Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikusok miért utálják...

A katolikusok miért utálják és nevezik szektának a Jehova Tanúit? Ennyi erővel a katolikus egyházat is nevezhetjük szektának (és régen - ~2000 éve - tényleg azon az elven működött), csak sokkal régebbik, nagyobb és befolyásosabb.

Figyelt kérdés

Például a Jehova Tanúinál mindenki maga dönthet a keresztség felvételéről, nem magatehetetlenül kényszerítik bele. Ez becsülendő és követendő példa szerintem, hiszen megadják a a választás lehetőségét.


Mint külső szemlélő:

A kereszténység általában a kegyelemről, megbocsájtásról és gyakorlati alkalmazásukról szónokol, ami valljuk be nem túl hiteles... a JTvel szemben - csak azért, mert szemlátomást kissé belsőbb közösséget alkotnak és más a Biblia-értelmezésük, olyan összpontosított gyűlöletet szabadít fel a keresztényi lelkekben, amit már-már sátáninak is lehetne nevezni és olyankor meglátásom szerint az egységes lehurrogás, lepontozás némi elégedettséggel tölti el ezeket a nyíltan megbocsájtó, sunyiban gyűlölködő lelkeket.

Vagy mindez azért lenne, mert tudják, a JT nem támad vissza? Az emberi természetbe pedig bele van kódolva, a gyengébb - vagy annak látszó élőlények - elnyomása.



jan. 23. 13:43
1 2 3 4
 21/34 IstenGyermeke1 ***** válasza:
81%

#9

A protestáns egyházak nem szekták. A II. Vatikáni Zsinat óta már eretneknek sem számítanak.


Kérdező!

A JW szekta mid teológia, mind pasztoralpszichológiai szempontból. Olvass utána, miért. Tudnék mesélni, foglalkoztam a szektákkal hitvédelmi szempontból.


#16

Saját válasz kicsit kibővítve, nagy része másolva egy mádik válaszomból:

Az Isten nevét az Ószövetségben יהוה-ként (azaz YHWH, magyarosítva JHVH) találjuk, helyes kiejtése Jahve.


Honnan tudjuk mindezt? Az óhéber nyelv nem jelölte a magánhangzókat, s a zsidóknál jó párezer éve él, hogy csak a főpap mondja ki az Adonai nevét, évente egyszer.


Amikor bejött az magánhangzók alápontozással jelölése a héber nyelvbe, gondolkoztak, hogyan pontozzák alá az Úr nevét. Ha normálisan teszik, még a végén kimondja a felolvasó, s hitük szerint akkor vétkezik.


A konklúzió végül az lett, hogy a יהוה-t az "adonai" (=az Úr) szó magánhangzóival pontozzák alá, az kiolvasva pedig "Jahova(h)" (szó végi "h"-t a héber nem ejti). Ennek egyszerűsödése lévén lett belőle Jehova.


A korai bibliafordítóknak ezt senki sem mondta el. A LXX "κυρος"-t ('kürosz' = Úr (görög)) használ a Vulgata ennek a példáját követve "Dominus Deus"-ként (= Úr Isten) hivatkozik az Adonai-ra. A korai bibliafordítók azt látták, hogy ide az van írva, hogy "Jehova", tehát az az Úr neve. Így terjedt el ez a név használata, és az irodalomban sokáig így használták.



De honnan tudjuk, hogy hogyan kell helyesen kiejteni a יהוה-t? A válasz egyszerű. Fennmaradt görög nyelvű levelekből, s nevekből.


Ezekben a levelekben, mivel a "v" hang a klasszikus görögben nem jelenik meg, kipótolták, az Úr neve "Ιαυε"-ként (Jaue) és "Ιαβε"-ként (Jabe) szerepel, mert hangtanilag ezek állnak közel a "v" hanghoz. Mivel a görög a "h" hangot sem jelöli innen csak kirakós az egész. Nyilvánvaló, hogy az második "h" a szó végén van, nem ejtjük. De hol az első?


A megoldás a héber nevekben és mozaikszavakban rejlik. Gondolom ismeri mindenki a "halleluja(h)" (szó végi "h"-t nem ejtjük) szót. Mi van a végén? "Jah", tehát ennek benne kell lennie az Adonai nevében. Ezt el lehet játszani egy csomó más névvel (pl.: Jézuséval és Józsuééval), de nem tudok annyit a héber nyelvről, ami ehhez szükséges; s nem is szeretnék, interneten fenn van ez egy pár helyen.



A Jehova tanúi szekta ragaszkodik a név helytelen kiejtéséhez, hiába derült ki már rég, hogy nem így van; a lényeges dolgokban úgyis különbözni akarnak a történelmi egyházaktól.



Remélem követhető s érthető módon vezettem ezt le. Ha valamit rosszul írtam, s valaki ért hozzá, nyugodtan javítson ki, hisz az ógörög, és az óhéber nyelvről felületes ismeretekkel rendelkezem (tévedés jogát fenntartom; s ez nem vonatkozik a JW-sekre 😁).

jan. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
23%

17#/18#


Minden díjon felül volt a 15 és a 22 csak hogy megkeresztelje a pap. És igen, tudom hol keresztelték, katolikus templom, katolikus pap. Kár mondani, hogy nem így volt, így volt. Plusz az ajándék, amit a keresztgyerekeknél külön jelezte a harangozó, hogy mit szeret az atya, azt illik vinni, az még plusz 5.


Csókolom.

jan. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
57%

#22

Akkor ez súlyos visszaélés és jelenteni kell azonnal a püspökségen.

jan. 24. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
80%

A csecsemők szabad akaratát a szúúlők képviselik, ezért egy katolikus házaspár megkeresztelt a fiait.


Ettől még felnőtt korában úgy is eldöntheti hogy gyakorolni akarja e vallását.


Az Isten hitét legjobb gyermekkorban átadni, felnőtt korban a világ főldies dolgai elvonják Istenről a figyelmet.

jan. 25. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
19%

Kedves 2-es:


Jehova tanúinál nincs kötelező adakozás, sem “templomi adó” mint a katolikus vagy református egyháznál. A keresztelkedés, a temetés és bármilyen szolgáltatás (tanulmányozás, látogatás, stb) teljesen ingyenes.

jan. 25. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
31%

11

Légyszíves mondj nekem is néhány ilyen kérdést! :)) Ha a Bibliával összhangban van, nincs olyan hogy ne lehessen rá válaszolni a Biblia alapján.


13

Nem tudom milyen vallású vagy, de én tudok konkrét példákat akiknek nem akarták megkeresztelni a gyermeküket mert nem fizették ki előtte jópár évig az egyházi adót, majd miután ezt megtették, kértek pénzt is a keresztelőért. Nem egy tetemes összeget, valóban, de nem volt ingyenes sem.

jan. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
81%

#26

Mivel nem készülök az őrtorony házalóinak külön kérdésekkel, így nem is maradtak meg bennem, csak beszélgetés közben merültek fel. De nehogy azt mond, hogy levegőbe beszélek, ezért írok konkrétat is, amire emlékszem. Felhozták az orosz-ukrán háborút, mintha valami vallási ellentét által generált háború lenne (ez már itt hazugság volt részükről), s megkérdeztem, hogy mit tennének szeretteik védelmében, például gyermekük védelmében. Először azt mondták, hogy menekülnének, olyan helyre, ahol nincs, így védenék. Aztán rámutattam, hogy ez egy kiterjedt háború esetén mennyire abszurd, naiv elgondolás, s még konkrétabban kérdeztem, hogy mit tennének, ha már a támadó katonák közvetlenül ott lennének. Védenék gyermeküket, vagy hagynák, hogy megöljék bármilyen erőszakosabb védekezés nélkül. Na itt eléggé meginogtak, mert bennük is felsejlett, hogy az őrtorony tanítása mennyire helytelen. Végül azt mondták, hogy nem tudnák mit csinálnának abban a helyzetben.

A másik egy abszurd hazugság volt, valószínűleg az őrtorony terjeszti és ezzel próbálnak homofób embereket megnyerni a szervezetnek. Azt állították, hogy a pápa meleg párokat házasít össze. Szembesítettem őket, hogy ez milyen abszurd rágalom, hazugság, mert egyrészt a pápa hetero párokat se nagyon ad össze (kora és elfoglaltsága miatt), másrészt pont az elmúlt hónapokban volt hír, hogy továbbra is tilos a melegházasság a katolikusoknál.


"Nem egy tetemes összeget, valóban, de nem volt ingyenes sem."

Igen, tudod a díszes emléklap, kis keresztelői fehér ruha, gyertya, ha kérnek, akkor templomi díszítés nincs ingyen. Ha ezeket kérik, akkor ezekért néhol lehet kell fizetni. De maga a keresztelés ingyenes. Tehát továbbra is hazugság részetekről, hogy a keresztelőért kell fizetni, a díszes külsőségekért viszont valóban kérhetnek (legtöbb helyen nem kérnek), ezeket a plébánia is a boltban veszi, nem vatikáni valutáért, hanem forintért.


[link]

jan. 25. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
81%

Egy kis kiegészítés az ingyenességgel kapcsolatban a katolikus.hu oldalról:


Kell-e fizetnem a keresztelésért?


A keresztelés teljesen ingyenes. Az sem kapcsolható hozzá kötelezően, hogy a szülők évekre visszamenőleg befizessék az egyházközségi hozzájárulást („egyházi adót”). Ugyanakkor lehetőség van arra, hogy a templomnak vagy akár magának a keresztelő papnak önkéntes, szabadon meghatározott összegű adományt adjanak.


----------------


Tehát még az "egyházadót" se kell befizetni évekre visszamenőleg. Bár személyes meggyőződésem az, hogy ha valaki adott egyházközség tagja, akkor annak fenntartásában is részt vállal. Az az évi néhány ezer forint nem megterhelő senkinek sem, sok helyen a tized az elvárt.


#26

Te például a jövedelmed hányad részét fizeted évente be a vallásod helyi szervezetébe? Csak összevetésként érdekel, az is lehet, hogy kereken 0 forintot. Engem az se zavar.

jan. 25. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
35%

27


Miért mi az Őrtorony tanítása? Hogy ne ölj? Ez Jézus tanítása. A Biblia írja le, fehéren feketén.

De érdekel én mit csinálnék? Először is Jehovára bíznám, ameddig tudnék menekülnék nyilván, amikor meg már törnek be ellenséges katonák az udvarra, mint a második világháborúban, akkor még inkább Jehova kezébe helyezném a sorsunkat. Mert emberileg nincs mit tégy, egyedül az a reménységed van amit a Biblia ad, hogy egyszer igenis vége lesz a szenvedésnek és Jehova igazságot tesz majd.


Hazugság amit mondasz. Az Őrtorony nem állítja ezt, valószínűleg vagy te, vagy a testvér akivel beszéltél értett valamit félre.

A pápa jóváhagyta az azonos nemű párok megáldását, erről van szó (nem mintha ez önmagában nem lenne bűn, de tekintsünk el tőle).

[link]


Sehol nincs az Őrtoronyban, sem a honlapon erről szó, magad is megnézheted, itt az oldal: [link]


Az hogyha valaki félreért valamit amit hallott, azért nem felelős senki. De láthatod, a honlapon ilyesmiről szó sincs, biztos nem onnan szedte az információt.


Nem szoktam a jövedelmem egy bizonyos részét “befizetni”. Jehova tanúinál önkéntes adomány van, aki akar ad, aki nem az nem. Annyiszor adsz a mennyiszer akarsz, annyit amennyit akarsz.

Volt olyan hogy hónapokig elfelejtettem adományozni. Volt olyan is, hogy többször megtettem egy hónapban. Volt olyan is, hogy nagy összeget tettem be, volt olyan is hogy kisebb összegeket.

A mi gyülekezetünkben van olyan személy aki több mint 30 éve tanú és egy kezemen meg tudom számolni hányszor adományozott. Mégis kisegítőszolga. Van olyan is, aki heti szinten teszi kisebb-nagyobb összegekkel és van olyan is aki elvből nem adományoz soha semmit. És ezzel semmi baj nincs.

jan. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
27%

"A Biblia írja le, fehéren feketén."

S a Biblia sehol se tiltja az önvédelmet, számtalan eset van rá benne, egyszer olvasd el, egész jó könyv.


De a kérdésemre te se válaszoltál, te is kibújtál a válasz alól, hogy mit tennél, ha fegyverrel törtnek gyermekeid életére. Próbálnád megmenteni vagy sem, bár ezek alapján inkább úgy tűnik, hogy nem.


"Hazugság amit mondasz."

Inkább az a hazugság, amit ti mondotok, hogy a pápa meleg párokat ad össze.


Aztán linkeltél egy cikket, amit szerintem magad se olvastál el, különben nem linkelted volna.

"az áldás nem jelenti a kapcsolat elismerését vagy elfogadását. Szintén kikötik, hogy az áldás semmilyen formában nem hasonlíthat egy esküvői szertartásra, az azonos nemű párok megáldása nem lehet a szokásos egyházi rituálé része, és nem kapcsolódhat polgári egyesülésekhez vagy esküvőkhöz, a papoknak pedig eseti alapon kell dönteniük"


Bár megjegyzem, hogy a történet még e cikk előtt volt, tehát erre se hivatkozhattak.


"nem mintha ez önmagában nem lenne bűn, de tekintsünk el tőle"

Akkor Jézus is nagyon bűnös volt.


Sajnos példát az összegekre nem láttunk, hogy össze tudjuk hasonlítani, de pl sok katolikus egyházmegyében évente 3000 Ft /kereső fő volt a hozzájárulás mértéke. Ítéld meg magad, hogy ez mennyire kegyetlen adó...

jan. 26. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!