Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Ószövetségben a zsidóknál...

Az Ószövetségben a zsidóknál a fekély önmagában tisztátalannak számított? Vagy csak bizonyos típusa?

Figyelt kérdés

dec. 8. 01:32
1 2
 1/20 IstenGyermeke1 ***** válasza:
71%
Olvasd el a Lev 13,2-59-et. Itt leírja. A modernkori orvoslással ellentétben a "minden bőrbetegség = lepra" állásponton van
dec. 8. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
És akkor: MINDEN fekélyes bőrelváltozás tisztátalannak minősült?
dec. 9. 00:54
 3/20 IstenGyermeke1 ***** válasza:
100%
Majdnem. Ami nem változtatja meg a szőr színét, nem látszik alatta az eleven hús, nincs mélyebben a bőr többi részénél. De olvasd el az erre vonatkozó szakaszt a Leviták könyvéből (3Mózes-nek is nevezik).
dec. 9. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Azt olvastam... de egyértelmű választ szeretnék. Te mit olvasol ki belőle?

Továbbá a szegény Lázár fekélye (Lk. 16/20) pl. (rituális szempontból) tisztátalannak minősült?

dec. 9. 10:02
 5/20 IstenGyermeke1 ***** válasza:
0%
Nem tudom, nem is érdekel. A kereszténység senkit nem tart tisztátalannak. Én padig katolikus vagyok, nem zsidó. Számomra teljesen értelmetlen, hogy a Tóra szerint mi tisztátalan. Csak emlékeztem, hogy a Leviták könyvében van egy erre vonatkozó rész.
dec. 9. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Engem viszont nagyon érdekelne a válasz, ezért tettem fel a kérdést!
dec. 9. 11:20
 7/20 IstenGyermeke1 ***** válasza:
Kérdezz meg egy zsidó rabbit.
dec. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

A Törvény szerint, ha egy személynek feltételezhetően vagy bizonyítottan fertőző betegsége volt, akkor vesztegzár alá kellett helyezni, vagyis egy időre távol kellett tartani, el kellett szigetelni őt másoktól.


Tehát nem volt "tiszta", hiszen fertőző volt a betegsége.

A „leprának” fordított héber szó tág jelentésű, és különféle fertőző bőrbetegségekre utalhat. Olyan fertőzéseket is magában foglalhat, amelyek ruhán vagy házon keletkeznek. Ezek tisztátalanoknak számítottak a fertőzöttség miatt. ezért akár egy egész házat is leromboltak, és eltávolították a közösségből.


A 3Mózes 13:1–46 szavaiból látható, hogy a lepra talán egy kiütéssel, varral, folttal, keléssel vagy égési sebbel kezdődött.

Más esetekben viszont a kór nem volt mélyebben a bőr felszínénél, és az előírt vesztegzár lejárta után egy felülvizsgálat következett: a pap szemrevételezte a beteget, és kimondta a végső diagnózist.

Azt is tudták, hogy a lepra elérheti azt a stádiumot, amikor már nem fertőző. Ha az egész testet elborította a lepra, és kifehéredett, valamint sehol sem volt eleven hús, az azt mutatta, hogy már lefolyt a betegség, és csupán a lepra által okozott károsodás nyomai maradtak vissza. Ekkor a pap tisztának nyilvánította a beteget, mivel a betegség nem jelentett már veszélyt senkire

dec. 11. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

#8

Nagyon köszi ezt a használható, csodálatosan kimerítő választ!


És akkor még egy kérdés ehhez, ha lehet: ezek alapján a Lk. 16/20-ban említett szegény Lázár fekélye szintén tisztátalannak minősült?

dec. 11. 13:55
 10/20 anonim ***** válasza:

Minden a 8.Hsz-ban említett elv helytálló. Az alapján állapítható meg a tisztsági kategória.


Valószínűsíthető,hogy fekélyei hajléktalansága miatt voltak. Valószínűleg gyógyíthatóak voltak sebei,egyébként nem mehetett volna a gazdag kapuja elé.

dec. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!