Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények! Mit gondoltok...

Keresztények! Mit gondoltok arról az elméletről, hogy Jézus karakterét Mithrászról és Hóruszról másolták, illetve a jellemzőit róla vették át?

Figyelt kérdés

Az elmélet képviselői arra alapozzák nézetüket, hogy azon túl, hogy Jézus külső ábrázolása szerintük eléggé hasonlít Mithrászéra, szerintük rengeteg tanbeli, vallási egyezés található a két karakter között. Mindkettejüknek ugyanúgy 12 tanítványa volt, Mithrász is megváltotta az embereket, meghalt és feltámadt az emberekért a kultusza szerint, Mithrász is szűztől született, egyes mítoszok szerint Mithrászt is keresztre feszítették, illetve ő is tanított és a tanaik hasonlóak Jézuséval. Az már csak egy kis plusz, hogy mindkettejük születését ugyanazon a napon ünnepelték.


Hórusszal pedig Jézus szinte összes tulajdonsága megegyezik az elmélet követői szerint.


[link]


Ezen az oldalon olvastam.


Tényleg igaz?


Ha nem, akkor miért nem?



2022. nov. 6. 21:03
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

#9.

De miért nem számolhatunk hiteles forrásként az ateista oldalakkal?


#10.

De akkor miért vannak olyan témák is, amiben helyesen ír a Wikipédia?

2022. nov. 7. 14:13
 12/21 anonim ***** válasza:
100%
Mert az olvasottak alapján lehet rá esély hogy részben felhasználták a történetét. De mint írtam annyira nem ástam bele magamat a témába és nem tudom hogy a talált anyagok mennyire hitelesek.
2022. nov. 7. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

#10.

A kereszténység legnagyobb ellensége volt, miért vettek volna át bármit? A Biblia írásai korábbiak, mint a mithraizmussal való érintkezés. Sőt, volt ahol azt olvastam, hogy épp ellenkezőleg, a Mithrász-kultuszra gyakorolt jelentős hatást a kereszténység mielőtt Rómába érkezett volna.

2022. nov. 7. 14:18
 14/21 A kérdező kommentje:

#13.

Jézus valós, történelmi személy volt, az Újszövetség íróinak nagy része pedig személyesen, de akik nem, azok is másodkézből ismerték. A szerzők mind zsidók voltak, ahogy az első tanítványok is, elvétve volt köztük néhány görög, de római egy sem. A kereszténységre a zoroasztrianizmus lehetett hatással, csak ott a gond, hogy a zoroasztrianizmus szigorúan egyistenhitű, monoteista vallás (bár tény, hogy dualista), és az egyetlen istensége Ahura Mazda. Mithra jazata volt, ami nagyjából hasonló tisztség, mint az angyal az ábrahámi vallásokban.

2022. nov. 7. 14:24
 15/21 anonim ***** válasza:
52%

12.

A nem tudom miért, nem jelenti hogy nem úgy történt vagy hogy nem volt rá okuk.



"A Biblia írásai korábbiak, mint a mithraizmussal való érintkezés."

Ezt honnan tudják? Történetek eljuthattak hozzájuk.


"Sőt, volt ahol azt olvastam, hogy épp ellenkezőleg, a Mithrász-kultuszra gyakorolt jelentős hatást a kereszténység mielőtt Rómába érkezett volna."

Én olyat találtam ahol azt írták hogy Mitrász története már kr.e. 300 ban is volt.


"Jézus valós, történelmi személy volt, "

Én úgy tudtam hogy ez még nem bizonyított.



De egyébként nekem mindegy, hogy merített-e Mitrásztól vagy nem. Csak spekulálgatok az olvasottak alapján. De közben lehet nem is igaz az amit olvasok.


Az írásaid alapján mintha te már eldöntötted volna hogy ez nem igaz. Így nem egészen értem, hogy akkor miért írtad ki. Bár kezdeti válaszaidban ezt nem láttam.

2022. nov. 7. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
2022. nov. 7. 14:58
 17/21 A kérdező kommentje:

#15.

Egyetlen komoly történész sem állítja, hogy nem létezett, vagy hogy kétséges a létezése. Ateista történészek, régészek, és liberális bibliakutatók sem feltételezik, amennyiben valóbban van egy cseppnyi komolysága is. Történész ismerősöm még soha nem hallott egyetlen olyan Jézus-mítosz követőről sem, aki mindezt ne saját meggyőződése, világnézete miatt állította volna.


[link]


Ha végignézed: az összes eddigi nagy megalapozója, köztük a legnagyobb alakja, Bruno Bauer követője általában szembe helyezkedett el a vallásokkal és a kereszténységgel is, sőt, többjük kifejezetten ellenezte is. Számomra egy kicsit gyanús egy olyan elmélet, amit kizárólag azonos világnézetű emberek vallanak. Még a zsidók sem osztják ezt a nézetet, ők is történelmi személynek tekintik, bár a többségük hamis Messiásnak/prófétának.

2022. nov. 7. 15:07
 18/21 A kérdező kommentje:

#15.

Nem volt jellemző az ily mértékű vallási szinkretizmus a zsidóságra, bár hitehagyások voltak bőven Asszíria, meg Babilon előtt, utána talán éppen amiatt, mert a saját istenségének büntetéseként élte meg a nép a katasztrófákat, minden korábbinál szigorúbb monoteizmusra váltottak, és a monolátria legkisebb csíráját is megpróbálták elfojtani, és a korábbi monolátriával ellentétben tagadni kezdték minden más istenség puszta létét is.


A zoroasztriánusok nem imádták Mithrát (Mithrász elődjét), sőt, istenségnek sem tartották. Imádata tilos volt, mivel Ahura Mazda keze volt gyakorlatilag, hasonlóan az ábrahámi vallások angyalaihoz.


Mégis miért szinkretizáltak volna, vagy akár csak imádtak volna a zsidók egy olyan entitást, aki eredetileg nem is volt istenség? Logikusan Ahura Mazdával azonosították volna Elohimot (a zsidó Istent).

2022. nov. 7. 15:17
 19/21 A kérdező kommentje:
A 11. hozzászólásom első válaszát a 8.-nak szántam. Bocsánat.
2022. nov. 7. 15:20
 20/21 anonim ***** válasza:
100%

#11 Rosszul fogalmaztam. Nem azért nem hiteles egy weboldal vagy egy cikk, mert ateista szerkeszti vagy írja.

De vannak az ilyen kifejezetten vulgár materialista antiteista weboldalak, blogok, youtube csatornák, fb oldalak, stb., amelyek nagyon elfogultak (ugyan annyira, mint amit éppen ők szoktak számon kérni a vallásos embereken). Sokszor még forrás megjelölés sincs.

Meg tudod, ez a Mithrász másolás nagyon gyakori "érv", ahogy mondtam, itt gyakorin is többször találkoztam már vele (de nem csak itt), és az esetek többségében tényként van feltüntetve, pedig az egész egy fabrikáció. Miért is kéne komolyan vennem egy olyan weboldalt, youtube csatornát, blogot, fb oldalt, ahol ilyen hamis információkat terjesztenek? Persze mondhatod azt, hogy csak azért mert valamiben hazudtak vagy tévedtek, másban azért még lehet igazuk, de akkor kb. ugyan ezt el lehetne mondani ennyi erővel a foxról a CNN-ről is.

2022. nov. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!