Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Igaza van annak az ateistának,...

Igaza van annak az ateistának, aki szerint "a templomok ma már nem csak a vallások helyszínei, hanem kulturális helyszínek, múzeumok is"?

Figyelt kérdés

A Quora nevű oldalon olvastam.


Szerintem nem.


Lehet, hogy van bennük rengeteg művészet, de a bennük található szimbólumok, képek, szobrok, festmények stb. mind az adott vallás liturgikus, illetve kultikus tárgyai. Azok a művészeti alkotások, mind az adott vallás tanainak, Istennek, vagy valamelyik istennek a dicsőségére, dicsőítésére szolgálnak, illetve készültek.


Én nem kétlem, hogy egy a vallásoktól nagyon távol lévő ember számára is esztétikailag csodásak lehetnek, de ettől függetlenül tagadhatatlan, hogy mire szolgál maga az épület, vagy akár épületegyüttes. Olyan, mintha a keresztény adventet/nagyböjtöt, a muszlim ramadánt, vagy mondjuk a buddhista böjtöket diétának, meg fogyókúrának neveznénk.


A Szovjetunió vallások szempontjából legszörnyűbb éveiben volt olyan, hogy a templomokat, zsinagógákat, mecseteket, buddhista sztúpákat/templomokat elvették a vallásoktól, és múzeumokká alakították őket, mintha csak valami történelmi múlt lenne. Kulturális szempontból is jelentősek a vallások (ha nem így lenne, nem beszélne vallási vonatkozásokról rengeteg helyen a néprajz, a művészettörténet, a történettudomány és az irodalomtudomány is), de ettől függetlenül egyáltalán nem helytálló ezen épületek vallási vonatkozásait eldobni, mivel ez rengeteg embernek a mai napig szent, és ezek számukra szakrális terek.


Mi a véleményetek?



2023. jan. 21. 03:24
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az „is” a mondat végén pont azt jelenti, hogy a múzeum és kulturális tér funkció nem törli el az eredeti funkciót, hanem azzal együtt létezik. Jártam már a sixtusi kápolnában megcsodálni a freskókat, nekem akkor az ott egy múzeum volt, és vettem részt hangversenyen az avasi református templomban, akkor ott az kulturális helyszín volt. Ezek egyike sem tagadja, hogy ezek alapvetően vallási helyszínek.
2023. jan. 21. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
100%
Szerinted ha Bach egyik egyházzenei művét előadják egy templomi orgonán, és ateisták is meghallgatják, akkor az már a „vallási vonatkozás” eldobása?
2023. jan. 21. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
84%

# 2

Ha lehetne, öt zöldet nyomnék.

Idióta a kérdés, a kérdező még soha nem járt Rómában, vagy a Vatikánban, és soha nem hallgatott Bachot pl. a rádióban vagy hanglemezről, vagy templomban az orgonán.

2023. jan. 21. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 Prókátor ***** válasza:
95%

Igaza van, de csak félig. Valóban kultúrális központ is egy templom, de csak bizonyos réteg kultúrával. Egyrészt, egy falusi kis templomok festményei és szobrai ritkán képviselnek magas művészeti értéket (persze vannak kivételek!). A katedrálisok hamarabb. Nem is szólva a protestáns templomokról, ahol se képek se szobrok. Mindig is közösségi helyiségként működtek a templomok, és gyakoriak voltak a zenei- és színi előadások... ha azok kapcsolódtak az egyházi élethez (betlehemes- passiójátékok).

Viszont az nehezen lenne elképzekhető, hogy csak a látogatók és a belépődíj kedvéért nyúzott emberszobrok kerüljenek egy templomba, vagy hogy egy olyan színi előadás kerüljön ott bemutatásra, ahol a színészek meztelenül játszanak, vagy egy rock koncert színtere legyen.

2023. jan. 21. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
12%
Az a baj a liturgikus, kultikus művészeti alkotások , hogy ellentétben állnak a Bibliával. Akárhonnan nézzük, bálványimádás.
2023. jan. 21. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

#5.

Jehova tanúi... Nélkületek nem kérdés, egy vallási témájú kérdés. XD Mindenhova odatolongtok, hogy terjesszétek az "igéiteket".


[link]

[link]


Amúgy a református templomban is láttam már emberábrázolást kazettán, meg rengeteg gyönyörűen faragott ábrázolást, díszt a padokon, szószéken, karzaton stb. A lényeg, hogy a falak ne legyenek díszítve, hanem fehérek legyenek.

2023. jan. 21. 11:43
 7/26 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem van helye ennek a gondolatnak, csak ezzel azt is elismerik, hogy a vallás a kultúra része (ezt azért mondom, mert azért vannak ateisták, akik ellenzik ezt az álláspontot a retorikájukban, és a vallást egy parazitának tartják az emberi civilizáción, és nem annak szerves részeként).
2023. jan. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
0%

#6

Nem vagyok jehovás. Isten őrizzen engem attól!

2023. jan. 21. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

#8.

Akkor bizonyára valamelyik "sokkal jobb szellemiségű" szekta követője vagy, vagy bedőltél a Jehova tanúinak tévtanainak, vagy esetleg csak szimplán nem ismered a Bibliát. Választhatsz! Isten maga rendelte el a frigyláda készítését, valamint Salamon templomának és a második templomnak is hatalmas díszességét. Istennek igenis voltak kultusztárgyai (frigyláda, a kőtáblák, Áron kivirágzott vesszeje, Gedeon állatbőre, a megmaradt egy tál manna stb.), de azok nem bálványok voltak. Szintén érdemes megemlíteni, hogy a Biblia világosan megkülönbözteti a bálványt a díszektől, meg az ábrázolásoktól, például a rézkígyó eredetileg lehetett volna egy Istenhez közelebb hozó kultusztárgy, de aztán bálvány lett belőle, tömjéneztek neki, áldozatot mutattak be neki, a kígyómarás isteneként, Nechusztánként emlegették, ezért össze kellett törni.

2023. jan. 21. 15:44
 10/26 anonim ***** válasza:
0%

#9

A frigyládát senki nem csókolgatta, senki nem imádkozott hozzá. Isten nem rendelt el szobrokat és festményeket Salamon templomába. Istennek nincsenek kultusztárgyai. A katolikus templomokban nem dísz a szobor meg a festmény.

2023. jan. 21. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!