Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Római katolikusok, ortodoxok,...

Római katolikusok, ortodoxok, görög katolikusok, anglikánok! Tudtátok, hogy a szentmise pogány eredetű tradíció?

Figyelt kérdés

Az ősi egyiptomi, illetve görög-római vallásban is istenek testét és vérét magokhoz vették a követők.


Az is bizonyos, hogy a Mithrász-kultusz is gyakorlta a kicsiny kenyér darab és bor formájában való áldozást.


A felolvasás, az ige liturgiája is pogány gyökerekkel rendelkezhet.


Ezt a kereszténység azért vette át, hogy könnyebben át tudja téríteni a pogányokat.


Sokkal valószínűbb, hogy később, egy korábban átvett hagyományt próbáltak azzal a magyarázattal leplezni, hogy a zsinagógai istentiszteletekre, illetve a templomi áldozatokra vezették vissza a mise különböző részeit.



2023. jan. 12. 18:53
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Onnan tudom, hogy interneten írták.
2023. jan. 12. 18:53
 2/11 A kérdező kommentje:

Ez egyébként értelmezhető úgy is, hogy a pogányság a mai napig létezik, itt van közöttünk, beépült a kereszténységbe.


Az istentiszteletek is ide vezethetők vissza, hiszen a református és az evangélikus istentiszteletek alapvetően a római katolikus misék megreformálásaiból jöttek létre.

2023. jan. 12. 18:56
 3/11 anonim ***** válasza:
82%

Nem tudtuk, de szerencse, hogy te itt vagy a fórumon és nap, mint nap ostoba álkérdéseiddel felvilágosítasz minket mindenről. :)

Hálát adunk Belzebúbnak érted.

2023. jan. 12. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
68%

Jézustól származik:


Máté evangéliuma 26:


26Miközben ettek, Jézus vette a kenyeret, áldást mondott, és megtörte, a tanítványoknak adta, és ezt mondta: Vegyétek, egyétek, ez az én testem! 27Azután vette a poharat, és hálát adva nekik adta, és ezt mondta: Igyatok ebből mindnyájan, 28mert ez az én vérem, a szövetség vére, amely sokakért kiontatik a bűnök bocsánatára. 29De mondom nektek, nem iszom mostantól fogva a szőlőtőnek ebből a terméséből ama napig, amelyen majd újat iszom veletek Atyám országában.

2023. jan. 12. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
86%
Tudtad, hogy a katolikusok ugyanazt a levegőt szívják,amit annó a pogányok is? 😨 A pogányság köztünk él..
2023. jan. 12. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#4.

Ez egy későbbi ráillesztett magyarázat. Átvették a pogányoktól a szokást, megkeresztelték, majd később, amikor el kezdték gyanítani, akkor ráillesztettek utólagosan különböző magyarázatokat. Én ezt olvastam.


A húsvétot, a kereszténység legnagyobb ünnepét is átvették a pogányságtól, majd később bibliai eredetet kreáltak neki.


Szintén Máriának a tisztelete (anyaistennő), ami még a hagyományos protestánsokra is jellemző, bár náluk nincs kultusza.

2023. jan. 12. 21:21
 7/11 A kérdező kommentje:

Bruno Bauerről hallottatok már?


Az ateista újszövetségi bibliakritika nagy alakja volt, és ő azt vallotta, hogy többször átírták az Újszövetséget is.

2023. jan. 12. 21:22
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"Bruno Bauerről hallottatok már?"


Egy XIX. századi szerző... Azóta azért modernebb lett a bibliakutatás, vannak újabb módszerek, vannak újabb régészeti kutatások (amikről ő nyilván nem tudott). Sokkal inkább interdiszciplinálisan gondolkodunk, bevonunk társtudományokat, segédtudományokat. Nem tekinteném a műveit kurrensnek... Ettől függetlenül filozófiatörténeti szempontból lehet érdekes.

2023. jan. 13. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
34%

Nem kell ezen meglepődni.

A különböző időkben létező különböző vallások a népek és nemzetek keveredése miatt természetszerűen átvettek sok mindent az előzőektől vagy a szomszéd népektől.

Majdhogynem úgy is lehetne mondani, hogy egyik vallás szülte a másikat, csak éppen a saját szájaíze és hite szerint kapott másik nevet.

Erre a legeyszerűbb magyarázat a népek keveredése, a hódítások, egy-egy nemzet beolvadása a másikba stb.

Hogy aztán a mai vallások kisajátítják és egyedinek tartják saját ünnepeiket, az már hit kérdése.

Hagyni kell ezeket, akik hisznek, feltétel nélkül hisznek.

És amíg ezzel nem ártanak senkinek, amíg a dolog nem fejlődik fanatizmussá, nem ártanak sem azoknak, akik nem hisznek, sem azoknak, akik másban hisznek.

2023. jan. 13. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Amúgy random improvizáltam valamit, semmi alapja az egész kérdésnek, erre jön egy kedves keresztényellenes, és még jól helyesel is mellé, hogy mennyire igaz, és hogy egyáltalán nem meglepő. Kínos. Erre voltam kíváncsi: van-e felső határa a vallásellenességnek. Akkor is lett volna egypár lelkes, ha azt kérdezem, hogy "Igaz-e, hogy a korai keresztények embereket áldoztak?"...
2023. jan. 13. 17:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!