Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A kereszténységnek van morális...

A kereszténységnek van morális rendszere?

Figyelt kérdés
Rengeteg embertől hallom ezt, de én csak morális kijelentéseket találok, amelyek nagy része nem pontos / hiányos vagy csak simán immorális.

2023. máj. 6. 14:49
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
82%
Te érted félre. A modern moralitás autonóm, egyfajta morális "érzéken" alapszik. A keresztény moralitás heteronóm, a kinyilatkoztatott isteni tekintélyen alapszik.
2023. máj. 6. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Nem értem félre.

Éppen ezért létezik a kérdés, hogy ki hogyan látja ezt a problémát.

2023. máj. 6. 15:08
 3/15 Lucifer-666 ***** válasza:
21%
10 parancsolat. Ma egésznap nem ettem semmit, csak sört tudtam inni. Biztos te is. Persze te utálod az alkoholt. Mi a kérdés?
2023. máj. 6. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
21%

Alapvetően én úgy látom, hogy vagy én magam határozom meg mi morális vagy mi nem, vagy a társadalom (ami problémás, pl. náci Németország), vagy egy változatlan alapra helyezem, most lehet vitatkozni, hogy melyik vallás adja meg a legjobb alapot, vagy egyáltalán a kereszténység esetében létezik-e Isten.


Én személy szerint hiszek a kereszténység Istenében, és ha valamivel nem értek egyet vagy valamit nem értek, általában megnézem azt, hogy pontosan kiknek, milyen kontextusban íródott, és ha megértem is, és nem tetszik, akkor is általában megpróbálok aszerint élni, mert hiszem, hogy Isten nem azért adta, hogy rosszat csináljon nekem.


Nyilván ez az én személyes meglátásom, én magam így állok az általad említett témához.

2023. máj. 6. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
38%
Félnek az ördögtől, félik istent, talán még önmagukat is félnek megismerni.
2023. máj. 6. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
66%

"„Amit akartok azért, hogy az emberek tiveletek cselekedjenek, mindazt ti

is úgy cselekedjétek azokkal; mert ez a törvény és a próféták." (Jézus)


Fentit hívják aranyszabálynak.


Szerintem ez egy korrekt morális tanítás. Ne tedd mással, amit magadnak se kívánnál, hogy veled tegyenek.

2023. máj. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

#6

Jézus azt is mondta, hogy a rabszolgák engedelmeskedjenek a legkönyörtelenebb rabszolgatartóknak is.


Nem értem, akkor a Biblia szerint oké a rabszolgatartás? Mert többször is parancsban van adva és megvédve.

2023. máj. 10. 11:18
 8/15 anonim ***** válasza:
62%

Kedves kérdező, a rabszolgaság, szolgaság témája elég komplex kérdés a Bibliában. Pl az ószövetségi rabszolga rendszer sokkal inkább egy szociális rendszer volt, ami biztosította az eladósodott ember számára a túlélést. Mi ezt más szemüvegen keresztül nézzük, mert az amerikai rabszolgatartásra és a fekete rabszolgaságra gondolunk.


Az Újszövetségben kicsit más: ott az üzenet már pogányoknak is szól, és a szerzőknek az evangélium terjesztése volt a céljuk, nem egy szociális forradalom létrehozása, mert akkor azzal vádolták volna a kereszténységet, hogy csak anarchista lázadók, akik meg akarják dönteni a rendszert.

A cél az volt hogy minél többen meg térjenek és ez vezessen a szociális rendszerek, rabszolgaság lerombolásához. Ahogy Pál is mondja, hogy Krisztusban nincs se szolga, se gazda.

És mint a történelemből látjuk, pont ezek az alapelvek vezettek a rabszolgaság megszüntetéséhez.


Remélem kielégítő választ adtam

2023. máj. 10. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
61%

#7 Pál mondta, nem Jézus, hogy engedelmeskedjenek a szolgák uraiknak. Ami a krisztusi lelkülettel összhangban van e kérdésben, az inkább ez az ésaiási idézet:


"Hát nem ez-é a bőjt, a mit én kedvelek: hogy megnyisd a gonoszságnak bilincseit, az igának köteleit megoldjad, és szabadon bocsásd az elnyomottakat, és hogy minden igát széttépjetek?"


A keresztény szellemiségből az következik, hogy minden elnyomást, igazságtalanságot megszüntessenek. Nem kell leragadni Pálnál, aki korának embereként gondolkodott és írt pl. a nőkről is.


Talán olvasd el ezt a kissé provokatív könyvecskét:

Bulányi György: Egyházrend - Erény e az engedelmesség?

2023. máj. 11. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

#8

"a rabszolgaság, szolgaság témája elég komplex kérdés a Bibliában"

Miért is komplex? Jah tudom, mert a kedvenc mesés könyvedben van.


"az ószövetségi rabszolga rendszer sokkal inkább egy szociális rendszer volt, ami biztosította az eladósodott ember számára a túlélést"

1. A rabszolgaság jóval többről szólt, mint eladósodott ember túlélése.

2. Ha csak erre akarjuk kisarkítani a témát, akkor szerinted jobb rabszolgának lenni (2000 évvel ezelőtti körülmények között) vagy inkább az utcán lenni? Felsoroljam ,hogy mit tehettek veled a rabszolgatartók?

3. A rabszolgáságnak legalább 3 formája van még ezen kívül amit leírtál. Mint faji és nemi megkülönböztetéssel.

4. A ne ölj és ne lopjot parancsba lehetett adni, de azt, hogy ne tarts rabszolgát nem? Vicc kategória.

Így hirtelen csak ennyi jutott eszembe, de jó pár más probléma ezzel.


"Mi ezt más szemüvegen keresztül nézzük, mert az amerikai rabszolgatartásra és a fekete rabszolgaságra gondolunk."

Légyszives mond el az amerikai rabszolgaság jellemzőit.


"A cél az volt hogy minél többen meg térjenek"

Szóval a keresztény isten PC volt, nehogy túl sokan elpártoljanak? XD


"Krisztusban nincs se szolga, se gazda."

Jah, de a Földön igen.

Érdekes, istent egyszer nem érdekli mit csinálsz, aztán meg igenis.

Nem tudja eldönteni az öreg mi legyen?


"És mint a történelemből látjuk, pont ezek az alapelvek vezettek a rabszolgaság megszüntetéséhez."

A Biblia fel volt használva a rabszolgaság megszüntetéséhez és megtartásához is.

Ezek az alapelvekben nincsen semmi különleges amelyek kötelezően keresztény értékek és nem lehet szekuláris úton eljutni hozzájuk.

Arról ne is beszéljünk, hogy az Amerikai Egyesült Államok alkotmányból ki lett szavazva isten.

Vajon miért? :D


"Remélem kielégítő választ adtam"

Igen, legalább 4 különböző módszerrel próbálsz hárítani, amire már legalább 10 éve meg vannak az ellenválaszok.


"A keresztény szellemiségből az következik, hogy minden elnyomást, igazságtalanságot megszüntessenek. Nem kell leragadni Pálnál, aki korának embereként gondolkodott és írt pl. a nőkről is."

Hát akkor hol lehet leragadni?

Bibliába hogyan kerülhet olyan dolog, ami nem isten akarata vagy kinyílvánulása vagy tanítása? Kedves Jézi nem ezt ígérte.

1. Még mennyi ilyen dolog van a Bibliában amely nem fontos vagy leragadt gondolkodású?

2. Honnan tudod, hogy leragadt gondolkodású?

2023. máj. 13. 21:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!