Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Gyónásnál mit kellene mondanom?

Gyónásnál mit kellene mondanom?

Figyelt kérdés

Gyóntam már, de nagyon régen, és most szeretnék megint. A szöveget meg tudom tanulni, nem azzal van a gond.

Az lenne a kérdés, hogy a bűnök felsorolásánál mit kellene mondanom?

Elég annyi, hogy "Hazudtam, loptam"...?

Ami kevésbé egyértelmű:

- "Atyámat és Anyámat nem tiszteltem." Ez olyan furán hangzik. Kellene konkrétumokat is említenem, mint például "Nem segítem a szüleimet", "Rosszakat gondolok róluk" stb.?

- "Paráználkodtam." Itt meg minden van, most kezdjem el mondani a papnak, hogy hol járt a szemem/kezem/egyéb alkatrészeim? Vagy le lehet tudni a dolgot annyival, hogy "Parázna dolgokat néztem, tettem"?

- A mulasztás is bűn? Ezt is elmondhatom?


Tudom, hogy túlgondolom, de az okom megvan rá.



2023. máj. 18. 20:22
 1/8 anonim ***** válasza:
37%

"Elég annyi, hogy "Hazudtam, loptam"...?"

Igen Viktor!

2023. máj. 18. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Prókátor ***** válasza:
100%

Ha gyorsan túl akarsz lenni rajta, akkor elég csak annyi, hogy "loptam", "parázna dolgokat tettem", stb. És ha kell, a pap esetleg közbekérdez.

Ha szánsz rá némi időt (ami nem árt, de ésszel, talán más is szeretne gyónni), akkor kicsit részletesebben megéri gyónni. Vagyis: "loptam, ettől és ettől, ennyit és ennyit, és jóvá is tettem/ és nem is adtam vissza", "anyámmal veszekedtem és ...nek neveztem", stb.

Magadban mindenképpen részletesen gondold végig, hogy mit tettél! De elmondani hasonló részletességgel csak úgy van értelme, ha előre lebeszélsz a pappal 1 órányi időt csak erre.

Igen, a mulasztás is bűn, és nem csak elmondhatod, hanem jobb ha el is mondod!

Egyébként ha a gyónási szövegeket kikeresed egy imakönyvben, általában ott van hosszabb-rövidebb lelki tükör is. Valamint az interneten is találsz különböző részletességgű lelki tükröt. Megéri használni! Ahogy a legtöbb könyvben szereplő, felkészülést segítő, Szentlelket segítségül hívó imát is.

2023. máj. 18. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
34%
"oldozz fel, atyám, mert vétkeztem"
2023. máj. 18. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
73%

Üsd fel az imakönyved Szent vagy Uram című 38. oldal és pont ebben segít. Ha nincs ilyened, lehet a Hozsannában is van hasonló. Ha egyáltalán nincs imakönyved, jó lenne venni egyet, de neten rákeresel a lelkitükör szóra és sok segítséget találsz. Például rögtön első találat:

[link]

2023. máj. 18. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Jégszív ***** válasza:
43%

A Szent vagy Uram, vagy a Hozsanna lelki tükre egész jó ötlet.

Ha nincs (???), akkor felmondod magadban a Tízparancsolatot, és azon végig mész gyónás alatt.

Ennek a gyónásnak úgyis az lesz a súlypontja, amikor elkezded: "utoljára gyóntam ..."


Kétfajta gyóntató létezik:

- aki "kilóra gyóntat", és nem sokat törődik vele mit mondasz, majd gépiesen "feloldoz",

- és aki komolyan gondolja a "lelki gondozást".

Te döntöd el, melyiket választod, de előtte érdeklődj másoktól, ki, hogy gyóntat.


Ellenőrző kérdésem: Ugye te KATOLIKUS vagy...? :-)

2023. máj. 23. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#5 A gyónáson már túlvagyok, utólag is köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Sajnos ilyen imakönyvem nincsen, így a #4 válaszoló által küldött link alapján írtam tele fél oldalt (hogy el ne felejtsem).

Az atya a kettő között állt valahol, néhol belekérdezett, de nem vitte túlzásba.

És igen, katolikus vagyok. Miért számít ez?

2023. máj. 23. 21:35
 7/8 Jégszív ***** válasza:
0%

#6.

Tényleg nem tudod?

Protestánsoknál nincs gyónás!

2023. máj. 23. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#7 Tényleg nem tudom, de ha az lennék, nyilván tudnám, szóval nem akarnék gyónni.


Bocsánat.

2023. máj. 24. 15:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!