Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Idáig minden úgy alakul,...

Idáig minden úgy alakul, ahogy a Jelenések könyvében meg van írva. Mit szólnak ehhez a tudósok?

Figyelt kérdés
2023. nov. 1. 14:56
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
9%

#9


Minden nyelv halandzsának tűnik, amit nem beszélünk.

Az apokaliptika is egy nyelvezet, egy képes nyelv. Nekem például nem tűnik halandzsának, mivel ismerem a műfajt, és megértek belőle valamennyit.

2023. nov. 1. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
100%

A Nostradamus jóslatai is mind bejöttek, mi?

Édeseeem! Itt a tudomány témában nem fogsz támogatókat találni bárgyú elképzelésedhez, mert akik itt válaszolnak nemcsak a bBibliából tájékozódnak.

2023. nov. 1. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A nagy Levin ***** válasza:
85%

Konkrétan milyen jóslatokra gondolsz, kérdező?


Gyanítom, a Jelenések könyvében egy szó nincs arról, mi lesz 2023-ban.


Utána néztem és találtam pár jóslatot a Jelenések könyvéből:


„Nemzet támad nemzet ellen”


Évezredek óta így kezdődött szinte minden háború. Ez bármelyik korszakra vonatkozhat.



„Lesznek élelmiszerhiányok”


Ez is előfordult párszor a elmúlt kétezer évben. A leghíresebb (vagy leghírhedtebb?) ilyen az írországi burgonyavész, amikor 1845-től legalább egymillió ember halt meg.


„Lesznek nagy földrengések”


Mindig is voltak és mindig is lesznek.


„Egyik hely után a másikon járványos betegségek”


Ebben sincs semmi új. A történelem során sokszor feljegyeztek nagy járványokat. Kolera, lepra, himlő, pestis, spanyolnátha, covid...


„Elárulják egymást, és gyűlölni fogják egymást.”


Ez sem új keletű dolog, sőt manapság inkább kevésbé jellemző.


„Az emberek önmagukat szeretők lesznek, pénzszeretők . . . , természetes vonzalom nélküliek”


Erre is volt példa régen is, meg ma is, de azt nem lehet mondani, hogy ez általános lenne.


Szóval kíváncsi lennék mik azok a jóslatok, "amik úgy alakulnak, ahogy a Jelenések könyvében meg van írva"?

2023. nov. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
0%

13#, az utolsó pidézett példád nagyon rossz. Előtte sem mind jó, mint a nwmzet nemzet ellen, de azbutolsó borzalom. Akinek van egy kis szociológiai érzéke, az azbutolsó 1 évtizedre rakja az eddig ismert történelmünkben azt az idézettet.


Nem azt kell nézni, hogy példa volt-e rá. A mélységetc az összefüggéseket, a lényegi megjelenést. Nem azt, hogy van-e ilyena földön, hanem hogy központi problémaként megjelenik. Esdig is volt ez a probélma, de remélem nem kell magyarázzam, hogy az utóbbi évtizedben miért teljesen más. Ha kell, akkor meg nem értem, miért kommentelsz ide, mintha lenne hasznos tudásod. Esetleg nem olvastad az eddigi válaszokat, vagy nem érted. Segítek, a biblia egy kódkönyv. Ha ilyen felszínesen tekinted, sose fogsz benne semmit se látni, csak egy csapat betűt.

2023. nov. 1. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
88%

#13


Az idézett példák egyike sem a Jelenések könyvéből való, hanem Jézus nagy apokaliptikus beszédéből, ami három változatban is fent maradt (Mt 24, Mk 13, Lk 21. fejezetekben).

De ebből látszik, hogy nem is ismered a könyvet. A Jelenéseket nem is tudnád értelmezni, mint mondtam az egy mára már kihalt, ókori műfajban íródott, szimbolikus nyelvet.

Azok, akik kritizálják a könyvet, ugyanazt a hibát követik el, mint akik ki akarják belőle olvasni a jövőt: egyik csoport sem érti: sem a hívők, sem az ateisták.


Nem jól néztél tehát utána.

2023. nov. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
87%

+ A Jelenéseket nem is tudnád értelmezni, mint mondtam az egy mára már kihalt, ókori műfajban íródott, szimbolikus nyelvet."


Vagyis akkor a Biblia nem nekünk szól, hanem az ókoriaknak?

2023. nov. 1. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
100%

#16


Ezt a kérdést mindenkinek magának kell megválaszolnia. Én már nem vagyok vallásos ember, tehát nem hirdetem a Bibliát, de vallástalanságra sem buzdítok.


A Jelenésekkel kapcsolatban viszont egy biztos: elsődlegesen a kortársaknak írták:


"Hátam mögül, mint valami harsona, megszólalt egy hang: „Amit látsz, írd le egy könyvbe, és küldd el a hét egyháznak: Efezusba, Szmirnába, Pergamonba, Tiatírába, Szárdeszbe, Filadelfiába és Laodiceába.” (Jel 1,11)


Ezt egyébként számos hívő sem tagadja, annyi különbséggel, hogy ők abban hisznek, hogy a Bibliában isteni üzenet van, ami (szerintük) a mai embernek is szól.


Egyébként, ha eltekintünk a Biblia vallásos jellegétől: bármelyik ókori műben találhat az ember olyan bölcsességet, szakaszt, amiből tanulhat, így aktuális lehet a számára.

Szerintem pl. Marcus Aurelius császár "Elmélkedések" című könyve is ilyen lehet.

2023. nov. 1. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A nagy Levin ***** válasza:
100%

#15 jól látod, nem ismerem a Jelenések könyvét, annak jóslatait, ezért kerestem rá az interneten. Ezt találtam. Ha ezek nem onnan valók, akkor töröljük a jegyzőkönyvből.

Viszont még mindig várom, mik a kérdésben említett, megvalósult jóslatok.

2023. nov. 1. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

#18


A kérdező valószínűleg a futurista értelmezési iskolát képviseli, ebből fakadóan nagyjából le lehet szűkíteni, hogy mire gondol.


A futurizmust manapság a neoprotestánsok, azon belül a pünkösdisták vallják, akik a próféciákból azt olvassák ki, hogy Izraelnek még lesz nagy szerepe.

Futurizmus figyelhető még meg a Jehova tanúinál is, akiknek egészen sajátos elképzeléseik vannak: például az ENSZ-re vonatkozó jövendölést olvasnak ki a Jelenések szimbólumaiból.

2023. nov. 1. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
17%

Van egy elsődleges címzettje a Biblia leveleinek, a Jelenések könyvének is. Ha azt a kultúrát nem ismerjük, az irodalmi műfaját nem ismerjük, és azt a világot (történelmi helyzetet) nem ismerjük, amelyben a levelek születtek, akkor nem tudjuk megállapítani, hogy az akkori emberek mit értettek rajta, és akkor azt meg végképp nem fogjuk tudni, hogy a jelen korunkra mit üzenhet nekünk Isten ezáltal.

Szóval ezt a két lépést meg kell tenni, megérteni, hogy mit mondott azoknak az emberek, akiknek szólt, aztán ennek segítségével megállapítani, hogy nekünk a mai korban mit jelent.

A Jelenések könyve apokaliptikus műfajban íródott, ami erősen szimbolikus, és nem az értelemre, hanem az érzelmekre akar hatni elsősorban. Ha valaki meg akarja "érteni" (vagy inkább "érezni"?), akkor tanulmányoznia kell ezt a műfajt, különösen ennek a műfajnak a bibliai jellegzetességeit (pl. ószövetségi apokaliptikus részeket).

Abban az időben keletkezett, amikor a kereszténység a római birodalmon belül már számottevő lélekszámra tett szert, ezért a hatalomnak számolnia kellett vele, és ekkor jelent meg az első "istencsászár", vagyis az első olyan császár, aki istenként imádatta magát. Mivel a keresztények nem voltak hajlandóak más istent imádni Jézuson kívül, kivívták a hatalom üldöztetését.

A Jelenések könyve valószínűleg közvetlenül az első átfogó, egész biroldalomra kiterjedő keresztényüldözése idején vagy kicsivel azelőtt íródott. Előre vetíti, hogy sok megpróbáltatás és szenvedés jön hamarosan Jézus követőire, de a keresztények ügye végül győzni fog, mert ez Isten ügye, és Isten mindig győz a végén. Aki kitart Isten mellett a szenvedésekben, az is győzni fog.

Amúgy a Jelenések könyvét minden korban megpróbáltak ráhúzni az adott kor világpolitikai eseményeire, történéseire. Ha valamit nem szabad vele csinálni, akkor az pont ez. A Jelenések könyve nem a világ különféle népei vagy különböző politikai ideológiák összecsapásáról szól. Itt a szellemi hatalmak, Isten és csapata, a keresztények, a világosság erői küzdenek az ördöggel és csapatával, az ördögöket kiszolgáló emberekkel, a sötétség erőivel. Azt az időszakot írja le, amikor a leghevesebb volt ez a küzdelem, ez pedig az első néhány században a keresztények és az őket üldöztető római birodalom összecsapása volt. Sajnálom, ha egyeseknek nem elég izgalmas az, hogy a Jelenések könyve nem napjainkról szól, de ez a helyzet.

Ahogy említették előttem, sok értelmezési iskola létezik (pl. preterista, történelmi háttér szemléleltű, folytatólagos történelmi szemléletű, történelemfilozófiai, futurista, idealista stb.). Én magam úgy gondolom, hogy nem jó egyetlen értelmezési szemléletet ráhúzni az egész Jelenések könyvére, és azon a szemüvegen keresztül nézni az egészet. Nekem úgy tűnik, a legnagyobb része, de nem az egész preterizmus (az i.sz.-i első néhány században már megtörtént eseményekre utal), de vannak benne konkrét történelmi eseményekhez nem köthető, történelemfilozófiainak nevezhető részei is (amelyek pl. a szellemi világ bizonyos szereplőit rajzolják le vagy a szellemi világ bizonyos törvényszerűségeit szemléltetik, vagy azt szemléltetik, hogy Isten báremly történelmi korban hogyan bánik kritikus helyzetekben az emberiséggel), és egy kis része a látomásoknak a jövőről szól (pl. az utolsó ítéletről.)

Dr. John Oakes bibliatudós szerint: "A combination of Preterist/Historical Background and Philosophy of History is the wisest approach to understanding Revelation."

üdv, a javuló Stefán

2023. nov. 1. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!