Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha az Ószövetségben Isten...

Ha az Ószövetségben Isten tiltotta a bálványimádást, akkor hogyan engedheti meg a katolikus vallásban?

Figyelt kérdés

Ebből adódik a második kérdésem ezek után mennyire van jelen Isten ebben a vallásban?

Főleg katolikusok válaszát várom.....


2023. okt. 27. 09:51
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
9%

2Mózes 20:4."Ne csinálj magadnak faragott képmást vagy ahhoz hasonlót melyek fent az égben...

Ez lehet kőből, fából, aranyból, ezüstből készült imádati tárgy. Ehhez beszélni, csókolgatni, benne bízni, előtte lehajolni bálványimádás. És még sok minden más!

2023. okt. 27. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
100%

#21

Akkor Isten miért adott parancsot, hogy ilyen aranyozott bálvány szobrokat készítsenek a zsidók a szentélybe?

2023. okt. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
100%

Alapvető tévedésed, hogy a megjelenítést bálvánnyal azonosítod.


A hely ( szobor, festmény, a korpusz a kereszttel, stb.) önmaga nem bálvány, nem került Isten helyébe.

2023. okt. 28. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:
100%

Nem katolikus vagyok, de a katolikus templomban levo szobrok nem balvanyok. Valaha elt embereket (Maria es a szentek) abrazolnak, akiket arra kernek a hivok, hogy imadkozzanak ertuk, kozbenjaro imakkal.


Tudod, mi volt az okorban a balvany? A zsidok biztos ami biztos alapon mas isteneket is, a kozelukben elo mas nepek isteneit is imadtak, aldoztak es hodoltak nekik. Koztuk a balvanyimado araboktol atvettek azt a gyakorlatot, hogy kifaragtak fabol mondjuk egy kacsat, es azt mondtak: ez a fakacsa lesz az isten (tehat nem a kacsa, mint allat, hanem ez a targy).

Tehat a balvanyimadat tiltasa kb. a ne legyen mas istened rajtam kivul parancs parafrazisa.

Olcso es felszines dolog, bar elterjedt, hogy a katolikusokat ezzel piszkaljak. Ugyanilyen meg a "katolikus papok pedofilok" kategoria.

En mint kereszteny nem lennek arra buszke, hogy a mas felekezetu keresztenyeket idegesitem.

2023. okt. 28. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 IstenGyermeke1 ***** válasza:
81%

Leggyakoribb tévhit, amit írsz, kedves kérdező. Lehet egy kicsit utána kéne járni a Katolikus Anyaszentegyház szentek ábrázolásáról szóló dogmáinak.


Az ókorban elterjedt, hogy azokat a testvéreinket, akik vértanúhalált haltak Krisztusért tisztelni kezdték. Az üldöztetések végével kiterjesztettük ezt a gyakorlatot a hitvallókra, szent életű lelkipásztorokra, szüzekre stb. Mivel a holtak nem alusznak (tudom, hogy a protestánsok nem így gondolják, nem célom most erről vitatkozni) és lehet a KÖZBENJÁRÁSUKAT KÉRNI, és (!) nem imádkozni hozzájuk; ezért kérjük különböző helyzetekben az adott szentnek, angyalnak az imádságait értünk. Ha a szentnek esetleg fennmaradt ereklyéje, azt úgy tiszteljük, hogy magát a szentet, és általa Istent jelképezi (az Ószövetségben is a próféta sírjában a holttestéhez hozzáértek, meggyógyultak [perpillanat most nem találom, de benne van a Bibliában]).

Az Ószövetségben is megjelentek a kultusz tárgyai között a szobrok (pl.: rézkígyó, kerubok a szövetség ládáján stb). Mi imádkozást és lelki elmélyülést segítendő, továbbá Isten házának díszeként helyezünk szobrokat, festményeket a templomainkba. Nem őket imádjuk, ill, tiszteljük (csak istent imádjuk), hanem a szobor vagy festmény által azt, akit ábrázol. Pl. Nagypénteken a kereszthódolatnál a kereszt tiszteletén keresztül a megfeszített Jézust imádjuk.


Ha a legszentebb Eucharisztiára gondolsz, az más. A kenyér és bor színe alatt Jézus Krisztus van jelen, szent Testével, és drágalátos Vérével; ahogyan megígérte az utolsó vacsorán.


Egyébként a katolicizmus nem külön vallás, hanem a kereszténység (eredeti) irányzata.

2023. okt. 28. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
10%

Lehet, hogy sokan nem tudják, de az olyan tárgyak, mint a kereszt, a Mária szobor, vagy egy olyan festmény, amin pl. Jézus van, nem használható az imádatban. Magyarul, ha te úgy imádkozol, hogy közben ott van a szentkép, a kereszt, a Mária szobor, akkor bálványimádatot gyakorolsz.


Kedves kérdező, a katolikus vallásban sem és más vallásban sem helyes a bálványimádat. Isten nem engedte meg ezt sosem. Amelyik vallásban ott van a bálványimádat, valójában tévesen úgy hiszik, hogy az a jó, illetve követik a hagyományokat. De a Bibliában világosan benne van, hogy mi lenne a helyes.

2023. okt. 28. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 IstenGyermeke1 ***** válasza:
86%

#26

Mit írtam, kit imádunk? EGYEDÜL Istent. A képeken keresztül a transzcendens valóságot tiszteljük, akit a kép ábrázol, a szenteken és angyalokon keresztül pedig Istent. Érdekes módon csak azt látom a Bibliában, hogy a bálványok imádását tiltja és, hogy más isteneknek szolgáljunk. A bálvány átveszi az Isten helyét. A szentképek, szobrok, ikonok, domborművek; amelyek katolikus és ortodox templomokban vannak, viszont nem.

2023. okt. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:

#26

Ezt hol írja a Biblia, idéznéd? Vagy csak újabb hamis próféta jelent meg személyedben köztünk?

2023. okt. 28. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
0%

1,2,4,stb érdekes módon csak a katolikusok nem látják bálvány imádásnak különböző szobrok, szentképek, ikonok, erekjék, szentek, szüzek, boldogok, angyalok tiszteletét. Érdekes módon a legtöbb minden más keresztény felekezetű, zsidó és muszlim is bálványimádásnak látja.


A katolikusok szerint ez az első és második parancsolat:


I. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!


II. Isten nevét hiába ne vedd!


Forrás

[link]


Szemben ezzel


Én vagyok az Örökkévaló, a te Istened, aki kivezettelek Egyiptom földjéről, a szolgaság házából.

Ne legyenek neked idegen isteneid színem előtt. Ne készíts magadnak faragott képet vagy bármely alakot arról, ami az égben fönt, a földön alant és a vízben a föld alatt van. Ne borulj le előttük és ne szolgáld őket, mert én vagyok az Örökkévaló, a te Istened, a féltve őrködő Isten, aki megemlékszik az atyák bűnéről a fiakon harmadiziglen és negyediziglen azokon, akik engem gyűlölnek. És kegyelmet gyakorlok ezrediziglen azokon, akik engem szeretnek és parancsolataimat megtartják.

2023. okt. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
100%

"csak a katolikusok nem látják bálvány imádásnak különböző szobrok, szentképek, ikonok, erekjék, szentek, szüzek, boldogok, angyalok tiszteletét. Érdekes módon a legtöbb minden más keresztény felekezetű, zsidó és muszlim is bálványimádásnak látja."

Hát nem, én a 24-es vagyok, és biztos, hogy nem vagyok egyedul.

Az tartja annak, aki 1. veszekedni akar 2. valaki neki egyszer ezt mondta, és elhitte.

Az evangélikusoknal is van Jézust ábrázoló oltárkép, és feszulet, és a feszulet felé fordulva imádkoznak.

Megértem, ha valakinek a felekezete vagy a meggyozodése nem engedi, akkor nem csinálja. En sem szoktam Máriához és a szentekhez imádkozni. De azért nem rúgok odébb mindenkit: hányféleképpen lehet rizst fozni a kulonbozo országokban, kultúrákban? Akkor ki fozi a rizs "helyesen"?

2023. okt. 28. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!