Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek (a Biblia alapján)...

Szerintetek (a Biblia alapján) a kereszt(y)én(y)ség vagy a judaizmus kifejezetten tisztán monoteista vagy esetleg henoteista vallások?

Figyelt kérdés

Tisztán monoteista: Csak egy Isten van


Henotesta: Több isten vagy félisten létezését is lehetségesnek tartja, de csak egyet, a sajátját tiszteli, imádja és a többi istenségnél hatalmasabbnak tartja.


Pl. Ugye ott van 10 parancsolatban, hogy: “Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.” Nem azt írja, hogy nincsenek más istenek vagy aszerű lények, hanem “csak”, hogy a legfőbb Isten előtt ne legyenek, amit akár úgy is lehetne értelmezni, hogy a legfőbb Isten szava vagy parancsai a döntők.


Vagy a másik példa az 5 mózes 10:17-ben: Mert az Úr, a ti Istenetel, isteneknek Istene, és uraknak Ura…


Ugye itt sem azt írja, hogy nincsenek más istenek, “csak” azt, hogy azoknak is ő az Ura.


Tehát elvileg (remélhetőleg senki nem veszi Istenkáromlásnak) elképzelhető, hogy pl. egyéb népek (pl. hinduk vagy akár természeti népek) istenei vagy szellemei is léteznek, de rajtuk is az Ábrahámi vallások Istene uralkodik. Tehát egy evilági példával élve: Az Isten a császár, a többi isten pedig a királyok, hercegek, helytartók stb.


Itt a végén megjegyezném, hogy bár szoktam olvasni a Bibliát és (református) keresztyénnek vallom magam viszont érdekelnek más kultúrák is (családdal gyakran megyünk pl. a távol-keletre nyaralni), illetve azért a nagyját még nem olvastam el (a Bibliának) így biztos hiányosak az ismereteim, aminek kiegészítését szívesen veszem, amennyiben az kultúráltan történik.


A válaszokat előre is köszönöm.



2023. márc. 2. 16:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a proto-izraelita vallás egy henoteista, vagy inkább egy monolatrista vallás volt, és onnantól hívjuk judaizmusnak, hogy monoteistává lett. A kereszténység pedig a már monoteista judaizmusból alakult ki, nem a henoteista/monolatrista proto-izraelita vallásból.
2023. márc. 2. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon érdekes kérdést tettél fel. Én nem vagyok vallástörténész, és jelenleg keresztény se vagyok, de érdekel a téma, sokat olvasok róla, volt egy aktív keresztény időszakom is, és olvastam a Bibliát többször.

Azt tudjuk, hogy a judaizmus úgy fejlődött ki, hogy a vallásukban egy korábban viszonylag jelentéktelen, és nem mellesleg nagyon ellenszenves isten, Jahve, lassan kiemelkedett a többi kánaáni isten közül. Ha elolvasod a Bibliát (nyilván nem a gyerekeknek szánt változatot, hanem az eredetit), abban ez szépen nyomon követhető. Az Ószövetség sokáig viszonylag természetes módon beszél arról, hogy igenis léteznek más istenek, csak őket nem szeretjük. Az Úr (Jahve) a zsidók istene, a többivel meg csak ne barátkozzanak. A Teremtés könyvének az első néhány fejezete ebbe nem illik bele, de a későbbiekben (kicsit a pátriarkáktól, a Kivonulás könyvétől fogva pedig egyértelműen) látszik. Aztán szépen lassan Jahve teljesen kiszorította a többi istent.

A mai judaizmus már egyértelműen és tisztán monoteista. Sokkal inkább az, mint a kereszténység.

A kereszténység, ahogy előttem írták, már ebből a tisztán monoteista zsidó vallásból alakult ki, de ahogy elterjedt a Római Birodalomban, egyre inkább politeista jelleget kezdett ölteni a szentekkel meg hasonlókkal. Tisztán monoteistának semmiképp nem nevezném, minimum dualista (Isten-Sátán ellentét), de a katolikus ága a szentekkel erősen hasonlít a politeizmusra (légyszí ne gyertek azzal, hogy "a szenteket nem imádjuk, csak tiszteljük", ezt ismerem), az elszállt pünkösdi-karizmatikus vonal meg lassan a természeti vallásokra kezd emlékeztetni a rengeteg démonnal.

2023. márc. 3. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
51%

A kereszténység nem monoteista, hanem monolátrista.


,, Ne legyen más Istened" = Vannak más Istenek is (pl. Baal, akit már Mózes idején is imádták az Izraeliek), de azokkal te ne foglalkozzál.

2023. márc. 3. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 munyamunya ***** válasza:
44%

"Tehát a bálványáldozati hús evése felől tudjuk, hogy egy bálvány sincs a világon, és hogy Isten sincs senki más, hanem csak egy. Mert ha vannak is úgynevezett istenek akár az égben, akár a földön, a minthogy van sok isten és sok úr; Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, az Atya, a kitől van a mindenség, mi is ő benne; és egy Urunk, a Jézus Krisztus, a ki által van a mindenség, mi is ő általa."

Így tanítja Pál a korinthusiakat. Pontosan ugyanúgy gondolkodik, ahogyan a bibliai szövegek kezdettől lefektették (Kérdező is idézte), mégpedig hogy az egyéb létező szellemi "fejedelemségek, uraságok, hatalmasságok" valójában nem olyanok, mint az egyedüli imádatra méltó Isten, hanem mindezek részei az Örökkévaló teremtésének (Kol.1:16), akiket AZ Isten a Felkent uralma alá helyezett (Ef.1:21, Kil.2:10) és kinyilvánította alávetettségüket (Kol.2:15).

2023. márc. 21. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!