Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » El lehet-e dönteni, hogy...

El lehet-e dönteni, hogy valami "intelligensen tervezett", vagy csak a véletlenek játéka?

Figyelt kérdés
2009. jan. 15. 20:02
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

IGEN, igazad van, rosszul írtam. Különben idéztem, de azt is én írtam, ahonnan másoltam. :)


Azt szeretném megkérdezni a nagyközönségtől, hogy fel lehet-e ismerni valamiről (mindegy élő, nem élő), hogy egy intelligencia megtervezte, vagy a természeti erők vak, véletlen játéka csupán?

Most leírtam a kérdést mégegyszer, tehát a lényeget biztosan értheti az, aki olyan eszmét istenít, mely nem feltételez intelligens tervezőt mindahhoz, ami minket körülvesz.

Mindenkinek a véleményét várom pró és kontra.

2009. jan. 15. 20:26
 2/11 anonim ***** válasza:
34%
1 egyszerű példa mutatja hogy inteligens Teremtő alkotott meg benünket,
2009. jan. 15. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
melyik az az egyszerű példa?
2009. jan. 15. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Szóval kicsit más oldalról akartam megközelíteni a témát, mint a szokásos érvelési formák.

Vagyis meg lehet-e állapítani mi a valószínűbb: egy inelligens tervező közreműködése (mindegy minek nevezzük, nem vallásokról akarok itt diskurálni), vagy az evolúció évmilliárdjainak "alkotó ereje" (ha van ilyen) annak fényében, hogy a tervezettség, méghozzá az intelligens tervezettség jeleit kutatjuk világunkon, saját magunkon?


Mert ha be lehet bizonyítani valamiről, hogy intelligencia kellett a megalkotásához az életben (mondjuk egy ember alkotta tárgyról), akkor ezt az elvet lehet-e alkalmazni minden másra annak meghatározására, hogy tervezték, vagy csak a vak véletlen műve??

2009. jan. 16. 00:22
 5/11 Srapnel ***** válasza:

A kérdés megválaszolásához az intelligencia működését is meg kellene tudni fejteni. Nem tudjuk. A másik oldalról nézve azt kellene megvizsgálni, hogy a természetes folyamatok az illető tárgyat létrehozhatják-e. Az ember által alkotott tárgyakra (főleg a használati tárgyakra) ez zömmel igaz. Egy televíziót nem tud létrehozni természetes folyamat (ha magát az ember keletkezését nem számoljuk bele - mert akkor igen). De egy vasgolyót például tudna. Az élőlények, bár nagyságrendekkel bonyolultabbak, tudnak szaporodni, öröklődni, mutálódni és kombinálódni, ezért ők kifejlődhettek természetes kiválasztódással is. A számítógépekre az előbbiek nem igazak.


Természetesen mindez nem egzakt definíció. Nem könnyű a kérdés.

2009. jan. 16. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Srapnel ***** válasza:
A másik megoldás, hogy "tetten éred" a folyamatot, ami létrehozza. Ha nem látod, akkor felállíthatsz különböző hipotéziseket (tudományos módszertannal) a keletkezésre vonatkozólag, amelyeknek általában kell lenni valami mellékhatásainak is. Ha ezek a mellékhatások nincsenek, vagy találsz egy-két effektust, amelyek megcáfolják a hipotézist, akkor elveted. Előbb-utóbb megmarad az, amit elfogadsz igaznak egészen addig, amíg fel nem bukkannak erre is az említett dolgok, amik érvényen kívül helyezik. Az evolúció elmélete nagyjából így lett. Semmi nem cáfolta igazából, bár rengeteg megfigyelés és eredmény alátámasztja. Pillanatnyilag ez a legjobb magyarázatunk és nincs okunk rá, hogy ne higyjük el. Úgyhogy a kérdésre válaszolva: ha rá tudsz mutatni a létrehozó folyamatra, vagy tudsz egy folyamat-hipotézist alkotni az adott dologra és ezek a folyamatok természeti törvények által leírhatók, akkor nagy valószínűséggel nem intelligens alkotó alkotta azt, de legalább is biztosan NEM szükséges hozzá. Hogy ténylegesen mi történt, az már más kérdés. A történés bizonyítékait kell gyűjteni, mint bármi hipotézisnél.
2009. jan. 16. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Az intelligens tervezést az evolúcióval szokták ellentétpárban tárgyalni, a biológiában vannak olyan testi jellegzetességek, amelyeket, ha valaki tervezte volna butaság lett volna így megoldania, viszont evolutív fejlődéssel megmagyarázhatóak. Pl. a szemben a különféle (ér és ideg) hártyák egymáshoz kapcsolódásának módja olyan, hogy "az ember máshogy tervezné", értsd: praktikusabban, biztonságosabban (ez persze nem feltétlenlü jelenti azt, hogy egy másfajta intelligencia esetleg ne választhatna más utat- nem tudom). A szemben az ideghártya és a mögötte feszülő érhártya összeköttetése lehetne erősebb, s akkor nem lenne olyan könnyen retinalevállása bizonyos embereknek. A polipok szemében viszont a két réteg jobban kötődik egymáshoz.


Meg valami altesti vezetékünk is megkerül olyasmit is, amit nem kéne, és kerülő úton jut el a céljához- bocs ez nem elég konkrét. Sok ilyen biológiai példa van én ezeket ismerem. Persze a másik oldal meg azt kérdi/mondja: miért teremtett az Isten pingvint? Mert különben a jegesmedvék lejönnének északról és minket ennének meg. :)

2009. jan. 17. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

[link]

A fenti link jó válasz az evolúció problémáira!


[link]

Ez pedig a szem probléma.

Egy példát írnék: a biológiai rendszereket szokás gépekhez hasonlítani még evolúcionista berkekben is, ebben megegyezhetünk, igaz?

Namost a TV készülék kapu a világra egy széles látókörű, igen hosszú kutatómunka eredményeként létező bonyolult szerkezet. Nos, ez a szemünk kiterjesztése, egy gép, mellyel sokkal messzebb látnánk (ha nem volna sokszor olyan egyoldalú a tájékoztatás). Evolúciós ésszel, hasonlattal élve, viszont ha hosszú évtizedekig nem kutatták volna azt, hogyan lehet TV csinálni, az évmilliárdok megoldották volna helyettünk, mert holt biztos, hogy ha van elegendő idő, akkor kialakul magától.


Sőt az egész rendszerrel együtt, ami a TV, mint vevőkészülék mögött van, hiszen önmagában a TV egy nagyon primitív eszköz a szemünkhöz képest. Túl egyszerű, így biztos, hogy kialakulhatna véletlenül az egész technikai háttérrel együtt (kamerák, keverők, stúdiók, adók, stb.), sőt ember is kell hozzá, hogy működjön, nyílván való, hogy az emberekkel együtt egyszer biztosan kialakult volna a komplett rendszer, csak idő kérdése.


Tényleg? Azért ez még ma is a sci-fi kategoriája, nem?

2009. jan. 19. 13:15
 9/11 anonim ***** válasza:

A kommentedben kicsit túl összehozol távoli dolgokat. :) A TV persze egyszerűbb, mint a szem, de ettől még nem könnyebb az evolúció számára. bár én nem vagyok biológus. Tlaán úgy lehetne közelebb jutni, hogy miből fejlődne ki a TV, milyen szervből? A szem régen csak egy fényérzékeny bőrfelület volt, ha jól tudom. Ez bonyolódott szemmé.

De a TV, az túl bonyolult módon szolgálja a túlélést, ha egyáltalán. :) S túl sok szereplője van ahhoz, ezeknek együtt kéne fejlődniük, ami már nagyon nehéz, illetve több funkciót hordozó szervnek kellene összhangban fejlődnie, amelyek kapcsolata igen speciális. Persze olyan van hogy a nem tudom én milyen virág, meg valami repülő rovar közösen evolvál, koevolúciózik ;-), de ez egy helyi feladat, ami egyértelmű és azonnali előnyére válik mindkét szereplőnek.

Ha az emberek "távolba látása" a funkció, amit a TV tölt be, akkor én inkább sokkal inkább a távcsőszeműség kialakulását tudnám elképzelni. :) ha egy kis népcsoport felköltözne valamilyen hegyre, s csak azt szaporodna, aki a legmesszebb lát, akkor az tán párszázezer év alatt változást okozna.

2009. jan. 28. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

"A kérdés megválaszolásához az intelligencia működését is meg kellene tudni fejteni."


Ez az ellenvetés azonban nem veszi figyelembe az intelligens tervezés elméletének azon alapelvét, amely szerint mindenféle tervezési folyamat során azonos tulajdonságú (meghatározott komplexitású) dolgok jönnek létre. Ez az állítás könnyen belátható a következő módon: Tudjuk, hogy az intelligens tervezők képesek döntéseket hozni, miközben megterveznek valamit. Képesek a jövőbe látni, és mentálisan elképzelni egy összetett probléma megoldását, még mielőtt a folyamatot valójában megterveznék. Az intelligensen tervezett dolgok tehát olyan nagymértékben rendezett egységekből állnak, amelyek a probléma megoldásához szükséges mintákat követnek. Nincs tehát szükségünk közvetlen bizonyítékra, azaz látni, ahogy egy adott intelligens tervező tevékenykedik, hiszen a már ismert intelligens tervezők megfigyelése alapján tudjuk, hogy ő is meghatározott komplexitást fog létrehozni.

2009. jan. 28. 20:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!