Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az unitáriusok szerint ki...

Az unitáriusok szerint ki volt Jézus apja? Tagadják a szűztől születést és az "Isten fia" szót is? Newton, Lock, Dávid Ferenc, Sozzini mit gondoltak?

Figyelt kérdés

Nyilván a biblikus unitáriusokra gondolok (ebbe az irányzatba tartoztak a fenti teológusok is) és nem a racionalista unitáriusokra, illetve az unitárius univerzalistákra, mert utóbbi kettő sok esetben már-már ateizmusra jellemző tulajdonságokat vesz fel. Ott már egyértelmű, hogy nem kereszténységről beszélünk. Utóbbiak sok esetben ezt fel is vállalják, míg a racionalisták még próbálnak legalább kulturálisan a kereszténységre hasonló mázat magukra ölteni. A biblikus unitáriusoknál viszont a "Sola Scriptura!" központi elv stb., tehát itt már azért beszélhetünk kereszténységről, akkor is, ha nem is tiszta és többször zavaros.


Csak mert, ha ezt tagadnák, akkor gyakorlatilag a Bibliát vetnék el, ami pedig a biblikus unitáriusok sérthetetlen szövege.


Az ő teológiájukban ki Jézus? Messiás? Szűztől született? Isten fia, de önmaga nem Isten? Vagy nem is Isten fia? Hogy tekintenek rá?



2023. okt. 28. 12:26
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
84%
Az unitáriusok szerint Jézus apja József volt, ezt a honlapjukon meg is találod. Illetve Jézusról azt vallják, hogy egyszerű ember volt.
2023. okt. 28. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

#1.

Kérlek, hivatkozz! Nem találtam ilyet sehol.


Ugyanakkor felvetődik a kérdés: ezek szerint Jézus házasságon kívüli szexből született, vagyis törvénytelen gyerek volt? Ugyanis a Biblia egyértelmű: József és Mária ekkor még csak jegyesek voltak. Vagy a Biblia nem fogalmaz hitelesen? Szóval ez valahogy nagyon nem jön össze az én szememben, mondjuk én nem vagyok unitárius.


Másrészt a racionalista unitarianizmus tagadja csak a szűztől való születést. A biblikus unitáriusok elfogadják: [link]

2023. okt. 28. 12:59
 3/14 A kérdező kommentje:
* Meg persze az unitárius univerzalizmus, de az egyértelműen nem kereszténység, azért az ide sem sorolom.
2023. okt. 28. 13:00
 4/14 anonim ***** válasza:
54%

Nem ismerem az unitárius vallást, de valahol olvastam, hogy a zsidó vallás szerint házasságon kívül szült gyermek halálos bűn volt. Ezért vette el József Máriát, hogy megússza a büntetést.

Így is "kilógott a lóláb", mert túl hamar született a gyermek...

2023. okt. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

#4.

Szinte az összes vallásban elítélt dolog, a kereszténységben, és ha jól tudom, akkor annak az unitárius ágában is.


József már korábban eljegyezte Máriát, Mária viszont terhes lett, nyilván nem Józseftől. József ebből arra következtetett, hogy a menyasszonya megcsalta őt, de nem akarta, hogy halálra kövezzék, ezért csendben akarta elhagyni. Ekkor jelent meg Józsefnek az angyal, hogy ne féljen feleségül venni Máriát, mert csodálatos felesége lesz és a születendő gyermek lesz a Messiás, aki Isten erejétől fogantatott. József csak ezt követően vette feleségül Máriát.

2023. okt. 28. 13:34
 6/14 anonim ***** válasza:

#2

Szívesen mellékelnék forrást, de már pár éve olvastam, s egyáltalán nem találom a leírást.


Itt van egy rövidebb, ami óvatosabban fogalmaz, de szerintem elég egyértelmű:

[link]


Van az oldalon egy káté is, de ott fura mód sokkal többet foglalkoznak Dávid Ferenccel, mint Krisztussal. Míg Jézust nagyjából két kérdés említi, ebből is csak egy szól róla, addig a vallásuk alapítójáról legalább 7 szól és talán összesen 8 kapcsolódik hozzá.

De kinek ki a fontos :)


Ha megnézed, akkor a linkelt oldalon lévő unitáriusok inkább a hagyományos vonalat képviselik.

2023. okt. 28. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

#6.

Igen.

Ugyanakkor ha megtagadja valaki azt, hogy Jézus szűztől született, akkor vagy a Biblia igaz voltát és a "Sola Scriptura!" elvét tagadja meg, vagy pedig Jézus Krisztus tisztaságát. Ezzel vagy azt mondja valaki, hogy Jézus törvénytelen gyerek volt, vagy azt, hogy a Biblia nem ír a születéséről hitelesen, márpedig ez az Újszövetségének egy elemi kiindulópontja, mondhatni "alapszituációja", nem pedig némi jelentéktelen kérdés. Ezáltal a saját hitének is ellentmond valaki, amennyiben hiszi a Biblia tévedhetetlenségét, Jézus Krisztus Atyától való küldetését és megváltói szerepét.


A linkelt oldal Kátéjában egyébként hivatkoznak a szerintük oszthatatlan Istenre is Jézus Atyjaként.

2023. okt. 28. 19:01
 8/14 A kérdező kommentje:
Meg ahogy ismerem a fenti teológusok munkásságait eléggé megrögzöttek voltak... Newton különösen. A korában is megrögzötten vallásos ember volt, aki a Bibliát eléggé komolyan vette.
2023. okt. 28. 19:03
 9/14 anonim ***** válasza:

#7

A feltámadást is tagadják, nem csak a szűztől való születést, szóval nem hiszem, hogy nagy gondot jelent nekik. A Sola Scriptura pedig egyébként is csak egy önmagának ellentmondó hülyeség.


Istenre, mint Jézus Atyjára pedig úgy hivatkoznak, mint minden ember Atyja, a "fiú" (náluk nem Fiú) csak egy nagyszerű ember.

2023. okt. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#9.

Badarság, hogy a feltámadást is tagadnák a biblikus unitáriusok. Ilyen főként a racionalista unitáriusokra, meg az unitárius univerzalistákra igaz. Olvass Newtontól vagy Locktól! Mindkettejüknél központi tézis volt a feltámadás és a megváltástan.


Az unitárius univerzalistákra és a racionalista unitáriusokra jellemző, hogy az egész Bibliát emberek által írt és emberektől ihletett bölcs szövegnek tartják, ami szinte végig metaforikus szerintük. Ők úgy gondolják, hogy Jézus nem támadt fel, nem volt üres sír.

2023. okt. 28. 19:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!