Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lehet elérni vágy...

Hogyan lehet elérni vágy nélkül a vágytalanságot ?

Figyelt kérdés
A buddhizmusban olvastam erről a gondolatról,hogy "vágy nélkül kell elérni a vágytalanságot" de ez eléggé ellentmondásosan hangzik a számomra hiszen a vágytalanság elérése is egy vágyból fakad.Köszönöm a válaszokat!

márc. 12. 05:09
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
26%

Depresszióval. Amikor összeomlottam és depressziós lettem, minden vágyam megszűnt. Fogalmam sem volt arról, hogy mit szeretnék, mi tenne boldoggá, mi lenne jó, stb. Céltalan és vágytalan lettem.


A depressziónál ez egy önvédelmi mechanizmus, ami arra szolgál, hogy ne nyírjam ki magam. Szóval, ha a vágytalanság a cél (egyébként miért jó ez?), akkor a válasz: depresszió. Ráadásul úgy jutottam ebbe az állapotba, hogy egyáltalán nem vágytam ebbe az állapotba kerülni. :) Szóval még ez az ellentmondás is fel van oldva.


Szívesen. De egyébként tényleg: miért jó ha valaki céltalan és vágytalan lesz? Mi értelme van? Szerintem egy pokoli állapot volt, ami abszolút motiválatlanná és terméketlenné (nem szaporodásilag) teszi az embert. Miért jó ez a buddhizmus szerint?

márc. 12. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
A buddhisták ezt azzal magyarázzák, hogy ameddig vágyakozol valami után addig nem lehetsz teljes, hiszen a vágy az valaminek a hiányát jelképezi, tehát ameddig van benned vágy addig nem vagy teljes. Ezért tartja a buddhizmus nemes célnak a vágytalanságot...
márc. 12. 08:13
 3/19 anonim ***** válasza:
39%
#2 Elég téves a hozzáállásuk. Vágy nélkül sem leszel teljes, mert hiányozni fog belőled a vágy. :) Plusz ahogy írtam: a motiváció is hiányozni fog belőled, ezáltal pedig leáll az ember az alkotással, teremtéssel, előrehaladással is. És bár a termékenységet nem a szaporodásra értettem, de nyilván erre is igaz: ha nincs vágy, nincs szex, nincs utódnemzés: megszűnik az élet, kihal az emberiség.
márc. 12. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
69%

Lin-csi kolostorában egy reggel ezzel a kérdéssel fordultak az apáthoz a szerzetesek.

- Mondd, apát! Mi az a tanítás, mely túlmutat Buddhán és az összes pátriárkán?

- Egy szezámmagos pogácsa - felelt azon nyomban Lin-csi, aztán nagy nyugalommal fürkészte szerzetesei arcát. A hívek zavartan fészkelődtek, majd az egyik megkérdezte.

- Tréfálsz, apát?

- Nem tréfálok, ez a valóság - állította Lin-csi, majd látva a szerzetesek tanácstalanságát, így folytatta.

- A szezámmagos pogácsa valóban túlmutat Buddhán és a pátriárkák minden tanításán. A szezámmagos pogácsa semmit sem szimbolizál, pogácsa csupán, talányok és magyarázatok nélkül. Nem így a Tanítás, mely tökéletlen mesterek tökéletlen szavaiból áll, s az utódok örökké ezeket magyarázzák. Hívek! Ha tökéletes tanításra vágytok, nézzétek meg jól a pogácsát! Ne vesződjetek többé szent könyvek betűivel, ne kínlódjatok szikkadt agyú mesterekkel, ne erőlködjetek, ne akarjátok érteni az írást. Vessétek el az írott hagyományt, vessétek el a példát. Nem ezekben van a teljesség, a megnyugvás. A Tanítás harsogó hívság, a szezámmagos pogácsa a csendes valóság - szólt Lin-csi apát, s már sarkon fordult volna, amikor utánaszólt az egyik tanítvány.

- Mester! Téged se hallgassunk ezután?

- Akik a pogácsa valóságos természetét már föltárták, kiálltak minden próbát - válaszolta az apát. - Azok felém se nézzenek többé! De akik még nem tudják, mennyire terhes minden titok, minden tudás, és akik még nem tudják, hogy nem érdemes az Úton cipelni mást, csak egyetlen szem szezámmagos pogácsát, azok kolostoromban megvárhatják, míg lekopik róluk a sok régi okosság. Akkor aztán ők is mehetnek tovább - válaszolt szerzeteseinek Lin-csi apát, kolostorában, a Huo-to folyó partján.

márc. 12. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Épp ez a céljuk, hogy hiányozzon belőlük a vágy, de azt is hozzá kell tenni hogy a buddhizmus alapvetően megkülönböztetni az úgynevezett káros vágyakat amik az anyagi világhoz kötnek az úgynevezett üdvös vágyaktól ilyenek pl a megvilágosodás elérésère vezető vágyak, de ha már elérted a megvilágosodást akkor elérted a teljességet így már nem lesz úgymond hova tovább fejlődj, mert "tökéletes" leszel.
márc. 12. 08:44
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon hosszú ideje nagyon sokan pattognak ezen hogy hogyan lehet vágyni a vágytalanságra. Úgy hogy a megszabadulás iránti vágy természetéből adódóan a vágytalanság eléréséhez vezet. A többi vágy nem. Köszöntem.
márc. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Gyanítom, a buddhizmusról való elképzelés erős tévedés. A helyszínen, pl Sri Lankán ez nem így néz ki. A vágytalanság más szóval céltalanság. Még más szóval, nem emberi.

Csakhogy vannak illúziók mint vágyak, ezek valóban felejtősek. És vannak kivitelezhető célok mint vágyak, ezek adják az ember hajtóerejét, értelmét.

márc. 12. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 zz22 ***** válasza:

Hát az biztos, hogy vágy nélkül fogod elérni a vágytalanságot, hiszen amíg lesz vágyad, addig nem leszel vágytalan :) Ez csupán ez a logika.

Ha megtalálod a megfelelő tudást, akkor egyre inkább meg fog valósulni benned a "nem kívánás". Ez a tudás fog elvezetni a teljes vágytalansághoz. Amíg azt gondolod magadban, hogy ez jó és amaz rossz, addig lesz vágyad is.

Nagy tévedés azt gondolni, hogy a teljesség vagy a vágytalanság a cél! A békesség és az igazság felismerése a cél. A vágyak és a félelmek irányítják a tudatot, a gondolkodást. Az öröm, a gyönyör a mézesmadzag, a fájdalom, a szenvedés a korbács. Ha valakinek elege van a sok gyötrődéstől, illetve meg akarja ismerni az igaz valóságot, akkor ezt az ösztönös öntudatot elvileg ki lehet altatni. Az örök béke és az igaz megismerése a valódi cél.

márc. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 zz22 ***** válasza:
Azért ne vedd zokon a válaszom. Buddha állítólag azt mondta, hogy semmit se titkolt el. Ez valszeg így is van, mert a megvilágosodást követően sokáig élt még. Ennek ellenére nem tudunk azóta Buddha megtestesülésről. Szóval ott van a sok okosság az orrunk előtt és nem látjuk a lényeget mégse és senki se. Hát ilyen ostoba az ember. Kifele már mennyi mindent felfedeztünk és befele ugyanolyan vakok vagyunk.
márc. 12. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

"Nem így a Tanítás, mely tökéletlen mesterek tökéletlen szavaiból áll, s az utódok örökké ezeket magyarázzák." Ez érdekes, eddig nem tudtam, hogy a Buddhizmus maga állítja magáról, hogy tökéletlen tanítói tökéletlen szavakat tanítanak.

Egyébként Jézus pedig ezt mondta a maga Atyjáról és Istenéről: "A te Szavad igazság." (Jn 17:17b) Jézus önmagáról pedig ezt mondta: "Amit tehát én beszélek, úgy mondom el, ahogy az Atya mondta nekem." (Jn 12:50) Tehát implicite Jézus azt mondja, hogy az ő Szava igazság, hiszen az Atya szavait mondja, ami igazság. Tehát amit Jézus mondott, az tökéletes tanító tökéltes szavai.

Jézus pedig nem tanította, hogy meg kell szabadulni monden vágytól, amennyire én látom, ő csak azt tanította, hogy az emberi vágyaktól kell megszabadulni, és helyettesíteni az emberi vágyakat isteni vágyakkal (az isteni vágyakat a Biblia Isten akaratának is nevezi, mint pl. az 1Pét 4:2-ben). A tisztátalan, káros, és lelkileg romboló vágyaktól kell megszabadulni, ami az Istent nem ismerő emberekben dolgozik. Aki Jézust követi, az az ember az ilyen vágyakat elutasítja, és nem igazodik ezekhez, nem követi ezeket, hanem Isten akaratának keresésével és megvalósításával tölti be ezek helyét (1Pét 1:14-16), és így boldog lesz, anélkül, hogy vágyak nélkülivé válna. Isten sem egy vágyak nélküli rongybaba, nekünk, keresztényeknek a feladatunk, hogy mint engedelmes gyerekek kövessük Istent mindenben, amit tanításával megmutat magából, abban is kövessük Istent, hogy miféle célokra vágyunk, és ezeket kérjük imában. Egy szép összefoglalója pedig az igazán jó vágyaknak az ún. "Miatyánk" nevű ima, ami példa az imádkozásra a Bibliában.

üdv, a javuló Stefán

márc. 12. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!