Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az evangelikalizmus,...

Mi az evangelikalizmus, vagyis evangéliumi kereszténység? Tényleg léteznek református/evangélikus evangelikálok is?

Figyelt kérdés

Annyit tudok róla, hogy ez nem egy konkrét felekezet, hanem ez egy protestáns teológiai szellemiség, irányzat, ami a liberális teológia ellenpólusa. Olvastam evangelikál lutheránus/kálvinista lelkészekről is.


Miről szól ez a teológia? Kik voltak nagy alakjai?



2022. okt. 15. 09:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
58%
Olyan értelemben létezhetnek, hogy az evangelikál csoportok próbálnak minél több embert bevonzani, mint minden hasonló gyülekezet, szekta, viszont kérdés, hogy például az ilyen átcsatlakozó tagokat mennyire tekintik reformátusnak vagy evangélikusnak korábbi egyházaik. Nyilván nem lehet két lovat megülni egy fenékkel.
2022. okt. 15. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

#1.

Nincsenek igazából "evangelikál csoportok". Ez nem is valami neoprotestáns, pünkösdi agymenés. Ahogy említettem, ez egy teológiai irányzat.


[link]


Ez egy univerzális protestáns teológiai megközelítés, szellemi mozgalom, aminek van számtalan protestáns, többek között történelmi egyházakból is képviselete.


Nem jár feltétlen szektásodással.

2022. okt. 15. 09:47
 3/11 A kérdező kommentje:
Az Evangelikál Csoport igazából egy protestáns ökumenikus teológiai kör.
2022. okt. 15. 09:48
 4/11 anonim ***** válasza:

Én értem, hogy ez egy irányzat is, de ettől függetlenül sajnos velejárója az is, amit leírtam. Amerikában már jellemző, hogy külön gyülekezeteket alkotnak.

Az mondjuk érdekes, hogy linkelt oldalad szerint elfogadják az első 4 egyetemes zsinatot is. Kíváncsi lennék milyen mélységeiben, főleg az Efezusi Zsinattal kapcsolatban.

2022. okt. 15. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#4.

Vannak evangelikál tudósok is. Ott van például Kenneth Kitchen, aki a napjaink bibliai régészetének egyik legnagyobb képviselője, amellett, hogy egyiptológus és történész is.

2022. okt. 15. 10:10
 6/11 A kérdező kommentje:
Tehát nem feltétlen elvetemült szektások.
2022. okt. 15. 10:10
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem állítottam, hogy elvetemült szektások lennének, bár vannak köztük olyanok is szép számban. Tehát ebben nincs vita köztünk.

Amúgy elvetemült szektások közt is akadnak tudósok, de nyilván nem fizikusok és biológusok. Mivel a vallási fundamentalizmus és a tudomány egymást kizáró tényezők. Lásd például katolikusokál nem csak egy-egy tudóst találsz elvétve, hanem számtalan jeles képviselőjét a különböző tudományágaknak. Sőt papok és szerzetesek egyben tudósok is, nem beszélve a számos elismert egyetemükről.

2022. okt. 15. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
49%

En ugy tudom, hogy a reformatus es evangelikus iranyzatnak vannak evangelikal csoportjai Amerikaban. Sot az anglikan egyhaznak is van evangelikal aga Angliaban. Magyarorszagon nem tudom.

Engem is erdekelne, hogyan alakult ki, kik voltak a "nagy alakjai". Csak annyit tudok, hogy majnem azonnal felismerem oket, ha beszelnek vagy olvasok roluk, vagy istentiszteletet latok a neten. Ha egy amerikai ember kereszteny, akkor nagy esellyel evangelikal lesz.

2022. okt. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
50%

Az evangelikalok egyaltalan nem elvetemult szektasok, es sok tudos, fizikus, orvos van kozottuk. Angliaban kifejezetten a kozeposztaly evangelikal, foleg az anglikanok kozott. Attol, hogy valami szamunkra idegen, meg nem "szekta".

Sot a szekta szonak a mai magyarban mar nincs is mas ertelme, mint hogy "nem szimpatikus", "meg akarom serteni". Bocs.

2022. okt. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Evangéliumi kereszténység


[link]

2022. okt. 16. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!