Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vége a Kálvinista Apologetikán...

Vége a Kálvinista Apologetikának vagy csak szünetet tart most Nagy Gergely?

Figyelt kérdés

Már egy jó ideje nincs videó. Nem tudom, hogy ebben mennyire volt nagy szerepe annak, hogy Nagy Gergely otthagyta a lelkészi pályát és voltak neki lelki gondjai is, amivel igen hosszú ideig gyötrődött. Egyébként sajnos meg tudom érteni... A papok, lelkészek, szerzetesek és más vallási személyek azok, akiktől mindenki lelki segítséget kér, amíg nem létezett pszichológia, addig a különféle vallások személyei foglalkoztak ezekkel a kérdésekkel is. Ennek ellenére őket mégsem kérdezi meg senki, hogy mégis hogy vannak. Amikor már nyilvánvaló, hogy nagyon rosszul vannak, akkor is csak azt nézi a felekezetük, hogy ennek a bizonyos személynek a helyzete vagy hiánya mennyire fogja negatívan befolyásolni erről a bizonyos felekezetről vagy egyházról a külvilág által megfogalmazott képet. Ha egy lelkész/pap/stb. sikeres, jól végzi a munkáját, hiteles stb., akkor kihúzzák magukat a vezető vallási méltóságok és mosolyogva mutatnak rá, elégedett arckifejezéssel, mint sportdrukker, amikor nyerésre áll a csapata/országa. De amikor ennek egy árnyoldala is megjelenik és mondjuk kiderül, hogy valójában lelkileg nincsenek teljesen rendben, szoronganak, nem tudják a gondjaikat senkinek se elmondani, akkor már rögtön jön a tabudítás, meg a megúszásra játszás, ahelyett, hogy tényleg lélekből és szívből próbálnának neki is segíteni megtalálni a helyes utat. Másrészt nyilván az is teljesen érthető, hogy sokakat Magyarországon eltántorít a vallási kérdésektől az, hogy Magyarországon már a vallási kérdések is igen gyakran gyűlöletet szülnek (nem mondom, hogy más országokban - akár a vallási szélsőségekről híres Egyesült Államokban - ne így lenne, de nálunk is egyre inkább elfajultak ezek a dolgok), arról nem is beszélve, hogy Magyarországon a vallás a politika alárendeltjévé kezd válni. Nyilván a kormány oldaláról ez nyilvánvaló, de igazából az ellenzék oldalán is tapasztalható volt a választások idején (pl. amikor Márki-Zay Péter szentmise utáni képekkel kampányolt). Szerintem a politikát teljesen ki kellene vonni a vallásokból. Eleve megosztást szül a pártoskodás és rendkívül undorító, amikor a vallási vezető kiprédikálja mise, meg istentisztelet végén, hogy imádkozzunk az XY egészségéért, meg az is, ha választásokkor kiprédikálja hirdetményként a gyülekezet vezetője - mint amikor ünnep közeleg -, hogy védjük meg a hitünket és szavazzunk XY-ra.

Ezen kérdésekről egyébként Nagy Gergely is beszélt többször, mint a pályaváltásának okáról, illetve az elmúlt időszakban igencsak nagy port kavaró Hodász András ügyének margójaként is.


Szerintem amúgy rettenetesen nagy kár lenne mindezek ellenére, ha tényleg bezárna a Kálvinista Apologetika is. Nagy Gergely mind teológusként, mind filozófusként, mind lelkészként nyitott volt mindig a vitákra és tisztelettel fordult a másként gondolkodók felé is (emiatt egyébként többször hallottam ateistáktól, más felekezetek vagy vallások követőitől is, hogy nézték/hallgatták, többek között jómagam is keresztény római katolikusként, ráadásul még fiatalként is nagyon kedveltem és nagy hatással volt rám), többször csinált videókat a hit és a modern világ kapcsolatairól, használta az internetet, mint platformot, amin számos fiatalt is megszólított és nem utolsó sorban mindig hitelesen képviselte a Biblia és a kereszténység tanításait, ugyanakkor a platformokon, megközelítésekben nyitott volt a fejlődésre. Eléggé nagy űr maradna véleményem szerint ebben a kategóriában a magyar interneten még valláson belül is. Igazából Fábry Kornél római katolikus atya és Kovács Viktor evangélikus lelkész készítenek videókat hasonló témákban, bár nem teljesen azonos kérdéskörökben. Talán Barsi ferences rendi szerzetest, teológust, tanár és atyát, valamint Beer Miklós nyugalmazott római katolikus püspököt és írót érdemes kiemelni azok közül, akik gyakran nyilatkoznak és publikálnak teológiai témákban, de ez azért egyáltalán nem azonos az internet aktív felhasználásával. Igazából a vallás kategórián belül is max. Köves Slomó rabbit és Cser Zoltán buddhista tanítót tudnám max. kiemelni, de ezzel ki is merült az egész magyar spektrum.


https://www.youtube.com/@KalvinistaApologetika


Mit gondoltok? Tényleg vége örökre vagy van egy ideig?



2023. júl. 25. 01:24
 1/4 anonim ***** válasza:
59%

Ha nem is örökre, de nem hiszem, hogy a következő években a régi módon visszatérne. (Mondjuk nekem sincs információm, csak elképzelésem.)

Sok dologban gondolok mást, és régebben szimpatikus sem volt, viszont minimum az utóbbi az elmúlt időben nagyon megváltozott. A tevékenységét pedig mindig is nagyra tartottam.

2023. júl. 25. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

#1.

Miből gondolod? Utalt valahol rá?


Mondjuk ő ott főként teológus és filozófus nemben beszélt, nem lelkészként. Hosszú ideig pszichológusokhoz járt, szerintem érthető, hogy akkor nem volt tartalom. Féléve volt az utolsó videó, de az azt megelőző videók meg egy évesek.

2023. júl. 26. 12:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Azt hiszem egy podcastben mondta, hogy jelenleg programozóként dolgozik. Valamivel korábban (amikor viszont a csatornára még kerültek tartalmak) azt mondta, hogy egy ideje nem vállal lelkészi feladatokat.

Szóval szerintem fokozatosan leállt vele.

2023. aug. 2. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
mik azok a tetoválások rajta? nagyon megváltozott!
2023. okt. 9. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!