Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Igaz, hogy az adventi koszorú...

Igaz, hogy az adventi koszorú zsidó gyökerű, illetve ihletettségű?

Figyelt kérdés

A 19. században találta fel egy evangélikus lelkész Hamburgban, ami akkoriban a német reform zsidóság fellegvára volt. Az eredeti koszorún estéről estére gyújtották meg a gyertyákat, minden nap egyet, egészen karácsonyig, és közben megemlékeztek a Messiás várásáról, valamint bibliai szakaszokat olvastak fel. Ez a zsidó hanuka ünnepét idézi eléggé, ahol pontosan ugyanezt csinálják, csak ott 8 éjszakán és nappalon keresztül emlékeznek a hanuka csodájára, az egy napra elegendő olaj csodájáról, ami ennek ellenére is egy hétig égett, amíg nem tudtak olajat szerezni.


Lehetséges, hogy zsidó ihletésű szokás? Norvég, lengyel, német stb., főként európai oldalakon olvastam több helyen.



2022. dec. 12. 14:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
56%

Nem.


Az adventi koszorú a várakozást jelképzei, a hanukia viszont már az ünnep alatt ég.

2022. dec. 12. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

#1.

Az pont nem fogja érdekelni a másik embert. Ha nekem tetszik akár mondjuk egy november végi kínai szokás, aminek értelmet tudnék adni magyarként karácsonykor, meg vízkeresztkor is, akkor engem ugyan nem érdekelne, hogy a szokás ihletői egészen pontosan mikor használták.


A hanuka sok esetben az advent (november-december) idejére esik: mindegy hogy zsidóknál az ünnep napjai alatt gyújtogattak, ha keresztényként én át tudom írni teljesen a szokás gyökerét adventre.

2022. dec. 12. 16:52
 3/11 A kérdező kommentje:

#1.

A farsangot a görögöktől, meg a rómaiaktól vettük át, akik Dionüszoszt, meg Szaturnuszt ünnepelték nagyságrendileg ekkor (dionüszia, bacchanália, szaturnália stb.). Senkit nem érdekel, hogy fél hónappal korábban ünnepeltek, meg buliztak, ahogy az sem, hogy ez egy ünnep, nem pedig ünnepi időszak volt anno.


Mi, magyarok, ahogy sok más nemzet és nép is a nagyvilágban, értelmet adtunk neki januárban, meg februárban.

2022. dec. 12. 16:59
 4/11 anonim ***** válasza:
80%
Nem, az adventi koszorú az evangélikus eredetű. Vagy a keresztények nem találhatnak fel semmilyen hagyományt, minden keresztény hagyomány gyökerét kényszeresen más vallásokban kell keresni? Olvasva a gyakoris kérdéseket, ez egyeseknél már beteges kényszer.
2022. dec. 12. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Jó, akkor Te tudod, hogy mi érdekli az embereket.

Csak nem értem, most akkor mi is volt a kérdés célja.

2022. dec. 12. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#4.

Akkor pogány eredetű?

2022. dec. 12. 18:31
 7/11 anonim ***** válasza:

"az adventi koszorú az evangélikus eredetű"

Olvasni vagy értelmezni nem tudsz? Esetleg szimplán hülye vagy?

2022. dec. 12. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

#7.

De amerikai oldalakon írták, hogy nagyon ősi pogány szokás, amit a középkorban a katolikusok átvettek, majd reformációkor a protestánsok is átvették. Azóta része a cikk szerint az adventi koszorú a katolikus ünnepeknek, amióta átvették az ógermán és a skandináv pogányoktól.


Viszont erről nem találtam semmilyen német, vagy skandináv forrást. Amerikában egy katolikus írta, hogy nagyon régóta csinálják a katolikusok, pogány hagyomány átvéve, később a protestánsok is átvették.


Német és egyéb európai cikkekben viszont mindenhol, még a Magyar Katolikus Lexikonon is azt írták, hogy protestáns, evangélikus eredetű, modern hagyomány, amit a katolikusok csak a 20. század elején vettek át. Előtte semmilyen nyoma nem volt ennek, nem volt mellé imádság sem, csak a protestánsok csinálták a 19. század óta.


Akkor most melyik a hiteles?

2022. dec. 12. 18:47
 9/11 A kérdező kommentje:

Akkor az amerikaiak miért írják, hogy megkeresztelt pogány, majd katolikus és csak végül protestáns szokás?


Európában csak olyan cikket találtam, ami egy az egyben az amcsi cikkre hivatkozik.

2022. dec. 12. 18:49
 10/11 A kérdező kommentje:
Az amerikaiaknak, vagy az európaiaknak van akkor most igaza?
2022. dec. 12. 18:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!