Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mik a református énekeskönyv...

Mik a református énekeskönyv 42. zsoltárának keletkezési körülményei? Milyen infótok van a szerzőről, szövegről?

Figyelt kérdés
Béza Tódortól van a szöveg és Bourgeois szerezte a szöveget?
2011. ápr. 12. 22:38
 1/4 anonim ***** válasza:
Például, hogy a Bibliában található 42. zsoltár rímesített változata?
2011. ápr. 12. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Szenczi Molnár Albert fordította, ahogyan a többi zsoltárt is, amely a református énekeskönyveben szerepel (persze csekély helyen vannak simítások).

Tipikus régi magyar nyelvet őriz a zsoltár szövege. Elég az 1. sorra gondolni: "híves patak". Az én nagyapám még "hűvös" helyett így mondta: "híves"

Ez a zsoltár az, amit talán a leggyakrabban lefordítottak. Ha összevetjük a többi fordítással, akkor sokkal bővebb, sokkal részletesebb. Pl. egy katolikus fordítás: "Mint szarvas ér vizéhez, lelkem hozzád égi lény" ezzel szemben: "Mint a szép híves patakra a szarvas kívánkozik, lelkem úgy óhajt Uramra, és hozzá fohászkodik"

Szenczi a zsoltárokat 16. századivá, és magyarrá tette. Magyar szakos vagyok, és kb ennyire emlékeztem a régi magyar irodalmi tanulmányaimból.

De ha érdekelnek még erről a szép témáról dolgok, szívesen írok neked könyvcímeket, amikben bővenn infót találsz. :)

Üdv.

2011. ápr. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Bocs, bővenn = bővebb (már este van nekem is) :)
2011. ápr. 14. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Szívesen venném a könyvcímeket! További szép napot!
2011. ápr. 18. 17:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!