Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nem a karácsonyi liturgi...

Miért nem a karácsonyi liturgia szerint énekli a "Dicsőséget" a pap?

Figyelt kérdés

Többször tapasztaltam már, főleg a mi templomunkban, hogy a karácsonyi időben, de most még az éjféli misén (!) sem azt énekli a pap, hogy "Dicsőség, mennyben az Istennek...", hanem azt, hogy "Dicsőség a magasságban, Istennek...", ami a normál vasárnapi liturgia lenne a karácsonyi időszakon kívül.

Ha már egyszer ünnep van, akkor miért nem az ünnepit énekli a pap? (a többi része karácsonyi)

Jó egyszer hibázhat, emberek vagyunk, de sorozatosan?

A többi templomban nem jellemző (bár ott is találtam rá példát), hogy nem az ünnepi szerint éneklik.


2010. dec. 25. 01:31
 1/9 anonim ***** válasza:
biztos rájött, hogy sem a karácsony, sem a liturgia nem található a bibliában, illetve mivel sátán le lett vetve a mennyből a föld közelségébe, ezért helyesebb az istenének a "magasságban" szót énekelni, mivel már nem a mennyben van.
2010. dec. 25. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A papnak nemcsak a biblia, hanem az egyház előírásait és útmutatásait is be kellene tartania...
2010. dec. 25. 10:33
 3/9 anonim ***** válasza:
szomoró, hogy embereket követnek Jézus helyett. a biblia szerint ezzel megrabolják Istent. "a hagyományaitok miatt" mondja a biblia...
2010. dec. 25. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Hagyomány: A liturgia többi része is hagyomány... Na meg egyházi előírás.


Amúgy nem értem, miért csak szektások válaszolnak a kérdésemre...

2010. dec. 25. 12:17
 5/9 anonim ***** válasza:

Nálunk is a "Dicsőség a magasságban Istennek..."-et kezdte az éjféli misén, de ma az ünnepi nagymisén már a "Dicsőség mennyiben az Istennek"-et.


Mivel az éjféli mise az a vigília (előesti) mise, ezért énekelte a nagy dicsőítést, mivel hosszú idő óta most csendült fel először. Nem tudom, hogy ez liturgikus előírás-e, de szerintem az.

2010. dec. 25. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Kösz, végre egy értelmes magyarázat.

Azt hittem, az már ünnepi mise. (Minden más tekintetben az.) Amúgy nálunk már volt példa rá, hogy a két ünnep között is ezt énekelte, pedig akkor már tényleg az ünnepit kellett volna, nem?


Amúgy a mise kezdete után kapcsoltak csak lámpákat, és az orgonista is "jobban nyomta", az "Uramm irgalmazz" és a "Dicsőség a magasságban" között...

Na de ha minden más tekintetben ünnepi volt a mise, akkor ebben sem lóghatott volna ki. Így most sem teljesen értem, mert más papnál (korábban) az ünnepi volt.

Na meg húsvét vigiliáján, azaz nagyszombaton is már ünnepi mise van, pedig az is vigília. (mise közben kapcsolják fel teljesen a világítást, mert akkor szólnak a harangok), tehát a te felvetésed is csak félig állja meg a helyét.

2010. dec. 25. 23:52
 7/9 A kérdező kommentje:

Ma egy másik templomban voltam, és itt is volt már rá példa, hogy a karácsony-újév közti időszakban "magasságban"-t énekelt, de azon kissé csodálkoztam, hogy karácsony másnapján is, ami egyértelműen ünnep, és nem vigília.

Mindegy, legközelebb a Ferencesekhez megyek, úgyis ott a legünnepibb a mise, abból a közül a 3 templom közül, amelyikek között az időbeosztásom (a miserend) és a buszmenetrend alapján válogatok.

2010. dec. 26. 19:50
 8/9 anonim ***** válasza:
A "Dicsőség mennyben az Istennek" nem ugyanaz, mint a "Dicsőség a magasságban Istennek". MErt míg az utóbbi liturgikus ének, úgy az előbbi egy nép-ének, ami a Hozsánna című daloskönyvben van. Vagyis az előbbit a mise azon részén éneklik, amikor a Hozsánnából énekelnek, míg az utóbbit a Szentmise egyik bizonyos szakaszában. Vagyis a "Dicsőség Mennyben az Istennek" olyan ének, mint a "Mennyből az angyal", vagy az "Ó, gyönyörűszép...", míg a "Dicsőség a magasságban Istennek" meg olyan, mint a "Uram IRgalmazz", vagy az "Isten báránya".Ezért is van, hogy ez utóbbiaknak létezik szöveges, nem énekelt változata is.
2010. dec. 27. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Okés, lenne, de ez is csak félig, mert közvetlenül az Uram Irgalmazz után, a "Dicsőség a magasságban..." helyett szokták énekelni, már ahol éneklik. De ezekszerint nem mindenhol... Csak úgy tűnik, hogy amelyik papokhoz korábban jártam karácsonykor misére (az egyik elhunyt, a másikat meg elhelyezték) azok azt énekelték. Meg egy másik templomban, ahol mostanában ritkábban járok, de gyerekkoromban gyakrabban jártam oda.


Kösz a választ, de akkor ezekszerint csak a "magasságban" féle változat a hivatalos. Mondjuk ezt nem tudtam, azt hittem, hogy karácsonykor ez a hivatalos.

2010. dec. 28. 00:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!