi. Lehet, hogy először lebecsmérlés akart lenni, mondjuk, de "Isten a rosszat is jóra tudja fordítani". Krisztus követőjének, krisztusinak lenni semmiképpen nem egy szégyellnivaló dolog egy Krisztus tanítvány számára.

2022. szept. 7. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
Nevében is benne van, hogy kereszt, tény...
2022. szept. 7. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!